Jó, ha tudod: 6 váratlan kérdés a gyerektől

Borítókép: Jó, ha tudod: 6 váratlan kérdés a gyerektől
Állj készen a válasszal!

A minap felmerült a téma a szerkesztőségben, és csak úgy röpködtek a levegőben a fura és váratlan kérdések, amikkel nap mint szembesítenek minket csemetéink. Összegyűjtöttük a legviccesebbeket, valamint azokat, amelyekre van logikus, tudományos magyarázat, csak mi éppen nem tudtuk, mi az. Most viszont már ennyivel is okosabbak vagyunk!

1. Mi történik a pocakomban, amikor csuklok?
A csuklást általában az okozza, hogy a gyomor irritálja a rekeszizmot, amely a bordák alatt helyezkedik el. A rekeszizom ilyenkor összerándul, levegőt lök a tüdőbe, ami aztán a gégébe érve hanggá alakul.

2. Miért ragadós az ásítás?
Biztosan még nem tudjuk az okát, bár két olasz tudós tavaly hosszasan tanulmányozta a jelenséget. Ők arra a következtetésre jutottak, hogy az empátiával áll összefüggésben: kimutatták, hogy sokkal nagyobb valószínűséggel ragad ránk, ha egy érzelmileg hozzánk közel állót látunk ásítani, mintha egy idegent.

3. Miért nem ragad oda a rágó a fogaimhoz?
Mivel a folyamatos rágás fokozza a nyáltermelődést, rágózás közben sokkal nedvesebb a szájüreg, mint általában. A rágó egyszerűen lecsúszik a fogakról, ahogyan mi is is elcsúszunk, ha vizes padlóra lépünk.

4. Miért korog a hasam, ha éhes vagyok?
Egy amerikai kutatóintézet szerint, ha egy ideje már nem ettünk, az agyunk üzenetet küld a gyomornak, hogy készüljön, mert hamarosan kaja jön. Erre a jelre a gyomorban beindul a különféle emésztőnedvek termelődése, ami korgó-morgó hangokkal jár. Ugyanez megtörténhet akkor is, ha nem vagyunk éhesek, de fincsi falatokat látunk, vagy ínycsiklandó illatokat érzünk.

5. Miért nem tudom magamat megcsikizni?
Ha megcsikiznek, nem is annyira az érzésre reagálunk, inkább a dolog váratlansága okozza a vicces reakciókat. Mivel az agyunk előre tudja, hogy meg fogjuk csikizni magunkat, a reakció elmarad. Egyes tudósok szerint a csiklandozásra adott hirtelen válaszreakció abban a korban fejlődött ki, amikor az emberek még barlangokban laktak, és jobban ki voltak téve a különböző rovarok, rágcsálók, csúszómászók "támadásainak".

6. Hogyan alszanak a halak?
Alszanak is, meg nem is. A szemüket nem tudják becsukni, ám ennek ellenére náluk is megfigyelhető nyugalmi időszak, amikor lelassul a szervezetük. Ebből pillanatok alatt fel tudnak ébredni, ha veszélyt éreznek.

Ti is kaptatok már a fentiekhez hasonló, zavarbe ejtő kérdéseket gyerekektől? Vagy olyat, amire nem tudtátok a választ? Írjátok meg őket a kommentekben!