Tisztában vagy vele, mit eszel?

Borítókép: Tisztában vagy vele, mit eszel?
Tájékozódj, mielőtt vásárolsz!

Felmérések szerint az európai lakosság több mint 70 százaléka és a magyarok döntő többsége nem szeretne génmanipulált növényeket tartalmazó élelmiszereket fogyasztani, ezek mégis igen nagy számban megtalálhatók a boltok polcain. Bár Magyarországon tilos génmanipulált növényeket termeszteni, sajnos nálunk is lehet génmódosított összetevőkkel szennyezett élelmiszereket kapni.


A génmódosított élelmiszernövényekkel kapcsolatos aggályok pedig egyre csak gyarapodnak: idén szeptemberben nagy tudományos és közéleti vitát gerjesztett a francia Seralini professzor kétéves kutatásának eredménye, miszerint egy génmódosított kukorica és a vele együtt használt gyomirtószer megrövidítette a patkányok élettartamát és elősegítette a rákos daganatok kifejlődését, illetve máj- és vesekárosodás kialakulását.
De hogyan vehetjük elején annak, hogy ezek az élelmiszerek a családi asztalra kerüljenek? Muszáj rendszeresen tájékozódnunk, ehhez pedig kiindulási pontnak tökéletes lehet a Greenpeace legújabb kiadványa.
A környezetvédő civil szervezet november 14-én jelentette meg a GMO kisokos - Élelmiszerkalauz tudatos vásárlóknak című kiadványát, amely számba veszi, hogy a 181 legfontosabb hazai élelmiszergyártó és -forgalmazó közül melyek garantálják a génmódosított összetevők mellőzését. Az eredmények szerint, a jelentősebb hazai cégek kétharmada vállalja, hogy az általa előállított vagy forgalmazott termékek génmódosítás-mentesek. A szervezet a jövőben szúrópróbaszerűen vizsgálni fogja ezen cégek termékeit, főként azokat, amelyeknél a legnyagyobb a valószínűsége a génmódosított összetevővel való szennyezettségnek.

Rodics Katalin biológus, a Greenpeace kampányfelelőse, az Éva Inspiráló Nők díjazottja - akivel őszinte, szókimondó és izgalmas interjút olvashatsz >>itt - a kiadvány megjelenésére szervezett sajtótájékoztatón elmondta, hogy leginkább a szója, kukorica, repce és gyapott alapanyagból készült és import élelmiszerek esetében kell óvatosnak lenni. "A világ legnagyobb szójatermelői az USA, Argentína és Kanada, az itt termelt szójának pedig több mint 90 százaléka fertőzött, azaz genetikailag módosított. A szója sajnos majnem mindnem élelmiszerünkben benne van, a felvágottaktól kezdve egészen a csokoládéig, hiszen rendkívül olcsó alapanyagnak számít."

Tömöri Balázs, aki szintén a Greenpeace kampányfelelőse hozzátette: „Amikor egy génmódosított növényt engedélyeznek az Európai Unióban, nem vizsgálják annak hosszútávú egészségügyi hatásait. A biztonságos élelmiszerek fogyasztása saját jól felfogott érdekünk. Ezen kívül azért is fontos, mert pénzünk szavazat: kiadásainkkal a cégeket a jó vagy rossz irányba befolyásoljuk.”

AGreenpeace GMO Kisokosát keresd a termelői piacokon, bioboltokban és művelődési házakban, vagy töltsd le az internetről a következő linkre kattintva: www.gmokisokos.hu. További információkért látogass el a Greenpeace odalára!