Kiderült: az újszülöttel való otthonmaradás sokkal kimerítőbb, mint egy átlagos nyolcórás munkanap!

Borítókép: Kiderült: az újszülöttel való otthonmaradás sokkal kimerítőbb, mint egy átlagos nyolcórás munkanap! Forrás: Canva (Sarah Chai)
Milyen egyszerű azoknak, akiknek nem kell dolgozni menniük, egész nap igazoltan otthon vannak és „csak” babáznak. Hallják az anyukák, akik egészen biztosan tudnának azért mesélni a gyermekáldás árnyoldalairól is. Egy gyermek érkezése mindig csodálatos esemény, melyet mindenki izgatottan vár, de a szürke hétköznapok, a gyermek ellátása és a háztartási feladatok elvégzése igenis kihívásokkal teli.

Ezt támasztja alá az a nemrégiben készített, 1500 brit szülő megkérdezésével készített felmérés, mely arra az eredményre jutott, hogy néhány szülő számára az újszülöttel való otthonmaradás megerőltetőbb, mint a nyolcórás gályázás. Nem a többség, de jelentős arányuk, 31%-uk azt állította, hogy sokkal nehezebb otthon maradni a gyerekekkel, mint visszatérni a munkába.

Ezen kívül számos meghökkentő adatot osztott meg a tanulmány az újdonsült brit szülők kapcsán, például: a legtöbb ételt fél kézzel fogyasztják el, meglepő, de négy óra alvás is elegendő az életbenmaradáshoz, a kávét már nem tudják melegen meginni, és a nyugodt televíziózás a múlté. A megkérdezettek 17 százaléka azt mondta, hogy a hátuk már sosem lesz a régi, és 42 százalék először érez teljes feltétel nélküli szeretetet az életében.

A gyereknevelés nemcsak költséges, hanem kihívást is jelent, figyelembe véve a szülőkre háruló számtalan döntési helyzetet.

Forrás: Canva (brand280483547)
Attól kezdve, hogy mit adsz a baba szájába, egészen addig, hogy mit kensz a bőrére, minden apró döntés sokkal fontosabbnak tűnik egy újszülött esetében, és aggódsz, hogy esetleg nem jól választasz, vagy mások ítélkeznek feletted.
– mondta egy válaszadó.

Tökéletes szülők

És ha már ítélkezés és döntések, a válaszadók 71%-a úgy érezte, hogy a közösségi média versenyképesebbé tette a szülőket, sokkal több információhoz lehet hozzájutni, míg 22% azt mondta, hogy a közösségi platformok nyomást gyakorolnak arra, hogy „tökéletes szülők” legyenek, és ez nyomasztó.

A felmérés készítői ezzel kapcsolatban elmondták, hogy azzal a szándékkal készítették el és hozták nyilvánosságra az eredményeket, hogy vigasztalják az újdonsült szülőket – és önbizalmat adjanak nekik.

„Szülővé válni csodálatos élmény, de megértjük, hogy az élet ezen új fejezetébe való belépés sok stresszt és aggodalmat is magával hozhat, ezért szerettünk volna többet megtudni arról, hogy mit tapasztalnak az új szülők az első néhány évben, mit szeretnének, hogyan tudjuk a legjobban támogatni őket.” – nyilatkozták. „Szeretnénk önbizalmat adni az újdonsült szülőknek, hogy úgy érezzék, jó döntéseket hoznak a baba érdekében, nincsenek egyedül, így nagyobb önbizalommal vághatnak neki az új kalandnak.”

A gyermekvállalás kemény munka

A megkérdezettek már nem gondolták úgy, hogy a babázás csak egy kellemes matiné, az 1500 brit szülő 55%-a szerint a gyermekvállalás „kemény munka”, 20%-uk pedig elismeri, hogy a szülői szerep „nagyon nehéz”.

Forrás: Canva (Enes Evren)

Ettől függetlenül sokan talán azt mondták, hogy új szülőnek lenni nehéz, de a megkérdezett új szülők 48%-a „tökéletes élményként” írta le a szülői szerephez vezető utat.

Míg a válaszadók egynegyede szerint az újdonsült szülővé válás könnyű – a tanulmány megállapította, hogy nem számít, hány szülői könyvet olvasol, vagy mennyire ásod be magad a Facebookos mami csoportokba, a családalapítás kemény munka.

Szerencsére senki nem tökéletes, ez egy hosszú, akadályokkal teli út, és ha el is esünk, mindig van lehetőség újra felállni, akár segítséggel, akár anélkül.

Tovább olvasnál gyerekvállalás témában? Akkor nézd meg a lenti galériánkat: 11 találmány, aminek minden kisgyerekes szülő örülne.

Megjelent az ÉVA magazin téli lapszáma, melynek központi témája a család! Keresd az újságárusoknál vagy a képre kattintva!