Ezekről a koncertekről maradtál le a Glastonburyn

glastonbury,videó,koncertvideó,koncert,fesztivál Forrás: charliecowap Instagram
A legnagyobb brit fesztivál annyira messze van, hogy senki sem vacakol azzal, hogy ellátogasson oda.

Ezért viszont olyan bulikról maradunk le, amiket még évtizedekkel később is visszasírnak, akik viszont ott voltak.

A Glastonbury Fesztivál egyetlen dologról híres (hírhedt): képes pillanatok alatt sártengerré változni. Európa nagy része ezért évről évre imád csámcsogni és szörnyülködni a nyakig retkes fesztiválozókról készült képeken, akiket láthatóan nem különsképp zaklat fel a dolog, hiszen az esőhöz eleve hozzá vannak szokva, a sár meg ott van, ahol Liam Gallagher, és ki a fontosabb, Liam Gallagher, vagy a sár? Na.

A BBC-nek hála idén is belenézhetünk a legkellemesebb és legbrutálisabb koncertekbe, amik biztosan meghozzák a fesztivállázad, ha eddig még valamilyen oknál fogva nem kaptad el ezt a betegséget.

Hogy ne szaladjunk előre, abban biztosak vagyunk, hogy idén Roy Ayers miatt nem szakadt az eső egész hétvégén.

Mark Ronson is promózta legújabb lemezét, ezúttal akusztikus változatban (a BBC kérésére egy tetőn), a fantasztikus Yeebával a mikrofonnál.

Stefflon Don az év egyik legnagyobb urbánus slágerét vitte színpadra, sajnos, a szerző, Wiley, illetve Sean Paul nélkül, akik ott garázdálkodtak a környéken, de egyikük sem ugrott be ugrálni egy kicsit. Nem úgy Idris Elba, aki konkrétan megmentette a produkciót, mielőtt teljes unalomba fulladt volna. Nem is kérdés, hogy ki legyen a következő James Bond.

Ha már pop: Miley Cyrus fellépésére rengetegen voltak kíváncsiak, és A Nő, Akit Mark Ronson Rávett, Hogy Countryt Énekeljen, volt annyira cukor, hogy meghívta apukáját egy kis playbackelésre, meg hát nem árt, ha valaki számláz, mielőtt kidobják az egykori diznihercegnőt a KATÁból. Lil Nas X is elénekelte a magáét - ez a fellépés az egyslágeres előadó mennybemenetele. (És igen, mi is halljuk a Nirvanát benne.)

Kylie Minouge fenntartotta a diszkódíva státuszt.

Ránézésre az ipari depresszió reklámarca, egyébként a jelenkor egyik leghypeoltabb fiatal előadója, Billie Eilish is bulit csinált, külön felhívnám a figyelmet az 1:48-kor spontán kialakuló mosh pitre, aminek a közepén két csávó táncikál. Ez a látvány jócskán eltér a megszokottól, de hát a biztonságos bulizás az első. Sej, de megváltozott a világ.

A színészekből lett zenészek végtelen sorát gazdagítja Jeff Goldblum is, aki amikor épp nem légyként repkedve egy űrhajó volánjánál dínókra lövöldözik, zongorál. Ráadásul, egész jól!

Az összeborulós gitárzene kedvelői is dülöngéltek egyet a Foals buliján.

A britpop királyai, a The Killers legnagyobb slágere is elhangzott, ki is alakult egy nagyobbacska népünnepély, mint általában.

Liam Gallagherre ismét rárohadt a kabát, valószínűleg olvasta valahol, hogy az izzasztókamrák jótékonyak a salakanyagok kipárolgásában, hát megoldásra lelt: a lámpák miatt eleve szaunajellegű színpadokon rendre úgy öltözik, mint egy általános iskolás, ha beüt a hószünet. A sál, sapka lemaradt, de hát lázadó a lelkem.

Majd még egy csokor britpop cucc, amik közel sem annyira érdekesek, mint bármelyik Gallagher-tesó. Kivéve a Hot Chip tánctérdeszkarepesztő slágerét, élőben.

Néhány nagyon finom különlegesség is felütötte a fejét a fesztiválon a muzikális diverzitás jegyében, mint a Sons of Kemet, Neneh Cherry (aki néhány hónappal ezelőtt az A38-ra is becsekkolt), vagy a Love Unlimited Synth Orchestra, akik Barry White egyik legnagyobb klasszikusát játszották el.

Nem szívesen hagytuk volna ki a Maribou State, Aurora, a Tame Impala, vagy Michael Kiwanuka koncertjét sem - utóbbit mindenképp pótolni fogjuk a Szigeten, mert az alábbi példa szerint több, mint érdemes!

Nyilván a végére hagytuk a legnagyobb csemegéket. Aki azt gondolta, hogy a Wu-Tang Clan 27 év után bármit is vesztett a húzásából, az óriásit tévedett. Bár egy olyan világrengető abszolút slágerrel, mint a C.R.E.A.M., nem nehéz megénekeltetni egy többtízezres közönséget.

Mike Skinner életműkoncertjén is végtelenül laza maradt: lehet, hogy már nem készül újabb The Streets-album, de ezeket a dalokat halálunkig tudnánk hallgatni. Fogjuk is. A plüssmaszkban rappelés pedig sokkal menőbb, mint az, amikor valaki egy kukával a fején dj-zést imitál.

A The Chemical Brothers néhány éve még lézerlovakkal ijesztgette a rajongóit, de az sem lehet könnyedén lenyelhető élmény, amikor huszonöt méter magas hősöket látunk harcolni. A vizuál egyébként a hatvanas évek kultikus japán sorozata, az Ultraman előtt tiszteleg.

A legnagyobb meglepetés, a leglehengerlőbb előadás és a legmenőbb jelmez díját egyaránt a UK Grime állócsillaga, Stormzy zsebelte be, akinek maga Banksy készített egy pengeálló mellényt - a rapper a ruhadarab eredetéről azonban mit sem tudott.

Stormzy egyébként történelmet írt: a fesztivál 48 éves fennállása során ő az első színesbőrű szólóelőadó, aki headlinerként lépett fel a nagyszínpadon. A politikai meggyőződésének gyakorta hangot adó előadó ezúttal sem fogta vissza magát, és ezúttal százezer embert vett rá, hogy együtt üvöltsék: "Fuck Boris!"

No, hát ez történt a messzi vidéken, viszont nemsokára nyit a Balaton Sound, jön az EFOTT, a Woodstock az Ugaron, a Rockmaraton, a Bánkitó, a Campus, a FEZEN, a Strand, a SZIN és a Sziget is... Nem lesz nehéz pótolni az élményeket!

A legfontosabbat pedig ne feledjük:

rave,szabálykönyv