„Hiszek az egyszerű gyerekkor varázsában” – Interjú a Ceruzafaragó márka megálmodójával

Borítókép: „Hiszek az egyszerű gyerekkor varázsában” – Interjú a Ceruzafaragó márka megálmodójával Forrás: Járosi Róbert
A villódzó, hangos játékok és kütyük korában egyre ritkábban jut eszünkbe visszanyúlni olyan egyszerű eszközökhöz, mint a papír – pedig szórakoztató és edukatív elfoglaltságot adhat gyermekünknek, ha a megfelelő tartalommal töltik meg. Ahogy teszi ezt Kőfaragó Zsuzsi is, aki a Ceruzafaragó memóriajátékaival, kártyacsomagjaival és posztereivel játékos tanulásra hív kicsiket és nagyokat.

– Nyomdaipari mérnökként végeztél, tehát a papírhoz való vonzódás adott volt, de tervezőgrafikusként korábban főként üzleti arculatokat, kiadványokat, csomagolásokat, illusztrációkat készítettél. Hogyan jött az ötlet, hogy gyerekeknek alkoss kártyacsomagokat?

– A kisfiam, Artúr maga az inspiráció. Tavaly előtt karácsonyra kezdtem neki készíteni különböző betűkártyákat. Nagyon érdeklődött ugyanis a betűk és számok világa iránt, de a betűs kockákból kinőtt, és nem találtam olyan játékot, ami minden szempontból tetszett volna. Szóval gondoltam, hogy akkor megvalósítom én, és nagy siker lett Artúrnál. A fél évvel idősebb unokatesója is megkapta a prototípust, ami a szintén tervezőgrafikus nővérem tetszését is elnyerte. Figyelgettem a fiúk visszajelzéseit, hogy melyik kártyára hogyan reagáltak, és ezek alapján finomítottam a részleteket. Tavaly márciusban aztán jött az ötlet, hogy lehet, hogy más is szívesen játszana a kártyáimmal, így született meg a márka, de mellette továbbra is dolgozom tervezőgrafikusként és fotósként.

– A Ceruzafaragó nevet mi ihlette?

– Ahogy a ceruzahegyező a hegyes ceruzával a rajzolót segíti, úgy igyekszem én is támogatni a gyerekeket a játékos tanulásban az általam tervezett edukatív termékekkel. A ceruzahegyezőt pedig hívhatjuk ceruzafaragónak, így a vezetéknevemet is bele tudtam csempészni a márkanévbe.

Forrás: Járosi Róbert
Kőfaragó Zsuzsi és kisfia, Artúr: a Ceruzafaragó márka megálmodója és megihletője.

– Milyen termékek találhatók a Ceruzafaragó szortimentjében, és milyen célcsoportnak szánod őket?

– A betűző és számoló kártyák mellett készítettem most már három fajta memóriajátékot is, illetve ezekhez kapcsolódóan posztereket. Sokan nevezik fejlesztőkártyáknak őket, de én nem igazán szeretem ezt az elnevezést, mert nem csak azoknak szólnak, akik valamilyen téren le vannak maradva, fejlesztésre van szükségük. A Ceruzafaragó lényege a játszva tanulás, hogy a gyerekek szinte észrevétlenül szívják magukba a tudást, és ez a fajta edukáció mindenkinek fontos szerintem. Korosztály tekintetében egyébként azt mondanám, hogy jelenleg leginkább a 2-7 év közötti gyerekeket szólítják meg a termékeim. De később biztos bővülni fog a korcsoport, ahogy a fiam is nő, főleg, hogy most már ő is mondja, milyen kártyákat, posztereket szeretne.

Forrás: Kőfaragó Zsuzsi
A kutyás memóriajáték különlegessége, hogy nem két egyforma rajz alkot párt, hanem az egyik kártyán a kutya pofija, a másikon a teste található.

– Szakmádból adódóan nemcsak a tartalom, hanem a megjelenés is szerves részét képezi a Ceruzafaragó termékeknek. Milyen szempontok alapján tervezted, illetve tervezed a grafikákat?

– Az volt az alapkoncepció, hogy legyen játékos, mégis egyszerű. Geometrikus, ám tökéletlen, amitől szerintem bájos és szerethető a végeredmény. A Montessori-elvekhez visszanyúlva fontos volt még, hogy vizuálisan megszólítsa a gyerekeket, de a valós, őket körülvevő világot mutassa meg, ne legyen rajzfilmszerű. Az állatos illusztrációkkal például azt az élményt szerettem volna visszaadni, mint amikor kimennek a természetbe vagy egy tanyára. A francia kártyánál ezt még tovább vittem, mert biológus és nyelvész lektorálta a képi és szöveges tartalmat, hogy a gyerekek játék közben megismerkedhessenek a hazai állatokkal és élőhelyükkel. Színekben pedig szándékosan a picit tompább, természetesebb árnyalatokat részesítem előnyben, amelyek megnyugtatnak, visszahúznak, lelassítanak.

Forrás: Kőfaragó Zsuzsi
A termékfotókat is Zsuzsi készíti, így ő felel a brand teljes vizuális megjelenéséért.

– Érdekes, hogy a lelassulást mondod, mert nekem is ez a szó jutott eszembe, ahogy nézegettem a webshopot. Amikor a játékboltok televannak csillogó, villogó, rikító és zajos játékokkal, akkora felüdülés látni ilyen – a szó legnemesebb értelmében véve – egyszerű, gyerekeknek szánt termékeket.

– Jólesik, hogy ezt mondod, mert elborzadok a zajos, színes, csillogó-villogó dolgoktól. A kisfiamnak sem veszünk ilyen játékokat, tévét sem nézünk. Hiszek az egyszerű gyerekkor varázsában, és abban, hogy ha le tudnak lassulni a játékok világában, az nagyon pozitív hatással van rájuk. A lassú manapság negatív jelző lett, ami nem csoda, hiszen annyira ingerdús az egész környezetünk, és ha a picik ahhoz szoknak hozzá, hogy egy játék jön-megy, beszél, énekel, világít, akkor persze, hogy „túl lassúnak” fogják találni azt, ami nem ilyen. A kártyákkal leülni játszani pedig ugyan lelassít, de annyiféleképpen lehet variálni, hogy cseppet sem unalmas.

– Mesélj, kérlek, ti a klasszikus betűzős, számolós és memóriajátékon kívül hogyan és miket játszotok a kártyákkal!

– Az állatos memóriajátéknál szinte adja magát a hangutánzó játék, ami a kisebbnek is nagyon szokott tetszeni. De az összes kártyacsomag lapjait lehet például színek szerint csoportosítani, vagy az állatokat élőhelyük szerint, a járműveket meg aszerint, hogy hol közlekednek. Olyan is van, hogy megkérem a fiamat, válassza ki azokat, amelyek szirénáznak, vagy amelyiken már ült valaha. Lehet egyfajta barkochbát is játszani, amikor a szülő körülírja, mi található a kártyáján, például vörös a bundája, erdőben él, ragadozó, a gyerkőcnek pedig rá kell mutatnia a rókás kártya párjára. Nagyobbakkal pedig működhet az is, hogy ő írja körül, és a szülőnek kell megfejtenie. De szoktunk úgy is memóriázni, hogy lerakok elé 3-4 kártyát, megkérem, hogy nézze meg őket alaposan, majd elfordul, én pedig lefordítok egyet, és neki meg kell mondania, melyik volt az. A számoló kártyacsomagoknál megkérhetjük, hogy gyűjtsenek össze mondjuk annyi csavart vagy csigabigát, amennyit a kártyán látnak, akár otthon, akár egy séta közben. A betűzőnél be lehet azt vetni, hogy egymás után kell mondani több olyan betűvel kezdődő szót, mint amit a kártyán szerepel. Ha beleviszünk egy kis plusz csavart, sokkal izgalmasabb.

Forrás: Kőfaragó Zsuzsi
A poszterek jól mutatnak a gyerekszoba falán, és játékosan tanítanak is.

– Milyen visszajelzéseket kaptál eddig a vásárlóktól? Van olyan, ami nagyon megmaradt benned?

– Azt már sokan mondták, hogy örülnek, hogy végre olyan játékot találtak, ami felnőtt szemmel is értékes. Az is jólesik, hogy többen megjegyeztek olyan részleteket, mint hogy a Ceruzafaragó kártyákon a tehén nem boci, hanem szarvasmarha, és ez milyen klassz. Egy apuka pedig mesélte, hogy a 6 éves fia a nyáron közel 3 nap alatt tanulta meg az ABC-t a betűző kártyáimnak köszönhetően, így kevésbé volt stresszes számukra az iskolakezdés.

Forrás: Kőfaragó Zsuzsi
A Ceruzafaragó minden részletében magyar, hiszen nemcsak a tervezés és a nyomtatás, hanem a csomagolásként szolgáló vászonzsákok is itthon készülnek.

– Milyen terveid vannak még a márkával? Mivel szeretnéd bővíteni a termékskálát?

– Nagyon sok félkész dolog van a gépemen, mert ha van egy pici időm, folyamatosan ötletelek, de szeretem, ha ezek kiforrnak, mielőtt felkerülnek a webshopba. Karácsonyra például készítettem egy böngésző jellegű posztert, és ebből most tervezek egy tavaszi verziót. De biztos, hogy lesz majd állatos poszter is, mert a kisfiam kérte. Ezenkívül nagy tervem egy interaktív meteorológia poszter, amin a család rakosgathatja, hogy az adott időjáráshoz, hőfokhoz hogyan kell felöltözni. Ehhez még szorgosan rajzolom a ruhadarabokat, és próbálom összerakni, hogy lenne a legjobb az elrendezése, hogy a kisebbek számára is érthető legyen. Másik nagyobb projektem, hogy gyerekeknek szóló megerősítő kártyákat készítsek, mert nagyon hiszek a pozitív nevelésben.

A Ceruzafaragó termékeit a Vegyél Hazait oldalán is megismerheted!

Ülj fel a nosztalgiavonatra, és nézd meg, mivel játszottak a gyerekek 30-40 évvel ezelőtt: