20 új hely az UNESCO világörökség-listáján!

Borítókép: 20 új hely az UNESCO világörökség-listáján!
A világ újabb 20 csodája. Kattints a fotókért!

1. Bolgar Történeti és Régészeti Komplexum

Hol: Tatár Köztársaság, Oroszország
A középkori Bolgar a tatár Aranyhorda első fővárosa volt a 13. században.

2. Bursa és Cumalıkızık

Hol: Törökország
A törökországi Bursa városát az ottomán birodalom szülőhelyeként tartják számon. A mellette levőCumalıkızık pedig az egyetlen megmaradt falu, amely autentikus módon idézi fel a 14. századi város–falu együttműködést.

3. Corveyi apátság

Hol: Németország
A 9. században épült apátsági épületben tisztán felismerhetők (legalábbis az avatottak számára mindenképpen) a karoling építészet elemei.

A világ leggyönyörűbb helyei – kattints ide további káprázatos fotókért!

4. Barlangok Mareshában és Bet-Guvrinban

Hol: Izrael
Júdea déli részén már vagy 2000 éve alkalmazzák a barlangásás módszerét, amelyet számtalan tevékenységre használtak, az olajpréseléstől kezdve a föld alatti csatornahálózat kiépítéséig. És persze búvóhelynek is.

5. Barlangrajzok a Chauvet-barlangban

Hol: Franciaország
Itt bizony nagyon régi történetről van szó: 30-32 ezer évvel ezelőtt keletkezhettek ezek a barlangrajzok, majd egy sziklaomlás úgy 20 ezer éve elzárta azokat, ami egyúttal segített is az állagmegőrzésben. Csak 1994-ben bukkantak rájuk, méghozzá eddig vagy 1000 rajzot tártak fel.

6. Az Erbil-citadella

Hol: Irak
Egy tojás alakú, mesterséges domb az Erbil-citadella, amely évszázadok alatt keletkezett az itt élők építkezési szokásainak mentén. A jelenlegi falat a 19. században húzták fel.

7. Dzsidda történelmi városrésze, Mekka kapuja

Hol: Szaúd-Arábia
Szaúd-Arábia második legnagyobb városa, Dzsidda kereskedelmi csomópontként szolgál évszázadok óta, lévén a Vörös-tenger partján fekvő kikötőváros. A muszlim zarándokok egy része ebből az irányból közelíti meg Mekkát.

--pagebreak--

8. A Poverty Point monumentális földmunkái

Hol: Egyesült Államok
Kr. e. 3000-3200 körül az itteni (ős)lakosok építették ezeket a földhalmokat; még tisztázatlan, hogy laktak-e bennük (rajtuk) vagy ünnepi célokra használták őket.

9. ANamhansanseong erőd

Hol: Dél-Korea
A Szöultól délkeletre fekvő erődítményt buddhista szerzetes-katonák építették abból a célból, hogy aCsoszon-dinasztia uralkodói és kíséretük támadás esetén ide menekülhessen.

10. Olajfaültetvények és szőlők Palesztinában, Dél-Jeruzsálem és Battir látképe

Hol: Palesztina
A Jeruzsálemtől délre fekvő Battir falu az ókorban is használt teraszos-öntözéses mezőgazdasági eljárásairól híres.

11. Pergamon és többrétegű kulturális tája

Hol: Törökország
Pergamon városa gazdasági és kulturális központ volt az ókori görög, majd a római, bizánci, később az ottomán időkben. Mindegyik korszak itt hagyta a maga emlékeit. Ma az ókori romok tövében Bergama város terül el.

12. Réges-régi települések és kőgömbök a Diquís-kultúra idejéből

Hol: Costa Rica
Kr. e. 500–1500 között, a Diquis-korszakbankeletkeztek ezek az 1-2 méter átmérőjű, tökéletes kőgömbök, amelyekből meglepően sok fennmaradt

13. Ősi pjú városok

Hol: Mianmar (Burma)
A Kr. e. 200 és a Kr. u. 900 között működő Pjú Királyságból három város romjai maradtak fent. Ám nem csak templomokat és kastélyokat, hanem ma is működő vízvezetékeket is találunk köztük. Már ha arra járunk.

--pagebreak--

13. Az inka úthálózat egy része (Qhapaq Ñan)

Hol: Argentína, Bolívia, Chile, Kolumbia, Equador, Peru
A 30 ezer kilométeres és évszázadokon át épült inka úthálózatból most egy durván 6000 kilométeres szakasz került fel a világörökségi listára.

14. A Ran-ki vav lépcsős kút

Hol: Gudzsarát, India
A 11. századi létesítmény eredetileg egy király emlékműve volt. Az alsó szint egy 23 méter mély medencébe vezet.

15.Shahr-i Sokhta, a leégett város

Hol: Irán
A Kr. e. 3. évezredből is maradtak itt fent a civilizáció feltárható, kutatható nyomai.

16. A SelyemútChang'an–Tien-san folyosója

Hol: Kína, Kazahsztán, Kirgizisztán
A Kr. e. 2. században kezdett épülni a 8000 kilométer hosszú selyemút, amely Kína legtávolabbi részeit kötötte össze Rómával és Bizánccal, gazdasági szempontból éppúgy, mint kulturálisan. Most az északi ág került fel a világörökség listájára, 33 állomással és tele évezredek alatt felgyűlt emlékekkel.

17. A Nagy-csatorna

Hol: Kína
A történelem talán legrégibb csatornája a 7. században kezdett épülni. Az ipari forradalom előtti legnagyobb gazdasági boom fontos tényezője volt.

18. Piemont szőlői: Langhe-Roero és Monferrato

Hol: Olaszország
5 borvidék került fel együttesen az UNESCO listájára azon a tájon, ahol már az etruszkok is foglalkoztak szőlőműveléssel.

19. Tomioka selyemmalma

Hol: Japán
Egy ipari műemlék is felkerült a listára, méghozzá a legrégibb Japán modern selyemfeldolgozó gyárai közül, amely még a hőskorszakban (a 19. század végén) járult hozzáaz ország villámgyors ipari fejlődéséhez.

20. Van Nelle-gyár

Hol: Hollandia
A Rotterdam mellett épült élelmiszer-feldolgozó gyár az 1920-as évek óta az ipar modern elvárásainak egyik szimbóluma volt: a tereit mindig a korszerű felfogáshoz igazították, például üvegfalainak köszönhetően a munkások természetes fényben dolgozhattak.

Fotók: Instagram, Pinterest, Wikimedia Commons

Forrás: whc.unesco.org