Miért fogják meg a paradicsomos ételek a műanyag ételhordót? 4 egyszerű tipp az elmosásukra!
Miért szennyezi be a paradicsom a műanyag tárolókat?
A választ a jó öreg középiskolai kémiában lehet megtalálni. A paradicsom élénkvörös pigmentet, az úgynevezett likopint tartalmaz. Számos megváltó tulajdonsága mellett – több egészségügyi előnnyel hozták összefüggésbe, az élesebb látástól a jobb csontozatig – a likopin hidrofób. Az élelmiszertároló edények gyártásához általában használt műanyagok szintén hidrofóbok és porózusak, ami tökéletes kombináció arra, hogy a likopin ragaszkodjon hozzájuk, és soha ne engedje el.
A másik ok, amiért ez akkora fejtörést okoz a konyhában, az az, hogy ha paradicsomot főzünk – például szószok, levesek és minden egyéb finom dolog formájában –, az megnöveli a likopintartalmát.
Ahogy dr. Emma Davies írja a BBC Science Focusnak, hidrofóbsága megmagyarázza, hogy a likopinfoltok szappannal és vízzel történő eltávolítása miért nem eredményes – és a mosogatógépek belsejében lévő magas hőmérséklet valójában tovább ronthatja a problémát.
A hidrofóbicitás egyébként megmagyarázza a műanyag edényekkel kapcsolatos másik bosszúságot is: mennyire nehezen száradnak. A műanyag felületeken ugyanis a víz nagyobb cseppekben ül le, ami lassítja a párolgást.
Hogyan tisztíthatjuk meg a foltos műanyag edényt?
A likopint jelöltük meg tehát bűnösnek, és tudjuk, hogy a forró szappanos víz valószínűleg nem segít majd, de vannak olyan tisztítószerek, amelyek működnek?
Az első az, hogy ne használjunk műanyag dobozt, helyette mikrózható üvegedényeket vásároljunk. De, ha már van otthon jó pár műanyag – kinek nincs –, akkor a környezet védelme érdekében próbáljuk meg azt minél tovább használni.