4 könyv a gyereknevelésről
Gyereket nevelni nyilván szívből, görcsök nélkül és szabadon a legjobb. Ám vannak életkorok, helyzetek, amikor igenis szüksége lehet egy szülőnek segítségre, hogy továbblendülhessen, hogy újra érezze, nála van a gyeplő (és nem a gyereknél vagy a kiszámíhatatlan sorsnál). És itt most nem a családterapeuták szaknyelvbe csomagolt kijelentéseire vagy a gyerekpszichológusok kanapéjára gondolunk.
Csak néhány, nagyon jól megírt, Minden Aggódó és Gyermekét Féltő Szülőnek szóló könyvre, amit esténként, a fotelben hátradőlve, mondatról-mondatra szépen komótosan ízlelgetve olvasunk és illesztünk bele a nevelésről elképzelt rendszerünk hiányzó kockáiba.
1. Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor
A világhírű pszichológus-pedagógus szerző elképesztő egyszerűséggel és átláthatósággal, személyesen átélt és a praxisában előforduló példákkal jellemzi azt az életmódváltást, melynek alapja a kevesebb információ, a játékok számának radikális csökkentése és a modern kor média-jelenlétének a családi közegből való kiűzése, illetve drasztikus leredukálása.
[cikk=33860]
2. Nigel Latta: Szeress szívvel, nevelj ésszel!
"Én gyerekeket javítok, ez a munkám. És ha egy kissrác pofára tud ejteni egy rakat szakértőt a nevelési tanácsadóban, akkor engem ez a gyerek nagyon érdekel." Az 1947-ben született új-zélandi pszichológus a kezdő szülőknek szánt "túlélőkalauza"a gyermek első, talán legtöbb nehézséget tartogató 10 évének legjellemzőbb problémáihoz igyekszik segítséget nyújtani könnyed, őszinte és nagyon szerethető stílusban.
3. Adele Faber és Elaine Mazlish: Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgasd úgy, hogy elmesélje
Az írópáros sikerének titka egyértelműen az az őszinteség, melynek hála könnyedén belefeledkezhetünk a tanácsok árjába és hagyhatjuk magunkat sodródni a megoldások vízesése felé. Empatikus stílusuk maximálisan szimpatikus és a problémákra, amiket körbejárnak és analizálnak használható megoldásokat kínálnak. Mert igenis érezhetjük magunkat rosszul szülőként, igenis vannak iszonyú percei, órái, hónapjai a gyereknevelésnek, de mindig lehet (és kell is) újrakezdeni!
4.
Gary Chapman amerikai pszichológus nevével szinte összeégett az "öt szeretetnyelv" fogalma. Öt mód, ahogy a másikhoz állnunk kell, öt különféle igényre alapuló stílus, ami segít kialakítani a bensőséges viszonyt a szeretett személlyel, és az a bizonyos "szeretettank", melynek mindig tele kell lennie, hogy jól és egészségesen működhessen egy kapcsolat.
Az írópáros itt a szülőknek ad ösztönzést, hogy ismerjék ki jobban a kislányuk vagy kisfiúk személyiségének alapját.