A szülők tízparancsolata

Borítókép: A szülők tízparancsolata
Nosztalgiázni mindig jó érzés. Gyerekkorunk, ami már visszahozhatatlanul él emlékeinkben mindig visszaidézi agyunk rejtekhelyeiből a neki kellemes szagokat, ízeket, érzéseket, színeket, hangulatokat, a szeretett családtagokat.

Gondolatban újra merítünk nagyikánk húsleveséből, még kérünk a rétesből, kortyolunk a házi meggyszörpből, s most már vigyázunk, hogy ne borítsuk le azt a gyönyörűen hímzett terítőt, amin az ebédhez terített. Délután felkapaszkodunk a lovasszekér bakjára nagyapánk mellé, s a mezei úton mélyet szippantunk a friss széna illatából. Rácsodálkozunk a minket bámuló nyuszikra, testvért kérünk a réten ácsorgó gólyától, s napokig tudnánk a lepkéket kergetni a derékig érő fűben.


Fotó: Photl.com

Mindenkinek saját gyerekkori élményei vannak, s mindenki megvan győződve róla, hogy az övé volt a legszebb, a legjobb, a legfinomabb, a legszeretőbb, s folytathatnánk. Ez így a helyes. De vajon a mi gyerekeink mit fognak majd őrizgetni? Mit visznek majd tovább? Igen, nekik is lesznek egyedi, megismételhetetlen, visszahozhatatlan élményeik, lehet, hogy épp levesről, gólyáról, de lehet, hogy egészen másról.

Mit tehetünk annak érdekében, hogy a mesebeli álomvilágban élő csemeténkből egészséges lelkű felnőtt cseperedjék? Íme néhány tipp: (A szülők 10 parancsa) Melyik hangzik jobban? Döntsd el! :)

1. A legfontosabb a feltétlen szeretet. Mindig, minden körülmény között. Nincs feltételhez kötés, rosszaságért soha ne zsaroljuk azzal, hogy "most nem szeretlek". A szeretet, mint érzés állandó és stabil.

2. Ne sajnáljuk az időt! Legyen ő a legfontosabb! Az intenzíven együtt töltött idő a leghasznosabb, mert ez alatt csak rá figyelünk.

3. Dolgozzunk együtt, így a munka is játék lesz. Például főzzünk együtt valamit, amibe ő is segíthet.

4. Ha ritkán is , de üljünk együtt asztalhoz, ahol a közös étkezés közben sokkal felszabadultabban élvezhetjük egymás társaságát.

5. Beszélgetés, ami nem monológ a részünkről, hanem párbeszéd, de az is nagyon jó, ha csak ő beszél, mi pedig figyelmesen hallgatunk.

Túleteted a gyereked? Teszteld!

6. Adjuk meg neki is a hibázás lehetőségét.

7. Nem azért született, hogy a mi álmainkat megvalósítsa, az elszalasztott lehetőségeinket bepótolja.

8. Segítsük a saját álmai beteljesítésében, de ne mi oldjuk meg helyette az előtte álló problémákat.

9. Ha hibáztunk, ne szégyelljünk bocsánatot kérni. Ez nem presztízs veszteség.

10. Legyünk következetesek, őszinték, mert csak így lehetünk hitelesek.

10+1. Dicsérjünk meg minden pozitív dolgot, amit tesz.

Nyomtatható önismereti teszt gyerekeknek - kattints!