Így fejleszti a hintázás a gyermek gondolkodását és idegrendszerét: 5 jótékony hatás, amely kihat a fejlődésére
A hintázás ráadásul korhatár nélküli szórakozást jelent, mivel a játszótéren található játékok közül talán a hinta az, amely még a szülők számára is vonzó lehet, gyerekkorunk önfeledt játékára emlékeztet. Sőt, több parkban és játszótéren olyan hintákkal is találkozhatunk, amelyek felnőttek számára, vagy akár a gyerekkel közösen kétszemélyes verzióban is kipróbálhatók. Arról nem is beszélve, hogy a hintázás egy kis testmozgással is felér, hiszen akár 200 kalóriát is elégethetünk közben.
Miért szeretik a gyerekek ennyire a hintázást?
A babákat elsősorban az anya hasában érzett ringató mozgásra és a magzati korra emlékezteti az előre-hátra mozgás, ezért is nyugszanak meg attól, ha karunkba vesszük és ringatjuk őket. A babáknak készült fekvő hinták is ezt a nyugalmi állapotot idézik elő, melynek hatására gyakran elalszanak.
A hintázás egyébként segít a belső fülben található egyensúlyi rendszer fejlődésében, mivel a mozgás határára ingerek érik az agyat, ezáltal gyorsabban fejlődik. Éppen ezért a hintázást akár fejlesztési, terápiás céllal is szokták alkalmazni, de ehhez mindenképpen érdemes szakértő segítségét kérni.
Mutatunk 5 okot, hogy miért induljatok el minél előbb hintázni!
1. Oldja a stresszt és a szorongást, és segít a feszültségek és félelmek leküzdésében
A mozgás során endorfin, azaz boldogsághormon szabadul fel, ami csökkenti a stresszt és hozzájárul a jó immunrendszerhez. Talán az sem véletlen, ha egy gyermek valami miatt szorong, akkor a játszótéren ösztönösen a hinta felé indul, hiszen a ringatásra emlékeztető mozgás segít a feszültségek leküzdésében. Ritka esetben azonban előfordulhat, hogy a kisgyerek fél a hintától, amit semmiképpen sem szabad erőltetni, de időről időre érdemes újra megpróbálni, hogy megtetszik-e neki a játék. Ha a félelem továbbra is fennáll, az utalhat egyensúlyérzékeléssel kapcsolatos zavarra, amelyet mindenképpen érdemes szakemberrel kivizsgálni.
2. Hozzájárul a testi-lelki egészséghez
Tudományos kutatások igazolják, hogy a hintázásnak nemcsak a fizikai, hanem a szociális és kognitív készség fejlődésére is rendkívül pozitív hatásai vannak: megnyugtat, miközben erősíti az izmokat és abban is segít, hogy a gyerekek az alapvető szociális képességeket elsajátítsák.
3. Segíti a mozgásfejlődést
Az, ami nekünk egy szimpla és egyszerűen kivitelezhető előre-hátra mozgásnak tűnik, a gyerekek számára komoly fejlődési folyamattal jár. Gondoljunk csak bele: kezdetben mi hintáztatjuk a babahintában a babákat, majd a nagyobb hintába átülve a kisgyermekeket hajtanunk kell még, míg maguktól elsajátítják azt a mozgástechnikát, amellyel minél magasabb tudják hajtani magukat, lelassítják a hintát, és egyedül kiszállnak – sok esetben a szülőre frászt hozva kiugranak – belőle. A hintázás nemcsak az egyensúlyérzék fejlesztésében segít, fontos szerepet tölt be a mozgáskoordináció, a ritmusérzék, a térérzékelés és a finommotorikus mozgás kialakulásában.
4. Segít az írási, olvasási és figyelemzavarok megelőzésében, azaz a gyermek az iskolában is jobban tud teljesíteni
Több kutatás is bizonyítja, hogy akik kiskorukban, már csecsemőkortól kezdve sokat ültek hintában, könnyebben tudják az írást és olvasást megtanulni, mivel a hintázás stimulálja a két agyfélteke közötti kapcsolatot, amely a koncentrációért felelős. Sőt, a hintázás a beszédfejlődésre is hihetetlenül pozitív hatásokkal bír, és csökkenti a diszlexia és diszgráfia esélyét.
5. A hintázás fejleszti a kreativitást
Bár a folyamat a szülőket inkább aggodalommal tölti el, minél többet hintázik a gyermek, annál ügyesebb lesz a hagyományos előre-hátra hintázásban, egyre magasabbra száll, és idővel a kreativitását használva trükköket is beletesz a műveletbe: mint például a láncokat összetekerve pörögni kezd a játékkal. Bár ez elsőre ijesztőnek tűnhet, az egyensúlyérzék és a térérzékelés fejlődésére ez is rendkívül pozitív hatásokkal bír, szóval a legjobb, ha a biztonság megteremtése mellett, hagyjuk őket önfeledten játszani.