Miért pont aranyat, tömjént és mirhát vittek a napkeleti bölcsek? Azt is mutatjuk, hogyan használd illóolajként utóbbi kettőt!

Borítókép: Miért pont aranyat, tömjént és mirhát vittek a napkeleti bölcsek? Azt is mutatjuk, hogyan használd illóolajként utóbbi kettőt! Forrás: Canva (Juan Moyano)
A Biblia Máté evangéliumában a Jézus születését megörökítő történetben említést tesz a tömjénről, mirháról és aranyról, mint a napkeleti bölcsek ajándékairól. A három ajándék szimbolikus jelentéssel bír, a kor rendkívül értékes anyagai, ugyanakkor ebből kettő növényi eredetű.

Tömjén és mirha illóolaj felhasználása, jelentősége

Ezen növényeket kulturális, vallási és orvosi célokra használták az ókori civilizációkban. Használatuk több évezredes múltra tekint vissza, és számos kultúrában, vallásokban és civilizációkban rendkívül fontos szerepet játszott, a gyógyászatban, a szépségápolásban, az illatszergyártásban, vallási szertartásokon egyaránt, ahogyan a Biblia, a Védák, az óegyiptomi papiruszok és a Korán is egybehangzóan állítja. Írásos feljegyzések bizonyítják, hogy 2700 évvel ezelőtt használták halottak balzsamozásához (kezdetben a fáraó és a néhány magas tisztséget betöltő embernek járt), de készítettek füstölőt és illatszereket is. A mirhát és tömjént, ami a fűszerkereskedők legdrágább kincse volt, a megnövekedett kereslet emelte az arany mellé, birtoklásuk a hatalom jelképévé vált.

Számos viszály tört ki az uralkodók között, akik a kizárólagos forgalmazásra törekedtek. Egyes arab országok jóléte függött a tömjéntől. Sába királynője volt az egyik legnagyobb szállító. Tevakaravánokon vitték a tömjént a két világ között. Kleopátra királynő híres parfümjének alapanyaga a mirhával együtt.

A mirhagyanta nem füstölésre szolgál, mint a tömjén, hanem elsősorban gyógyító hatását használták ki kenőcsök, bedörzsölők formájában. Borral keverve bódító italt készítettek belőle a kínoktól szenvedő betegeknek. Ezt kínálták Jézusnak is keresztre feszítés előtt, ő azonban nem fogadta el, tiszta tudattal akarta fogadni az ítéletet a Szentírás szerint.

Forrás: Canva (marilyna)

Tömjén és mirha gyanta

A tömjén és a mirha ugyanazon családba, a Burseraceae vagyis tömjénfafélék családjába tartozik. A mirha a Commiphora, a tömjén a Boswellia nemzetség tagja. Tövises, ritkás elágazású bokor vagy fa. Az év nagyrészében kopár, mert a leveleit a száraz időszakban elhullajtja ezzel is csökkentve a fa vízveszteségét. A mirhafa és a tömjénfa is gyantát hordoz a szíjácsban található gyantajáratokban (szíjács: a fa élő része a kéreg és a geszt között található, a tápanyagok szállításáért felelős). Amikor egy fán lévő sérülés, bevágás áthatol a kérgen a szijácsba, a fa gyantát választ ki. A mirha és tömjén gyantát is úgy takarítják be, hogy többször megsebesítik a fákat, hogy kinyerjék a gumit, amely levegőn gyorsan koagulál („megszilárdul”). A megszilárdult gyanta kemény, fényes, lehet sárgás színű, de előfordulhat átlátszó vagy átlátszatlan. A gyantából vízgőzlepárlással nyerik ki az értékes illóolajat.

A tömjén nevét a görög „frankincense" szóból származtatják, ami „férfiasság" vagy „becsület" jelentésű.

A mirha nevének eredete a görög „myrrha" szó, amely az ókori görög mitológiában egy istennőt is jelöl. A növény Arábiában, Észak-Afrikában, Ázsiában, a Vörös-tenger partvidékén Etiópiában, Szomáliában és Jemenben őshonos.

Forrás: Getty Images/Juana Mari Moya

Az ajándékok szimbolikája

A betlehemi bölcsek a Bibliában szereplő történet szerint ajándékokat hoztak Jézusnak, amikor meglátogatták a gyermeket Betlehemben. Az ajándékok között szerepelt a tömjén, a mirha és az arany. A tradicionális értelmezés szerint szimbolizálták a különböző jelentéseket és minőségeket Jézus számára.

A három ajándékot, amelyet a napkeleti bölcsek hoztak a kisded Jézusnak, a következőképpen értelmezi a keresztény hagyomány:

Az arany a királyi méltóságot és Jézus királyságát szimbolizálja. Az ajándék az isteni királyi minőséget fejezi ki. Jelentése: Nap.

A tömjén a bölcsességet és az imádatot képviseli. A tömjén illatos füstje a vallási tisztelet és imádat kifejezésére szolgált.

A mirha a haldokló ember számára használt gyanta, és az Újszövetségben előre jelzi Jézus szenvedését és áldozatát a kereszten. A mirha szimbolizálhatja az emberiességet és az áldozatot.

Ezen ajándékok tehát nemcsak anyagi értéket képviseltek, hanem szimbolikusan kifejezték Jézus személyiségének különböző aspektusait. A három ajándék együttesen tükrözte Jézus isteni királyi méltóságát, emberiességét és az általa hozott üdvözítő küldetését.

Forrás: Canva (plamensart)

Tömjén és mirha illóolaj gyógyhatásai

Valamennyi illóolaj kémiai vegyületek, izoprenoid-származékok keveréke, ezért használatuk körültekintést igényel. A tömjén illóolajban túlnyomórészt α-pinén, α-tujén, limonén, szabinén vegyületek találhatók. A mirha illóolaj fő komponensei: furanoeudezma-1,3-dién, kurzerén, lindesztrén. A kutatók érdeklődését is felkeltette, egyre több kutatási eredmény lát napvilágot az illóolajok összetételének és hatásának tekintetében.

Tömjén illóolaj

Bőrgyógyítás, regenerálás: bőrbetegségek, hegek, sérülések, felmaródások kezelésére alkalmazható illóolaj. A kozmetikában anti-aging hatását használják ki.

Gyulladáscsökkentő hatás: a tömjén illóolajnak gyulladáscsökkentő tulajdonságai lehetnek, ami hasznos lehet például ízületi problémák, illetve egyéb gyulladt állapotok esetén.

Légúti problémák kezelése: a tömjén illóolajat hagyományosan használták légzőszervi problémák, például köhögés vagy asztma kezelésére. A gyantának antiszeptikus tulajdonságai is lehetnek.

Feszültség és stressz csökkentése: az aromaterápia révén a tömjén illóolajat használják a stressz és a feszültség csökkentésére. Az illatát gyakran említik nyugtató és relaxáló hatásként.

Energetikai tisztító: spirituális események, szertartások, elmélyülés, révülés elengedhetetlen illóolaja.

Forrás: Canva (bdspnimage)

Mirha illóolaj

Gyulladáscsökkentő tulajdonságok: a mirha illóolajnak erős gyulladáscsökkentő tulajdonságai lehetnek. Ez azt jelenti, hogy segíthet enyhíteni az ízületi gyulladást vagy más gyulladásos állapotok okozta fájdalmat és duzzanatot.

Sebgyógyítás és bőrápolás: a mirha illóolajat hagyományosan használják sebgyógyulásra és a bőr egészségének javítására regeneráló olajként. Kedvező hatással lehet a sebek gyógyulására és a hegesedés fokozására.

Antimikrobiális hatások: a mirha illóolajnak antimikrobiális és antibakteriális tulajdonságai lehetnek, ami azt jelenti, hogy segíthet a baktériumok és más mikroorganizmusok elleni küzdelemben.

Lélegzetfrissítő hatás: az aromaterápiában a mirha illóolajat használhatják a légutak tisztítására és a légzési nehézségek enyhítésére, hurutoldóként egyaránt.

Stresszcsökkentő és nyugtató hatás: az aromaterápiában alkalmazva a mirha illatának nyugtató hatása lehet, segítve a stressz és a feszültség csökkentését.

A tömjén és mirha illóolajat számos módon lehet használni a hétköznapokban, az aromaterápiától kezdve a bőrápolásig. Azonban mindig ügyelni kell arra, hogy az illóolajokat megfelelően hígítva és óvatosan használják, mivel koncentrált formájukban erőteljesek lehetnek.

Kattints a lenti galériába, ahol megmutatjuk, hogyan használhatjuk a tömjén és a mirha illóolajakat!

Dr. Takács-Tóth Diána – gyógynövény szakértő, vegyész, waldorf anyuka

Gyerekkorom óta imádom a gyógynövényeket minden formában. Vegyész vagyok, gyógynövény szakértő, illóolaj kutató és szenvedélyem az edukáció. Saját fejlesztésű aromaterápiás termékeimet mindig egy kiscsokor tudással adom át. Mindenkinek örülök, aki hozzám fordul tanácsért legyen az egy fejfájás, nátha, teniszkönyök, bőrbetegség, vagy bármi más. Három waldorfos gyermekem mellett sokszor az önismeret élharcosaként élem meg a hétköznapokat egymást támogatva a nem kevésbé izgalmas férjemmel.

Forrás: Petz Júlia
Dr. Takács-Tóth Diána – gyógynövény szakértő, vegyész, waldorf anyuka
Már kapható az ÉVA ADVENT! Keresd az újságárusoknál vagy a képre kattintva!