Mire figyelj oda takarításnál, ha van kutyád?

kutya,takarítás,lakás,padló Forrás: Getty Images
Ha kutya is él a lakásodban, azt bizony a takarításba is bele kell kalkulálni, és nem csak azért, mert a kisállat miatt több időt kell az otthonod tisztogatására fordítanod. Az sem mindegy, milyen tisztítószereket használsz.

A lakásban élő kutyák naponta művelnek olyan dolgokat, ami rizikót jelent az egészségükre: fekszenek a padlón, nyalogatják a bundájukat és a padlót, feltelepednek a kanapére, némelyek a vécécsészével is közelebbi ismeretséget kötnek... Ezek közül még az ártalmatlannak tűnő időtöltések is veszélybe sodorhatják: a különböző felületeken alkalmazott tisztítószerek egyes összetevői ugyanis ártalmasak lehetnek az eb számára. Angliában a napokban nagy port kavart (persze közel sem akkorát, mint Harry és Meghan kihátrálása a királyi családból), hogy egy kutya csaknem bele is halt abba, hogy egy népszerű fertőtlenítószer az emésztőszervrendszerébe került. A kutya gazdája Faceboon osztotta meg történetét: arra lett figyelmes, hogy a kutyája nem úgy viselkedik, mint máskor: nagyon álmos volt, a szeme pedig bedagadt. A nő rögtön felkereste legyengült kutyájával az állatorvost, aki gyorsan beadta a négylábúnak az ellenszert, amitől hamarosan jobban lett.

A bűnös a fertőtlenítőszerben lévő benzalkónium-klorid nevű összetevő volt, amivel a lakásban élő kisállatok rendszeresen kapcsolatba kerülhetnek, ha jönnek-mennek a padlón, amit tisztítószerrel takarítottak, a szerből a bundájukra is kerül, ők pedig mit sem sejtve lenyalogatják. Szakértők szerint a fertőtlenítő- és tisztítószerek kis mennyiségben nem okoznak bajt, ám ha nagyobb mennyiségben, higítatlanul vagy közvetlenül a bundáján kerül vele kapcsolatba az állat, akkor akár az élete is veszélyben lehet. Az enyhébb eseteken segít a fájdalomcsillapító és az antibiotikum kombinációja, a súlyosabb eseteknél infúzióra és gyomorszonda alkalmazására is szükség lehet, hogy megfelelően lehessen táplálni a kutyát vagy macskát, amíg a szája körüli sebek begyógyulnak.

Ezek az árulkodó jelek, hogy házi kedvenced közelebbi kapcsolatba került a benzalkónium-kloriddal:

• égési sérülések a szájában

• nyáladzás

• étvágytalanság

• levertség

• rángatózás

Ha ezeket észleled, akkor jobb minél előbb felkeresni az állatorvost, hogy megállapthassa, mi áll a háttérben.

Ha szeretnél biztosra menni és elkerülnéd a veszélyes vegyszereket, válts át a természetes tisztítószerekre. Galériánkban nyolcat is találsz belőlük: