Időutazás Palócföldén

Borítókép: Időutazás Palócföldén
Izgalmas utazás Palócföldén. A legtöbb meglepetésben a múzeumban volt részünk.

Izgalmas kirándulásnak indult az egynapos túra az Északi-középhegységben: a somoskői várat és a bazaltvízesést már láttuk, így a tervek között most abalassagyarmati Palóc Múzeum, no meg agyönyörű hegyek között elfogyasztott ebéd szerepelt. A gyerekek az utóbbit várták leginkább, és mi sem gondoltuk, hogy alegtöbb izgalomban a múzeumban lesz részünk.

Korai indulással vettük célba Nógrád megyét, hiszen nagy tervet szőttünk aznapra: ismerkedést az ország egyik legszebb szögletével. Szerettük volna megidézni a régi paraszti világot, a gazdag népi hagyományokat, hogy kielégítsük 8 éves lányunk és a magunk kíváncsiságát. Minderre remek lehetőséget nyújtott a Palóc Múzeum állandó kiállítása. Bíztunk benne, hogy csapatfőnökünk (azaz 3 éves lányunk) is talál majd ott érdekes dolgokat, míg nagylányunk tudásszomját oltja.

Riadalom a babák közt
A bölcsőtől a sírig című kiállítás a Palóc Múzeum fennállásának századik évfordulóján nyílt meg. A szebbnél szebb népviseleti öltözékeket bemutató viaszbábuk olyan meghökkentően ijesztő tekintettel néztek ránk, hogy kisebbik lányunk az első pár másodperc után az ölemben termett, ahonnan még akkor is csak félve pislogott elő, amikor a régi korok szerszámai és használati tárgyai között gyerekjátékokat szerettem volna neki mutatni. Nagyobbik lányom rácsodálkozott a gazdag díszítésű palóc mintákra és a mai szemnek furcsa eszközökre, ám annál bizalmatlanabbul tekingetett a babák élethű viaszarcára.

Látogatás a múltban
A hangulat a palóc háznál oldódott fel, ahol a 19. század eleji nógrádi falusi építkezést és életmódot tanulmányozhattuk. A sárral tapasztott, kicsiny ablakú, kürtős kemencés házakban azt éreztük, hogy körülölel bennünket amúlt, szinte láttuk magunk előtt a régi palóc nagycsalád nyüzsgését. Érdekes volt hallani, hogy akkoriban a nők hálóhelye a fűtetlen kamrika volt, külön a férfiaktól, s a picinyke házak 20–25 embernek adtak szállást. A házba magas küszöbön át lehet bejutni, de jól meg kell hajolni, mert alacsony az ajtó kerete, meg aztán így fejezhetjük ki tiszteletünket az egykor volt lakók előtt. „A pitvarba lépik be nálok először az ember. A palócok aszobát háznak, a konyhát pitvarnak, a padlást szobának nevezik...” – írta enépcsoport első tudományos kutatója, Szeder Fábián 1819-ben.
Megnéztük a hangulatos faluszéli kiskápolnát, palócosan káponkát is, majd búcsút intettünk a múzeum körletének, és folytattuk felfedezőtúránkat.

Információk:
ı A Nyugatiból vagy a Keletiből két és fél, három óra alatt juthatunk el Balassagyarmatra, váci átszállással. A teljes árú menetjegy egy útra 2160 forint. (mav-start.hu)
ı Információ: nogradi-muzeumok.hu

Szerző: Gerséné Jászai Anna, illusztráció: László Zsuzsi. Ez a cikk a 2011. évi szeptemberi számban jelent meg. Minden jog fenntartva.