Alföldi ékszerdoboz - Kecskemét

Borítókép: Alföldi ékszerdoboz - Kecskemét
Miközben a színpadon Irina zokog, hogy eljusson végre vágyott Moszkvájába, azért szurkolok, hogy a mai kecskeméti fiatalok ne vágyjanak el városukból.

Marasztaló terek
Furcsa párhuzam ez, de a kecskeméti Katona József Színház Csehov-előadásán óhatatlanul jut eszembe: ugye a mai helybéli ifjak szeretik a kisvárosi létet és nem vágyakoznak reménytelenül el innen? De hát miért is tennék?! Ma már egy óra út a főváros, s ha nem autóval, vonattal, busszal is egyszerű a közlekedés Budapestre is, másfelé is. Ráadásul Kecskemét nem csak emberléptékű város, de csodálatos épületeivel, tág tereivel az év minden napján megmelengeti a patrióta szívet.
Belvárosát nem is lehetne másképp jellemezni, mint a terek városának: egymásból nyílnak, folytatódnak, igazi kis túrát nyújtva annak, aki gyalog vág át a Koháry körútról a Katona József térig.
A Fő téren áll az impozáns Városháza, a szecesszió gyöngyszeme, vele szemben a város legrégebbi építészeti emléke, a helybeliek nyelvén csak Barátok templomának mondott Ferences templom, amelyet a 16. században katolikusok és protestánsok még közösen használtak. Egyébként a főtéren valamennyi felekezet temploma megtalálható: akorai barokk stílusú református templom, aritka szépségű, romantikus stílusban épült egykori zsinagóga (ma a Tudomány és Technika Házaként működik az épület) és az Alföld legnagyobb, copf stílusban épült székesegyháza, a Nagytemplom.
A református templommal szemben, a Kálvin téren áll a szintén szecessziós, erdélyi motívumokkal díszített palota, közismert nevén az Újkollégium, ma is általános iskola és gimnázium, mellette pedig agyerekdalból ismert Cifrapalota. Hullámzó falfelületei, növény- és állatfigurákat formázó, csillogó kerámiadíszei teszik különlegessé.


Kihagyhatatlan célpont például a Pünkösdi hétvégére

Kívül-belül értékek
A Lestár téren átsétálva, majd átvágva a Batthyány utcán jutunk el a város híres szülöttéről elnevezett színház épületéig, amely meglepően emlékeztet a Vígszínházra – nem véletlenül. Mindkettő a két neves bécsi építész, Hellmer és Fellner tervei alapján készült. A színházban pedig egy lelkes, nagyszerű társulat alkot immár második évada Cseke Péter irányításával. Itt mutatták be tavaly ősszel Csehov Három nővérét. Elgondolkodtató előadás, amelyért érdemes útra kelni. És egy laza belvárosi séta, egy finom krémes és kávé után a nézőtéren ülve örülni annak, hogy ha másban nem is biztos, egyben azért nagyot változott Csehov óta a világ: a távolságot már legyőztük. És ha tudatosabban éljük meg a mindennapokat, talán nem ismételjük meg a színházi hősök elrontott életét. ı

Tippek
Előadás a Katona József színházban: Három nővér, Rendező: Szász János, www.katonaj.hu
Egy jó üti:Palatinus cukrászda: Lestár tér 1. (a színház mellett)
Hogyan utazzál: A Nyugatiból induló vonat 1 óra 17 perc alatt ér Kecskemétre, a teljes árú jegy egy útra 2160 forint.
Látnivaló még: A Cifrapalota ad otthont aKecskeméti Képtárnak. Nyitva: keddtől vasárnapig 10 és 17 óra között. Belépő: 160–320 forint.

Megjelent az Éva magazin 2010. márciusi számában, szöveg: F. Nagy Ágnes, Illusztráció: László Zsuzsi