Arcápoló-kisokos, hogy ne vessz el a sok termék rengetegében: mutatjuk, mi mire jó!

Borítókép: Arcápoló-kisokos, hogy ne vessz el a sok termék rengetegében: mutatjuk, mi mire jó! Forrás: Pexels/Andrea Piacquadio
Te is el szoktál veszni a krémek, szérumok, olajok rengetegében? Nem tudod, mit kenj, hova és mikor? Szakértők segítségével most minden felmerülő kérdésedre választ adunk, hogy könnyebben megtaláld azokat a termékeket, amelyek a legjobbak neked!

Ez a cikk az ÉVA Magazin 2017-es tavaszi lapszámában jelent meg először „Minden, amit az arcápolókról tudni érdemes" címmel.

Tudtad, hogy a korábbi lapszámainkat újra megvásárolhatod? Kattints ide!

A jó hírünk az, hogy ma már szinte nincs is olyan elvárás, igény, amire a kozmetikai iparnak ne volna válasza: termékfajták, -típusok tömkelegéből válogathatunk, mindenféle árkategóriában, változatos lelőhelyeken, a kínálat már-már végtelennek tűnik. És éppen ez benne a nehézség is – a sok lehetőség között elveszünk. Pedig semmi másra nem kell odafigyelnünk, csak arra, hogy mit mond nekünk a bőrünk. Az ugyanis sosem hazudik, csak érteni kell a nyelvét.

MIT TUDNAK A SZÉRUMOK?

Az arctisztítás lépései után a szérum legyen az első arcápoló, amit felviszünk. Nem szükséges minden egyes krémezés előtt szérumot használni, ezt inkább terápiás jelleggel, kiegészítésként érdemes alkalmazni akkor, amikor úgy látjuk, extra támogatásra van szüksége a bőrünknek. A szérumban magas koncentrációban vannak jelen a hatóanyagok és ez a termék a bőr legmélyebb rétegeibe képes lejuttatni őket. Egy jó szérum nagyon könnyű textúrájú és gyorsan felszívódik, nem hagy maga után ragacsos érzést. Gyakran találkozunk azzal az olvasói kérdéssel, hogy miért érzik a szérum felvitele után még mindig száraznak a bőrüket, főként, ha a szérumban tényleg olyan sok a hatóanyag. „Azért kell krémet használni a szérum fölé, mert a krémeknek van olajos fázisa, amelyben zsírban oldódó vitaminok és hatóanyagok találhatók – mondja Tombor Sarolta, a Lancôme hazai sminkmestere. – A szérum koncentrált hatóanyagokat tartalmaz, zsírokat nem.”

Forrás: Notino
Lancôme Génifique fiatalító szérum. Kattints a részletekért!

ÚJ KIHÍVÁS: AZ ESSZENCIÁK

A szépségesszencia (hidratáló lotion vagy fluidum néven is találkozhatunk vele) a koreai arcápolási rituáléból szivárgott át hozzánk is – és milyen jól tette! Ez általában kocsonyás állagú, de a géleknél folyékonyabb termék, hidratáló összetevőkben, hatóanyagokban és vízben gazdag. Feladata, hogy extra hidratáltságot adjon a bőrnek, illetve felkészítse arra, hogy minél több hatóanyagot magába tudjon szívni a következő lépésben rákerülő arckrémből.

Forrás: Notino
Cosrx Advanced Snail 96 Mucin arc esszencia csigakivonattal. Kattints a részletekért!

AZ ARCKRÉMEK ÚTVESZTŐJE

Kétségtelenül a legnagyobb kihívás: a krémek között megtalálni az igazit. „A leggyakoribb hiba, amit a vendégeimnél tapasztalok, hogy krémválasztásnál nem veszik figyelembe az egyéni sajátosságaikat – mondja Varga Erika kozmetikus, az Öt Elem Életmód Központ alapítója. – Annyit éreznek, hogy száraz a bőrük, de az nem szempont, hogy ez víz- vagy zsírhiánytól, vagy esetleg hormonálisegyensúly-vesztéstől alakult-e ki. Ezért tanácsos krémvásárlás előtt szakemberrel konzultálni. A bőr állapota folyamatosan változik, az évszakok körforgása a bőr igényeit is átalakítja. Sokszor tapasztalom, hogy ugyanazt a krémet használja valaki éveken keresztül, télen-nyáron. Ez nem jó a bőr számára. A krémeknél nagy jelentősége van a hatóanyagoknak: vitaminoknak, fitohormonoknak, növényi kivonatoknak, hidratáló és tápláló anyagoknak, illetve annak, hogy ezeket az összetevőket milyen mennyiségben tartalmazzák a termékek.”

Emellett az is fontos, hogy ha valaki elkötelezte magát külön éjszakai és külön nappali krém használata mellett, legyen konzekvens, és még véletlenül se cserélje fel a kettőt. Teljesen másképp működik ugyanis a bőr éjszaka, pihenés közben, mint a nappali rohangászás alatt. A bőr alvás közben regenerálódik, tisztul, és kiegyensúlyozódik a faggyútermelődése is – az aktív anyagok ilyenkor tudják igazán kifejteni a hatásukat, ugyanis nem érik a bőrt olyan külső hatások, amelyek ezt megzavarnák. Vigyázzunk! Nem szabad túlkrémezni éjjelre a bőrünket, mivel ez idővel összezavarja a bőr saját helyreállító és kiegyensúlyozó mechanizmusait.

Forrás: Pink Panda
Mixa Hyalurogél éjszakai krém. Kattints a részletekért!

Nappal elsősorban a védelemre – különös figyelemmel a fényvédelemre – érdemes fókuszálni. Nappali krémet szigorúan tilos éjszakára felvinni fényvédő tartalma miatt. Ha egy krémen nincs feltüntetve, hogy nappali vagy éjszakai, bármikor használható.

Ehhez a fajtához viszont kötelező nappalra valamilyen fényvédő termék (télen minimum SPF 15, nyáron minimum SPF 30 erősségű) használata. Ha konzultáltunk szakemberrel, tisztában vagyunk a bőrtípusunkkal, igényeinkkel, esetleges allergiáinkkal, már csak a próbálgatás van hátra.

„Ha egy krém felszívódik és kellemes érzést ad, akkor kedvelem. Ha három hét használat után látható az eredménye, akkor imádom! – mondja Tombor Sarolta. – Ennyi idő kell ugyanis ahhoz, hogy az új bőrsejtek megjelenjenek a bőrfelszínen. A kis termékminták egy-két napi adagja arra jó, hogy meggyőződjünk róla, nem vagyunk rá allergiások, tetszik a krém állaga, illata és hogy könnyű rá sminkelni.” A szemkörnyékre érdemes külön szemkörnyékápolót használni – ezen a területen ugyanis más a bőr textúrája és mások az igényei is. Hosszú távon a ráncok megelőzése a cél, de vannak kifejezetten a sötét karikákra és a táskákra kifejlesztett ápolók is. „A túlkrémezéssel vigyázni kell – figyelmeztet Erika –, ettől eltömődnek a pórusok, érzékennyé, gyulladttá válik bőrünk. Télen tápanyagban dúsabb, zsírosabb krémeket, nyáron viszont lágyabb, gél krémeket tanácsos használni.”

Forrás: Notino
La Roche-Posay Anthelios XL parfümmentes mattító géles krém SPF 50+. Kattints a részletekért!

AZ IGAZI CSEMEGE: AZ ARCOLAJOK

Ha némi extra törődésre, ápolásra, hidratálásra van szüksége a bőrödnek, érdemes kipróbálni valamilyen szépségolajat. Vannak közöttük keverékek és vannak olyanok is, amelyek csupán egyetlen növényi olajat tartalmaznak (például szőlőmagolaj, argán- vagy mandulaolaj). Mi inkább azokra az arcolajokra voksolunk, amelyek gondos szakértelemmel összeállított keverékek – egy-egy bőrproblémára fókuszálnak és célzott kezelést ígérnek. Alkalmazásukra sincs szigorú szabály: használhatjuk arckrém helyett, krém alá, krém fölé vagy a krémbe keverve. Sőt, akár az alapozónkhoz is adhatunk egy-két cseppet belőlük, ha gazdagabb textúrára vágyunk. A gyorsan felszívódó szárazolajokat talán tanácsosabb krém alá, a vastagabb olajokat pedig inkább krém fölé felvinni. Az utóbbiaknak mindig adjunk elég időt a felszívódáshoz, és ha 20 perc után is nagyon fénylik az arcunk, itassuk fel a felesleget papírkendővel.

Tévedés azt gondolni, hogy a problémás bőrűeknek tilos arcolajat használni! Vannak olyan olajok, melyek kifejezetten zsíros bőrtípusra készültek és hosszú távon jótékonyan befolyásolják, szabályozzák a bőr faggyútermelődését.

Forrás: Pink Panda
Revuele Hemp Seed Oil Nourishing Oil tápláló arcolaj. Kattints a részletekért!

ARCÁPOLÓKRA HASZNÁLT KIFEJEZÉSEK SZÓTÁRA:

Ragyogásfokozó (brightening): beszürkült, fáradt arcbőrre, egységesíti a bőrszínt, hamvassá, harmatossá teszi.

Hidratáló (minden, amiben a „hydra-” kifejezés szerepel): száraz, vízhiányos, húzódó, hámló bőrre.

Gazdag tápláló (nutritive): víz- és zsírhiányos, inkább idősödő bőrre ideális.

Bőrpirosság elleni (anti-redness): ez leggyakrabban a rozáceás bőrre vonatkozik – ha valamilyen más típusú irritáció miatt pirosodik a bőrünk, ne ezt válasszuk, mivel ez elég speciális termékfajta.

Nyugtató hatású, érzékeny, allergiára hajlamos (soothing, sensitive): ezek a krémek tartalmazzák a legkevesebb olyan – mesterséges vagy természetes eredetű – összetevőt, amelyek irritálhatják a bőrt.

Bőrmegújító, bőrhelyreállító, védelemerősítő (recovery, renewing, defense): antioxidánsokban gazdag, a bőr saját védőrétegének megerősödését, a szennyeződések elleni védekezést (anti-pollutions) segítő készítmények. Stresszes, nagyvárosi életmódhoz ajánlottak.

Ránctalanító (anti-aging): olyan krém, amelyben van kollagéntermelést serkentő anyag, például C-vitamin, AHAsav, peptid, retinolsav.

Feltöltő, feszesítő (plumping, filler, firmness): erőteljesen hidratáló krémek, melyek olajokban gazdagok.

Lifting: rugalmasságot adó, a kontúrok javítását, a bőr teltségét befolyásoló krémek. Ezek hialuronsavat és kollagénszintézist fokozó anyagokat tartalmaznak.

EXTRA ÁPOLÁST ADÓ TERMÉKEK:

Booster: nagyon magas hatóanyag-koncentrációval rendelkező termék – ebből egy-két cseppet kell hozzákeverni a szokásos arckrémünkhöz a hatás fokozására.

Arcpermet: azonnali felfrissülést, extra hidratáltságot adó, igazi kényeztető termék.

Primer: átmenet az arcápoló és a smink között. Általában fényvisszaverő részecskéket és mattító, pórusösszehúzó hatóanyagot tartalmaz, egységesíti a bőrszínt, eltünteti a bőrről a felesleges zsiradékot és tartóssá teszi a sminket.

Galériánkban 9 arcápolási terméket mutatunk 35 év felettieknek a tavaszi megújuláshoz!