8 tipp, hogy a legtutibb leveseket főzhesd

Ez a cikk az Éva magazin novemberi lapszámában jelent meg először.
Szereted a testet-lelket melengető leveseket? Ennek a fogásnak az indoeurópai nyelvekben legelterjedtebb elnevezése eredetileg a szanszkrit nyelvből származik. A „su” (jól) és a „po” (táplálni, táplálkozni) szavak összeolvadásából jött létre a „suppa” kifejezés, és innen ered az angol soup, a spanyol sopa és a német Suppe szó is.
- Az alapanyagként felhasznált zöldségek (pl. sárgarépa, paradicsom, zeller), gyümölcsök (pl. alma, őszibarack, szilva) 20%-át nyersen áttörve dolgozd bele az ételbe. Az íz így nem tér el a megszokottól, de a vitamintartalom jelentősen megemelkedik, sok esetben ezért még a hagyományos sűrítési módok (habarás, rántás) is elhagyhatók.
- A zöldségek főzőlevét/párolólevét – ha pillanatnyilag nincs rá szükséged – tedd el, esetleg fagyaszd le, és később egy leveshez, főzelékhez vagy akár mártáshoz is felhasználhatod. A finomra aprított zöldpetrezselyem nemcsak díszíti az elkészült ételt, de közvetlenül tálalás előtt a levesbe szórva annak C-vitamin-tartalmát is növeli. Ugyanez igaz a metélőhagymára, a zellerzöldre és egyéb friss fűszernövényekre is, mint amilyen a bazsalikom, a menta, a rozmaring vagy a kakukkfű.
- Alapanyagként válassz többféle kisebb energia-, de nagyobb rosttartalmú zöldségfélét, ill. kevesebb zsírt tartalmazó húsféleséget, amiről minden esetben távolítsd el a látható zsiradékot.
- Figyelj arra, hogy minél kevesebb zsiradékot (és akkor is elsősorban növényi olajat) használj. Ha szükséges, zsírtalanítsd a levest tálalás előtt (szedd le a felszínén összegyűlt pacákat).
- A sűrítéshez (rántáshoz, habaráshoz) lisztet csak indokolt mennyiségben használj, akkor is lehetőleg teljes kiőrlésű formát. Rántás helyett – ha a leves jellege megengedi – sűríts inkább habarással, hintéssel.
- A habarással készült leveseknél részesítsd előnyben a kisebb zsírtartalmú alapanyagokat (pl. joghurtot, kefirt, tejet, zsírszegény tejfölt).
- A levesbetét (csipetke, burgonya-, hús-, halgombóc, máj- és daragaluska stb.), sok esetben a jellegét nagymértékben meghatározó kiegészítője a levesnek. Figyelj ezek fogyasztott mennyiségére, hiszen ez sok esetben megszabja a leves energiatartalmát.
- Igyekezz a leveshez az alapanyagokat az idénynek megfelelően kiválasztani, azaz nyáron ne főzz csülkös bablevest, télen pedig eperkrémlevest.
Variációk egy témára
Francia különlegesség:
a homár-, a hagyma-, a fokhagyma- és a kagylóleves.
Olasz specialitás:
a minestrone-, a spenót-, a zöldségkrém- és az erőleves.
Angol fogás:
a marhahúsleves = „beef tea” (marhahústea) és a gesztenyeleves.
Német találmány:
a sajt-, a hagyma- és a sörleves.
Spanyol fejlesztés:
a gazpacho (hideg leves) és a cocido (meleg leves) sok száz változata