Izgi program: Slam poetry a TED<sup>x</sup> Danubián

Borítókép: Izgi program: Slam poetry a TED<sup>x</sup> Danubián
Költészet, művészet, rap, színház, stand up comedy = SLAM POETRY

Süveg Márk Saiid slam költő, Akkezdet_Phiai budapesti underground hip-hop formáció tagja, a magyar slam-poetry szcéna emblematikus alakja idén a TEDxDanubián.

A rendezvényre április 30-ig lehet jelentkezni

Költészet és zene. Gyökereik szinte megjósolhatatlan időkig nyúlnak vissza. Ám az bizonyos, hogy a kettő megkérdőjelezhetetlen kapcsolatban áll egymással: az élő beszédben rejlenek zenei eszközök (pl. ritmus), a zenét pedig költői kifejezőeszközként használhatjuk.

„Nem kell aggódni, ezek csak szavak”

A slam poetry története viszont a nem is olyan távoli múltban kezdődött, egész pontosan 1984-ben, amikor is egy építőipari munkás, Marc Smith, felolvasó esteket kezdett tartani barátaival. Rövid időn belül csapatok szerveződtek, és az eleinte hobbiként indult versolvasó estekből performansz- párbajok alakultak ki, ahol a résztvevők saját verseiket olvassák fel, műveiket előadják pár percben, és ezek után értékelik egymást.

Saiid és társa, Újonc (Závada Péter) 1996-ban kezdték közös zenei pályafutásukat. Mára már a magyar hiphop egyik legmeghatározóbb mérföldkövének titulált „Akkezdet” című (első, szövegkönyves) lemezük gyorsan a figyelem középpontjába állította a két slammert, költőt. Slammerek és költők, hiszen művészetüket a rap és a költészet közötti alkotói térben helyezhetjük el. A slam tagadhatatlanul a fiataloknak szól, közvetlen, vicces, szókimondó stílusával. Épp ezért lehet ez a műfaj, ami közelebb hozza az iskolában tanult (vagy csak hallott..), nehezen emészthető irodalmat az ifjabb korosztályhoz.

Slamre fel! A májusi TEDxDanubián Saiid, a szó-csavarok mestere is csatlakozik a gondolatébresztők csapatába.