5 egyszerű tipp azért, hogy a gyerek ne állandóan a telefonját nyomkodja
Nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek körében is jellemző, hogy szinte non-stop a kezükben van a telefon. Ez alvásproblémákhoz, nyakfájáshoz, ízületi gyulladáshoz, szemproblémákhoz vezethet, de a társasági életre, az emberi kapcsolatokra is hatással van. Természetesen, nem arról van szó, hogy teljesen le kell állni a mobillal, laptoppal, de fontos, hogy megtaláljuk az egyensúlyt!
Legyen telefonhasználati szabály!
Első lépésként üljetek le a gyerekeddel, és együtt határozzátok meg a telefonhasználat szabályait. Legyenek világosak és érthetőek a szabályok, például meghatározhatjátok, hogy hány órát tölthet el a telefonon naponta mobilozással, és mikor nem használhatja (esetleg étkezések vagy közös programok közben). Ha a gyerek részt vesz a szabályok kidolgozásában, nagyobb valószínűséggel tartja majd be azokat.
Mutass példát!
A gyerekek számára a felnőttek a példák, ezért hiába mondod azt a gyerekednek, hogy ne mobilozzon sokat, ha azt látja, hogy a kezedben állandóan ott a telefon. Ha te sem tudsz nemet mondani a hírfolyamok pörgetésére, akkor a gyerekedet nagyon nehéz lesz arról meggyőznöd, hogy ő ne tegye ugyanezt. Figyelj arra, hogy mikor és mennyit használod a telefonodat a gyereked jelenlétében!
Szervezz alternatív szórakozási lehetőségeket!
Ha azt veszed észre, hogy a gyereked legjobb barátja a telefonja, akkor itt az ideje alternatív szórakozási lehetőségeket keresned neki! Segíts, hogy felfedezhesse, mi érdekli igazán, próbáljátok ki a festést, az agyagozást, a kertészkedést, és ismertess meg vele többféle mozgásformát is. Ezek az alternatívák nemcsak szórakoztatóak, hanem segítenek a gyerek képességeit is fejleszteni.
Kövesd nyomon a telefonhasználatot!
Ha eddig nem tetted, használj szülői felügyeletet biztosító alkalmazásokat a gyereked telefonján, így mindig tudni fogod, hogy mit néz, mivel foglalkozik. Beállíthatod, hogy miről küldjön jelentést a telefonja, így nyomon tudod követni a telefonhasználatát. Láthatod, hogy milyen alkalmazásokat használ, és azt is, hogy mennyi időt tölt velük, így, ha szükséges, be tudsz avatkozni.
Az egész család töltsön egymással időt!
Az együtt töltött idő nagyon fontos a gyereked számára (is), ezért mindenképpen tervezz be olyan időszakokat, amiket biztosan nem húzhat keresztbe semmi sem. Az együtt, egymással töltött időben beszélgessetek, társasozzatok, a lényeg, hogy egymásra figyeljetek. Az együtt töltött idő erősíti a családi köteléket, és a szabályokat is könnyebben fogja betartani gyermeked, ha több közös élményetek lesz a való világban.