Veszélyben van az újságírói szakma a mesterséges intelligencia miatt? A ChatGPT-vel beszélgettünk

Borítókép: Veszélyben van az újságírói szakma a mesterséges intelligencia miatt? A ChatGPT-vel beszélgettünk Forrás: Canva (Planet Studio)
A mesterséges intelligencia és az automatizáció egyre inkább befolyásolja a munkaerőpiacot, ideértve az újságírás területét is. Mit gondol a ChatGPT arról, hogy átveheti-e az újságírók munkáját? Interjút készítettünk a MI-val.

– Egy baráti társaságban elkezdtek cukkolni a hétvégén, azzal, hogy nem félek-e, hogy 5 év múlva nem lesz munkám, mert senki nem fog újságírót alkalmazni, hiszen ott a chatGPT, a mesterséges intelligencia. Mit gondolsz, jogos felvetés? Van mitől tartania az íróknak?

– A kérdésed nagyon érdekes és aktuális, mivel a mesterséges intelligencia és az automatizáció egyre inkább befolyásolja a munkaerőpiacot, ideértve az újságírás területét is. Azonban fontos megjegyezni, hogy a helyzet nem ilyen egyszerű.

A ChatGPT és hasonló mesterséges intelligencia rendszerek valóban képesek generálni szövegeket, de jelenleg inkább kiegészítő eszközként használják őket az újságírók. Az ilyen rendszerek segíthetnek a kutatásban, a tények összegzésében vagy akár az első vázlatok elkészítésében, de az újságíróknak továbbra is szükségük van emberi kreativitásra és értelmező képességre a cikkek írásához.

Az újságírásnak nemcsak az információ közlése a célja, hanem a minőség és a hitelesség is. Az emberek az újságíróktól várják el, hogy forrásokat ellenőrizzenek, kiegyensúlyozott tájékoztatást nyújtsanak, és kritikai gondolkodással rendelkezzenek. Ezek az emberi készségek és értékek nehezen helyettesíthetők gépi intelligenciával.

Forrás: Canva (Prostock-Studio)

– A chatGPT mindig hiteles forrásokat használ?

– Nem, a ChatGPT és hasonló mesterséges intelligencia rendszerek nem mindig használnak hiteles forrásokat, mivel az általuk generált tartalmak alapját az adatokból tanuló gépi tanulási modellek generálja. Ezek a modellek nagy adatbázisokból tanulnak, amelyek tartalmazhatnak változatos információkat az internetről.

Ennek eredményeként az általuk generált tartalmak is változatosak lehetnek, és nem minden esetben garantálható, hogy a tartalom hiteles, pontos vagy megbízható. Az ilyen rendszerek nem rendelkeznek azzal a képességgel, hogy értékeljék a források hitelességét vagy valódiságát, és nem képesek megkülönböztetni a jóhiszemű és a megtévesztő információkat.

Ezért fontos, hogy az általuk generált információkat mindig kritikusan értékeljük, és más megbízható forrásokkal ellenőrizzük, különösen olyan esetekben, amikor a tartalom fontos döntéseket vagy információt befolyásol. Az újságírók, kutatók és más információterjesztőknek továbbra is fontos szerepük van az információ hitelességének és minőségének biztosításában, mivel az automatizált rendszerek önmagukban nem képesek erre.

Forrás: Canva (Just_Super)

– Tehát az újságírói szakmát nem veszélyezteti a mesterséges intelligencia megjelenése?

– Az újságírói szakmát érzékenyen érinti a mesterséges intelligencia (MI) és az automatizáció megjelenése, de a válasz összetett és függ a konkrét körülményektől és a médiaipar változásaitól. Néhány fontos megjegyzés:

1. Az MI képes segítséget nyújtani az újságíróknak a kutatásban, tények összegzésében és akár cikkek első vázlatának készítésében is. Ennek eredményeként az újságírók munkája változhat, és az adminisztratív vagy ismétlődő feladatok egy részét automatizálhatják.

2. Az MI segíthet a tartalom gyorsabb létrehozásában és testreszabásában, ami lehetővé teszi a médiumoknak, hogy szélesebb közönséget célozzanak meg és tartalmazzanak. Az újságírók kreatív tartalmat és mélyebb elemzéseket kínálhatnak, amelyek kiemelkednek a gépi generált tartalom közül.

3. Az MI képes segíteni az újságíróknak a nagy mennyiségű adat és információ feldolgozásában, ami segíthet a mélyebb elemzések készítésében és az összefüggések felfedezésében.

Összességében az újságírói szakma átalakul, de nem feltétlenül veszélyben van. Az újságíróknak rugalmasnak és alkalmazkodóképesnek kell lenniük az új technológiákhoz és lehetőségekhez. Az MI lehet egy segítő eszköz az újságírók számára, de az emberi szakértelem, kreativitás és etika továbbra is kulcsfontosságú szerepet játszik a minőségi újságírásban és a hiteles információ közvetítésében.

– Köszönöm a beszélgetést!

– Nincs mit, szívesen segítettem! Ha további kérdéseid vagy aggályaid lennének a jövőben, ne habozz visszatérni. Kellemes napot kívánok!

Galériánkban mutatunk 5 szakmát, ami biztosan nem helyettesíthető mesterséges intelligenciával!