Antwerpen nem csak divatőrülteknek

Borítókép: Antwerpen nem csak divatőrülteknek
Aki szereti a flamand festészetet, aki bolondja a kikötővárosoknak, akit vonz a nagyon régi és a hipermodern, akit semmi más nem érdekel, csak a divat, aki szereti az ínyenc ételeket és a jó sört, az menjen Antwerpenbe. Aki nem szereti a sört, az is menjen Antwerpenbe, majd ott megszereti.

A pályaudvar

Antwerpenbe a legjobb, ha vonattal érkezünk, mert így rögvest felvehetjük a belga tempót. Akárha metrón utaznánk; üzletemberek, diákok, franciául, flamandul és angolul beszélgetnek, telefonálnak, újságot olvasnak. 20 percenként közlekedik vonat a nagyobb (és kisebb) városokba, egész Flandria tulajdonképpen egy nagy város.

Amint a központi pályaudvar pompázatos épületéből kilépünk, a különböző városrészek metszéspontjába kerülünk, itt ér össze a kínai negyed színes-zajos világa, a gyémántkereskedők birodalma, és a zsidónegyed kóser üzletei és jesivái. Akármerre vesszük az irányt, egy egészen más világban találjuk magunkat. Mi rendes turistához illően a történelmi belváros felé irányítjuk lépteinket.

Rubens városa

A központba vezető Leienen, majd a sétálóutcán haladva tátott szájjal bámulunk, ugyanis ennyi cipő- és ruhaboltot még életünkben nem láttunk. Na, ide még visszatérünk, de mégiscsak első a kultúra, úgyhogy egy hirtelen bal kanyarral a Rubens-ház előtt fékezünk le. A barokk festő egykori lakóháza olyan természetességgel helyezkedik el a modern bevásárlóutca csillogó áruházainak tőszomszédságában, mintha mindig is így lett volna. Megcsodáljuk a festő szegényesnek nem mondható lakószobáit, bútorait, műtermét és télen-nyáron lenyűgöző kertjét, amelyet ő maga tervezett. Később ezzel az előképzettséggel lépünk be a Miasszonyunk Katedrálisba, hogy megtekintsük Rubens oltárképeit. A gazdag antwerpeniek kincsekkel telezsúfolt palotáinak kategóriájában a mi kedvencünk a Rockox-ház, Rubens barátjának, Antwerpen egykori polgármesterének varázslatos otthona.

Dokkok

A Schelde folyó partján a régi dokkok között remek panoráma nyílik. Minden irányban Antwerpen kikötői látszanak, óriás hangárok, lomha uszályok és gigantikus fémszerkezetek, amerre a szem ellát. Az imént még egy középkori flamand városka utcáin andalogtunk, most pedig Európa második legnagyobb kikötővárosának partján állunk. Kedvet kapunk egy kis ipari romantikához, elhatározzuk, hogy bérelt biciklin bebarangoljuk a dokkok vidékét. Észak felé tartva fedezzük fel a kikötői labirintust, közben mellesleg áthajtunk a piros lámpás negyeden is. A folyó felett nincs egyetlen híd sem, a Schelde túlsó partjára gyalogos alagút vezet. A túlpart új-Antwerpenjének panelházai között karikázunk át a jachtkikötőn, ki a strandra. Fürödni éppenséggel nem lehet, de a homokos parton üldögélve elnézzük egy darabig a teherhajókat, és mögöttük az óváros tornyait.

Berchem

Kedvenc városrészünk az Antwerpen délkeleti részén fekvő Berchem. Ezen belül is kedvenc utcánk a Cogels-Osylei, amelyben minden ház egy-egy külön csoda, gótikus, reneszánsz és szecessziós stílusban épült villák sorakoznak egymás mellett. Miután befejeztük az álmélkodást, egy újabb különlegesség tárul elénk: a Draakplats meghökkentő térformája. A kis kör alakú tér fölött kőviadukton halad a vonat, a viadukt alatt keresztben csilingel a villamos, a tér négy oldalán pedig négy helyes kis teraszos kávézó hívogat bennünket. Mégsem engedünk a csábításnak, mert berchemi barátunk a Dageraadplaatsot akarja nekünk megmutatni. A téren játszótér és fák, fölötte pedig egy hatalmas, ám szinte láthatatlan, kifeszített háló apró fényekkel, így aztán akármilyen is az időjárás, a Dageraadplaats fölött mindig csillagos az ég. Mivel hamarosan ránk tör az éhség, keresünk a környéken egy Frituurt, ahol gigantikus méretű sült krumplit adnak papírzacskóban a legkülönfélébb szószokkal, majonézekkel leöntve. Ha semmi mást, ezt mindenképpen ki kell próbálnia annak, aki Belgiumban jár (meg a gofrit és a fekete kagylót).

Antwerpen a neten www.antwerpen.be
Címek, képek, aktualitások, szóval minden, de minden, amit Antwerpenről tudni lehet. www.use-it.be
Útikalauz fiataloknak. Rengeteg hasznos jó tanács, és humor.
Divat

Az antwerpeniek ízlésesen, ugyanakkor visszafogottan öltözködnek. Kis képzavarral élve: rajta tartják a kezüket a divat ütőerén. Ezt kiadónk divatguruja, Eli von Poyer is megerősíti. Szerinte az antwerpenieknek (így neki is) a vérükben van a divat szeretete és ismerete. Most rajtunk a sor, hogy a flamand divat nyomába eredjünk. Ha előtanulmányokat szeretnénk folytatni, ott a ModeMuseum (a Momu) és a ModeNatie, de a környéken a legmenőbb divattervezők szalonjaiban tájékozódhatunk első kézből az aktuális trendek felől. Az igazi csemegék a Wilde Zee öt bevásárlóutcájában várnak ránk. Akinek nincs csizmája, az menjen Antwerpenbe, ott hétszentség, hogy talál magának olyat, amilyet megálmodott. Akinek már van, az talál egy sokkal jobbat.


A belga sör

Belgiumban a sör inkább ínyencség, mint alkohol. Több százfélét főznek, kis túlzással állíthatjuk, hogy minden falunak van saját sörfőzdéje, úgyhogy maguk a belgák is csak töredékét ismerik söreiknek. Barna vagy világos, borostyán vagy gyümölcsös, erős vagy gyenge: akkora a kínálat, hogy az ember csak csukott szemmel mer választani, mert különben beleszédül. Az itthon is kapható üveges sörök, mint a Stella, a Leffe vagy a Hoegaarden mellett a leghíresebbek talán a trappista sörök: a Westmalle, a Chimay, az Orval, a Rochefort és még egy pár: ezeket szigorúan csak a trappista szerzetesek állíthatják elő. De népszerű a klasszikus Duvel vagy a gyümölcsös sörök is, mint a Kriek. Külön szépsége a sörözésnek, hogy minden sörfajtához külön pohár tartozik, egy valamirevaló belga nem is issza másból az adott sört. Az antwerpeni sör, a De Koninck sörfőzdében készített, borostyánszínű Bolleke nevét a serleg alakú pohárról kapta, amelyben felszolgálják. Utunk során kedvencünk a Westmalle Tripel és a fűszeres La Chouffe lett.


Amit meg kell nézni
Centraal Station
(Koningin Astridplein)
A XX. század elején épült eklektikus stílusú épület (nemcsak az antwerpeniek szerint) a világ legszebb pályaudvara.

Diamantmuseum Provincie Antwerpen
(Koningin Astridplein 19–23.)
Gyémántot talán nem vásárolunk, de megismerhetjük a híres antwerpeni csiszolást, a nagy múltra visszatekintő gyémántkereskedelem történetét.

Rubenshuis
(Wapper 9–11.)
Pieter Paul Rubens híres alkotóháza és szerény lakhelye.

Rockoxhuis
(Keizerstraat 10-12.)
Nicolaas Rockox gazdag nemesember és híres műgyűjtő volt a 17. században.

Koninklijk Museum voor Schone Kunsten Antwerpen
(Leopold de Waelplaats)
A Szépművészeti Múzeumban láthatók a németalföldi mesterek alkotásai. Senki ne lepődjön meg: minden második kép ismerős lesz valamelyik albumból!

Kerkschip
(Haven 526.
Noorderlaan 499.)
Templom a vízen. A Kerschip a hajós társadalom vallási és közéleti központja. A vasárnapi misén kívül matrózesküvőknek és egyéb érdekességeknek ad helyet.

Nationaal Scheepvaartmuseum
(Steenplein 1.)
A Steen Antwerpen legrégibb épülete, volt erőd és börtön, 1954 óta pedig a hajózás történelmét bemutató kiállításnak ad helyet, a vastag falak között törékeny hajómakettek és a hajós kereskedelem káprázatos relikviái.

ModeMuseum – MoMu
(A Nationalestraat és Drukkerijstraat sarkán)
Divattörténet, valamint parádés tervezői kiállítások.