Mi fán terem a kézfertőtlenítő? Tényleg csak értelmetlen pótcselekvés?

Borítókép: Mi fán terem a kézfertőtlenítő? Tényleg csak értelmetlen pótcselekvés?
Szakember tesz rendet a kérdésben.

Legtöbbünknek van olyan ismerőse, akinek mindig van a táskájában kézfertőtlenítő, és szinte perverz vágyat érez arra, hogy néhány megérintett tárgy után megtisztítsa vele a végtagjait. A másik véglet az, mikor az ember naponta egyszer, munka után mos kezet. A tudósok között sincs konszenzus egyébként a dologgal kapcsolatban, néhányan úgy vélik, hogy teljesen rendben van, ha naponta többször használunk kézfertőtlenítőt, mások szerint viszont ezzel csak azt érjük el, hogy a hétköznapi baktériumok ellenállóvá válnak, és szuperbaktériumokká fejlődnek.

A kérdésben egy szakorvos próbált rendet tenni, Lindsey Bordone szerint az influenza elleni harcban csak részben lehet hatásos a kézfertőtlenítés:

Ezek a vírusok általában 24 óráig maradnak életben egy tárgyon. Képzeljük el mondjuk, hogy egy metrón utazunk, melynek egyik kapaszkodóját egy influenzás ember fogta meg. Mi megérintjük ugyanezt a tárgyat, de leszállás után egyből elővesszük a kézfertőtlenítőt. Ebben az esetben hasznos lehet ez a termék, de nem árt észben tartani azt sem, hogy az ember szervezetébe nagyobb részt belégzés útján jut el a vírus.

A szakember szerint tehát mértékkel adagolva jó szolgálatot tehet a fertőtlenítő, de nem érdemes túlzásba vinni a használatát, mert az ekcémát is okozhat.