6 tipp, hogyan nevelj független gyermeket: magabiztosabbá és boldogabb felnőtté válhat általa!
Gyermekeinket szeretni azt is jelenti, hogy idővel elengedjük őket. Az első találkozást követően 10-20 évvel – ha minden a tervek szerint alakul – önállóságra képes gyermek áll előttünk. Más persze az önállósági faktor egy 10 évesnél és megint más egy 20 éves fiatalnál. Az azonban biztos, hogy elkerülhetetlen a függetlenedés, melyhez hosszú út vezet, amin a gyermek legfőbb segítője te magad vagy szülőként.
Milyen hozzáállás segíti, hogy gyermekeink egy napon tőlünk függetlenül is sikereket érjenek el?
Lehetséges, hogy beszélni könnyebb róla, mint a gyakorlatban tenni érte? Gyakorló szülők tudják, hogy a pozitív nevelés remek filozófia, de szülő legyen a talpán, aki minden helyzetben tudatos cselekedetre, visszacsatolásra, szóhasználatra képes egyre nyíló öntudattal megáldott gyermeke viselkedése láttán. Ám pont e nyiladozó öntudattal megáldott gyermek érdekében fontos megtenni bizonyos lépéseket.
Íme 6 stratégia az idővel függetlenné váló gyermekek felneveléséhez – bármilyen nehéz is lesz látni, hogy egy nap elmegy, ha jól építed fel a folyamatot, mindig jó érzés lesz a viszontlátás.
1. Ne tedd meg a gyermekedért azt, amit megtehet magáért
Ne légy türelmetlen, amikor látod, hogy a cipő bekötése hosszabb ideig tart, mint neked, amikor a kiömlött tejet először ő próbálja feltakarítani, amikor a matek házin hosszan gondolkodik. Legyen ideje arra, hogy próbálkozzon bármivel, ami elsőre még nem megy azonnal. Életkoronként változik, hogy mikor mi jelenthet számára nagyobb kihívást. Ha gyorsan beavatkozol szülőként – bármennyire is a jószándék vezérel – azt kommunikálod felé, hogy ő nem tudja megtenni, amit kértél tőle. A gyermek segítése a szülő feladata, de fontos, hogy legyenek olyan kihívások az életében folyamatosan, amelyekkel maga küzd meg. Fontos szülői attitűd, hogy gyermekeinket a teljes függőségből a teljes függetlenség felé tereljük. Ha ezt nem tesszük, gátoljuk a fejlődésüket, nem mellesleg saját életünket is megnehezítjük. Bátorítsd folyamatosan az önellátásra és az egyéni felelősségvállalásra mindig az életkorának megfelelően. Lehetséges, hogy kezdetben több időbe telik, míg például felveszi a ruháját, vagy a poharába vizet tölt (s lehetnek kisebb balesetek is emiatt), mégis a legjobb, amit tehetsz, ha engeded, hogy ő szórja a lisztet a keverőtálba, ő gyúrja a tésztát, ő seperjen össze, ő igazítsa meg az ágyát. Egy 2-3 éves gyermeket sok olyan egyszerű feladat elvégzésére lehet ösztönözni, ami neki nem munka, hanem inkább játék. Ezeken keresztül önbizalmat épít, fejlődik számos készsége, s a függetlenedés felé vezető úton is elindul. Ráadásul idővel valóban sok háztartási, ház körüli feladatot rá lehet majd bízni, hiszen kicsi korától kezdve megszokta, hogy segít.
Galériánkban további 5 tippet mutatunk, hogy gyermekedet önállóságra neveld!
Szülőként jó érzés, ha a gyermekeidnek szüksége van rád. Szeretjük, ha útmutatásért, tanácsért fordulnak hozzánk.
Nem érdemes aggódni, gyermekeidnek biztos, hogy mindig szüksége lesz rád.
Mindig emlékeztesd magad arra, hogy a hosszú távú szülői cél az, hogy gyermekeidet tőled teljesen független gondolkodásúvá segítsd és ez nagyon hosszú feladat.
A gyermekeket úgy nevelni, hogy proaktív szerepet vállaljanak a mindennapi életedben, eleinte kissé ijesztő lehet. De hidd el, függetlenségük bátorítása olyan ajándék, melyet idővel a legkülönlegesebbek között fog említeni.
Biztos, hogy még így is nagyon nehéz lesz az a pillanat, amikor gyermeked mögött becsukódik az ajtó, mert ekkor elveszíted szíved egy részét, de ha tudod, hogy függetlenné nevelted őt, akkor azt is tudd, hogy önbizalmat és erőt adtál számára ahhoz, hogy biztonságos életet éljen a te figyelmed nélkül is.