A Föld leghosszabb életű állata több mint 2000 évig élhet: 6 élőlény extrém életkorral
A sellőkagyló (Arctica islandica) egy meglehetősen figyelemreméltó kinézetű kagyló, mely körülbelül 5 centiméter, és mégis több mint 200 évbe telhet, amíg eljut teljesen kifejlett méretéig. A feljegyzések szerint a legidősebb ismert példány – akit Mingnek neveztek el – 507 éves volt, felülmúlva a jól ismert grönlandi cápát. A 2006-ban Izlandon felfedezett kagyló a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült.
Egy kisbusz méretű szivacs
A tudósok 2015-ben fedezték fel a legnagyobb szivacsot 2133 méterrel a tenger felszíne alatt, a Papahānaumokuākea Nemzetközi Tengeri Emlékmű közelében, Hawaii mellett. Az olyan élőlények, mint ez a behemót, lassan növekednek, ami azt jelenti, hogy nagyon öregnek kell lenniük ahhoz, hogy hatalmas méreteket érjenek el. Ez a rekordot döntő szivacs 3,7x2,1 méter volt, és bár pontos korát nem erősítették meg, a National Oceanic and Atmospheric Administration jelentése szerint a szivacsok több mint 2300 évig is élhetnek.
A „halhatatlan” medúza
Egy másik kis élőlény, amely különös affinitást mutat az élethez, a halhatatlan medúza, a Turritopsis dohrnii, amely egy kicsit kisebb, mint egy kisujjköröm. Ők azzal tűnnek ki az állatvilágban, hogy egyszerűen nem tudnak meghalni.
Amikor a halhatatlan medúzák megsérülnek vagy kritikusan éheznek, a tengerfenékre esnek és bomlásnak indulnak. A hagyományos értelemben vett elpusztulás helyett azonban sejtjeik újra aggregálódnak, polipokat hozva létre (a medúza legkorábbi életszakaszát). Ez „biológiailag halhatatlanná” teszi őket. Persze csak akkor, ha nem eszik meg őket…
Ming, a leghíresebb kagyló
Ming, a fentebb is említett sellőkagyló látott néhány dolgot annak idején. A reneszánsz, az ipari forradalom és az internet korszakát is átélte. Számtalan háborúról és véres forradalomról tett tanúbizonyságot, és figyelte a birodalmak felemelkedését és bukását. Mégis, az 507 évnyi dráma során egy fagyasztószekrény ölte meg.
Igen, Ming kagyló csak azután pusztult el, hogy lefagyasztották a kutatók begyűjtés céljából. Nem szokatlan halálozási ok ezeknél a kagylóknál, amelyeket rutinszerűen fognak be és ölnek le kereskedelmi fogyasztás céljából, de érdekes kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy Ming még hány évet élhetett volna, ha az emberi kíváncsiság nem öli meg.
A világ leghosszabb életű gerincese
Nem beszélhetünk a Föld leghosszabb életű állatairól a grönlandi cápa, a Somniosus microcephalus említése nélkül, aki akár 500 évig is élhet. Ezzel ő a világ leghosszabb életű gerinces élőlénye.
Hosszú élettartam és apró herék
Az örökkévaló élet zűrzavaros lehet a rákos megbetegedésekkel való összefüggésében, mivel általánosságban elmondható, hogy minél hosszabb ideig tartózkodik egy szervezet ezen a Földön, annál nagyobb a kockázata egy olyan genetikai mutáció kialakulásának, amely betegségekhez vezethet. Egyes állatok, például a bálnák, alkalmazkodtak ahhoz, hogy leküzdjék ezt, és a Föld egyik leghosszabb életű fajává váltak. De úgy tűnik, az evolúciós furcsaság, amely lehetővé tette számukra, hogy ezt megtegyék, mellékhatásokkal járhatott, beleértve a szokatlanul kicsi heréket.
A grönlandi bálnák (Balaena mysticetus) 211 éves korig és tovább is élhetnek, köszönhetően a sejtek osztódását lassító egyedi típusú génduplikációnak, vagyis megöregedhetnek a rák kockázata nélkül. Sajnos a férfiak termékenységét is gátolja, mert a szóban forgó CDKN2C gén kis ivarmirigyméretet és csökkent spermiumtermelést okoz.
Jonathan, a Seychelle-szigeteki óriásteknős
A legidősebb ismert szárazföldi állat egy Jonathan nevű Seychelle-szigeteki óriásteknős (Aldabrachelys gigantea hololissa). 2022-ben örökölte a világ legrégebbi teknősének rangos koronáját Tu'i Malilától, egy sugarasteknőstől, amely 188 évesen pusztult el 1965-ben. 190 évesen Jonathan nemcsak a legidősebb teknős, hanem a Guinness-rekordok által jegyzett legidősebb szárazföldi állat is. Életkora óvatos becslés, minden valószínűség szerint még idősebb ennél.