Ezeket a kérdéseket tedd fel magadnak, ha 40 felett vállalnál gyereket: a szakértő tanácsai
Hogyan változtatja meg az életünket a gyermekvállalás, ha nem a 20-as, 30-as éveinkben tesszük? Ezt a 3 pszichológiai tényezőt érdemes figyelembe venned, ha gyerekvállaláson gondolkodsz, és tudd, hogy a gyerekvállalásra nincs rossz időpont, ha a motivációd helyes!
Mennyire vagy türelmes?
Jourdan Travers pszichiáter szerint fontos, hogy őszintén tedd fel magadnak a kérdést, hogy van-e türelmed egy 18 éves (vagy talán hosszabb) úthoz, amelynek során megvéded, figyeled, neveld és tanítod a gyerekedet.
Mindenkinek máshol van az ingerküszöbje, és a türelmünk is változhat idővel. Egy kutatás, ami a Journal of Positive Psychology folyóiratban jelent meg, segíthet annak feltérképezésében, mennyire vagy most türelmes. A kutatás a türelmet 3 kategóriába sorolta: interperszonális, életbeli nehézségek és napi gondok terén mutatott türelem. A kutatók a következő 11 állítást dolgozták ki, hogy értékeljék az egyén türelmi szintjét:
A barátaim azt mondanák, hogy nagyon türelmes barát vagyok.
Képes vagyok a nehéz időkben is türelmes lenni.
Nem idegeskedem túl, ha forgalmi dugóban ragadok.
Türelmes vagyok másokkal szemben.
Nem okoz nehézséget türelmesnek lennem, ha egy nehéz élethelyzetbe kerülök, vagy egészségügyi problémám adódik.
Általában nem zavar a sorban állás.
Nehezen tudok türelmes lenni közeli barátaimmal és családtagjaimmal.
Türelmes vagyok az élet nehézségeivel szemben.
Ha valakinek nehézségei vannak valami új elsajátításával, akkor tudok neki segíteni anélkül, hogy frusztrált lennék.
Nagyon idegesítenek a piros lámpák.
Nem okoz nehézséget türelmesnek lenni az emberekkel.
A szakember arra bíztat, hogy gondold át ezeket a kijelentéseket, mennyire igazak rád. Természetesen, nem arról van szó, hogy soha nem lehetsz türelmetlen, de az évek számának növekedésével a türelmünk fordítottan arányosan csökkenhet, ezt a tényezőt pedig érdemes számításba venned a saját jólléted érdekében is.
Mi a te motivációd?
A szakember arra bíztat, hogy tegyél meg minden tőled telhetőt annak érdekében, hogy őszinte választ adhass magadnak arra a kérdésre, hogy miért szeretnél gyereket!
Saját, belső motivációd hajt, vagy a szüleidnek, rokonaidnak, a környezetednek akarsz megfelelni? Létezik ugyanis belső és külső cél.
A belső cél vagy motiváció olyasvalami, amit meg akarsz tenni saját magadért, míg a külső cél lehet valami, amit mások elvárnak tőled, vagy olyasmi, amit úgy érzed, meg kellene tenned. A pszichológus arra bíztat, hogy a következő kérdéseket tedd fel magadnak:
Valaki más szeretné, hogy gyerekem legyen, vagy kapok valamit valakitől, ha megteszem?
Szégyellném magam, ha nem lenne gyerekem?
Valóban fontos számomra, hogy gyerekem legyen?
Ha beteljesítem ezt a „célomat”, az örömet és élvezetet nyújt majd számomra?
A gyerekvállalás célja tükrözi azt, aki vagyok, és tükrözi azt, amit a legtöbbre értékelek az életben?
Ezek a kérdések közelebb vihetnek a saját igazságodhoz, még ha nem is könnyűek.
Milyen típusú boldogságot keresel?
A pszichiáter szerint fontos, hogy tudd, milyen típusú boldogságot keresel. Létezik pillanatnyi boldogság, ami azokból a dolgokból fakad, amelyek azonnali örömet okoznak, mint például egy utazás, egy shopping vagy egy este a barátokkal. A másik a reflektív boldogság, ami egy hosszabb folyamat eredménye. Ezt a fajta boldogságot akkor éljük meg, amikor elérünk egy mérföldkövet, vagy létrehozunk valamit, amire büszkék vagyunk.
Nem meglepő, hogy a kutatások azt sugallják, hogy a gyermekvállalás növeli a reflektív boldogságérzetet, de ez a pillanatnyi boldogság rovására megy. Természetesen, bőven vannak örömteli pillanatok a gyereknevelés során, de rengetegszer kíván áldozatot is. A szakember kihangsúlyozza, hogy nincs abban semmi rossz, ha a boldogság egyik formáját előnyben részesítjük a másikkal szemben – ez személyes preferencia kérdése, de tudnod kell, hogy mindkettőt a helyén tudod-e kezelni.
A pszichiáter szerint nincs két egyforma szülői út. Mindaddig, amíg megfelelő okokból vágsz bele, soha nincs rossz időpont a gyermekvállalásra!