Hogyan észlelhető a túlterheltség?

sport,edzés,gyerek,kimerültség,szülő Forrás: mitsportoljak.hu
Gyermekek esetén fontos, hogy a túlterheltség jeleit időben észrevegye a szülő. Szerencsére napjainkban sok gyermek sportol rendszeresen, sajnos azonban néha a komoly, feszített edzéstempó túlterheltséget okoz.

A gyermekek sok helyen próbálnak meg egyszerre helytállni, és ez bizony nehéz feladat. Ha az iskola, a házi feladat, a különórák mellett még aktív sportoló is gyermek, előfordulhat, hogy egy idő után mindez már sok lesz a számára. Sajnos azonban a gyermek ezt nem fogja saját maga jelezni, ő fegyelmezetten próbál minden területen teljesíteni. Így bizony a szülő feladata, hogy észrevegye a tüneteket.

A túlterheltség tünetei

A kedvetlen és türelmetlen gyermek még nem feltétlen túlterhelt, ez enélkül is gyakran előfordul. Azonban, ha mindez azzal párosul, hogy a gyerek hangulata ingadozik, nincs annyi önfegyelme már, az utalhat arra, hogy felbomlott a korábbi egyensúly. Ekkor érdemes bizalommal a gyermek edzőjéhez fordulni, hogy ő észlel-e hasonló tüneteket, ugyanis lehet, hogy első körben az edzésterv túl szigorú, feszített a gyermek számára.

Az állandó izomláz is utalhat túlterheltségre. Ha a gyermek gyakran panaszkodik arra, hogy fájnak a testrészei, amelyeket a sport közben leginkább igénybe vesz, az bizony már gyanús. Ugyanis ha a terhelés kiegyensúlyozott, akkor ennek nem szabadna előfordulnia.

Ilyenkor a komolyabb sérülések elkerülése érdekében célszerű lehet első körben egy kis pihenés, vagy gyógytorna alkalmazása, esetleg a korábbi technikák megváltoztatása. Az is elképzelhető még, hogy a gyerek nem a számára ideális sportot űzi, ennek is érdemes utánajárni.

Az immunrendszer gyengülése is árulkodó jel. A gyermek állandóan beteg, mert a teste fokozott igénybevételnek van kitéve, így nem tud rendesen pihenni, illetve regenerálódni.

Emellett a legerősebb jelzés a szülő számára, ha a gyermek teljesítménye erősen lecsökken. Ez vonatkozik mind az iskolai teljesítményére, mind pedig a sportolás közbeni munkájára.

Mit tehet a szülő?

Érdemes a gyermeken terheléses vizsgálatot végeztetni. Emellett elengedhetetlen a kellő mennyiségű pihenés biztosítása a gyermek számára. Heti 1-2 nap pihenés, valamint egybefüggően egy hónap versenysportot űző gyermek számára is kötelező.

A legfontosabb pedig, amit tehet a szülő, hogy nem támaszt nagy elvárásokat a gyermekkel szemben, mert ez nagy terhet jelenthet számára.

A kialvatlan, fáradt gyermek biztosan nem tud megfelelően teljesíteni, és kihozni magából mindazt, amire valójában képes. Ebben az esetben érdemes elgondolkodni azon, hogy bizonyos kötelezettségek alól mentesítsük a gyermeket. Legyen ez az iskolai különóra, vagy a sport.

Természetesen nem kell rögtön lemondani az edzésről, de érdemes lehet lecsökkenteni az edzések számát. Fontos, hogy a gyermek minden nap kipihent és kiegyensúlyozott legyen, a sport és a különórák semmiképpen sem mehetnek az egészsége rovására.