Zene

Borítókép: Zene
Telemann 10 évesen hegedűn, furulyán, billentyűs hangszereken és citerán jól játszott, és 12 éves korában szerezte első operáját.
Hangszervarázs
Magyar Állami Operaház, Királyi Lépcsőház
2009. január 10.
A puha szőnyeggel borított lépcsőn üldögélve, meghitt hangulatban, ismerkedhetnek szombat délelőttönként a 8–10 éves gyerekek és szüleik az egyes hangszercsaládokkal e sok-sok játékos ötlettel fűszerezett műsor során. Az Operaház évek óta futó ötrészes előadássorozata – mely a vonós, fa- és rézfúvós, pengetős és ütős hangszereket mutatja be – 2009-ben is látogatható lesz bérlettel és jeggyel egyaránt. Januárban Nagy Mária brácsaművész mutatja be a vonós hangszerek családját zenésztársai segítségével. A bő háromnegyed órás program során rövid darabokat játszanak, néhány klasszikus mellett elhangzanak gyerekdal-átiratok és tévé-mesefilmek zenéi is. www.opera.hu (Gyerekprogramok menüpont)

Esperanza Spalding Trio
MÜPA, Fesztivál Színház
2009. január 26.
Egy ifjú, tehetséges és gyönyörű nagybőgősnő lép fel Magyarországon – nem először, és reméljük, nem is utoljára. A világ legjelentősebb jazz-iskolája, a bostoni Berklee School of Music történetében ő lett az egyik legfiatalabb tanár: az iskolája kérte fel a mai is csak 24 éves lányt, hogy kamatoztassa tehetségét és tudását. Esperanza Spalding kiváló zenét ír és remekül énekel (portugálul, angolul és spanyolul), egyedi stílusban ad elő a bossa novát és a szvinget. A MÜPA kisterme, a Fesztivál Színház – ahol hallhatjuk majd – kiváló terep az ilyen jellegű jazz-koncertekhez. www.mupa.hu


Idő van
Bár a tavaszról még csak álmodozunk, a Budapesti Tavaszi Fesztiválra már javában fogynak a jegyek! A 2009. március 20-tól április 5-ig tartó összművészeti rendezvényen fellép többek között a balti országok fiatal muzsikusaiból összeállt Kremerata Baltica (Gidon Kremer hozta létre a zenekart, innen a név), a Prágai Rádiózenekar, Perényi Miklós és a Liszt Ferenc Kamarazenekar – valamint sok más hazai és külföldi formáció a legkülönbözőbb stílusokban. A Vasúttörténeti parkban a gyerekeknek Haydn Philemon és Baucis című operáját rendezik meg. www.btf.hu

Telemann: Christmas Cantatas
Ünnepi hangulatot idéz a Bach-kortárs Georg Philipp Telemann műveiből kiadott album. A rendkívül termékeny zeneszerzőt sokan felületességgel vádolták, és egészen a legutóbbi időkig nem is kezelték munkásságát méltó figyelemmel. Pedig Bach nagyra értékelte barátja zenéjét, és Telemannt fia keresztapjának kérte fel. Az egyházi műveket a Capella Savaria korabeli hangszereken szólaltatja meg.

Kerekes Band: Fel a kalappal!
Még csak a második albumuk jelenik meg, és a Kerekes Band már meghódította a világot. Első lemezük, a Pimasz a legismertebb világzenei magazin, a brit Songlines szerint 2006-ban az év legjobb világzenei albumai közé tartozott (például a Gotan Project mellett). Itthon aranylemezt kaptak, és a banda az EU által meghirdetett Kultúrák Közötti Párbeszéd Európai Évének magyarországi nagykövete lett. Az együttes a magyar népzene dallamait és a legkülönbözőbb populáris könnyűzenei stílusokat ötvözi igazán színvonalasan.

Ultimate Bond & Spy Themes Collection

Ha valaki nem „007-őrült”, valamelyik Bond-film zenéjét akkor is ismeri. Vagy felismeri. A kémek kémjéhez, James Bondhoz mindig személyre szóló zenét írtak az aktuális alkotók, s általában jól sikerült dalokat. Most ezeket és más kémfilmek fő zenéit gyűjtötték össze díszcsomagolásban és két lemezen – egy részletes leírást mellékelve – a kiadvány szerkesztői. A kis könyvecskéből a film és a filmzene történetét ismerhetjük meg (angolul). Bár a dalok nem az eredeti előadókkal hallhatók, a színvonal töretlen.