Mit jósolt Nostradamus 2024-re? Azt is mutatjuk, miben volt eddig igaza!
Noha a fentiek egyike sem hangzik túl jól, ez nem olyan rossz ahhoz képest, ha figyelembe vesszük, hogy Nostradamus „megjósolta”, hogy 1999-ben vége lesz a világnak. Mutatjuk, mit jósolt Nostradamus, a történelem egyik legismertebb látnoka 2024-re, 25 évvel az apokalipszis után, de előtte azon jóslatait vesszük sorra, amelyek többé-kevésbé valóban megtörténtek!
Mennyire megbízhatók jóslatai?
A jövő megjóslásában az a nagyszerű, hogy minél homályosabban fogalmazol, annál inkább igazad lehet több témában. Nostradamus különösen jó volt abban, hogy olyan többértelmű jóslatokat alkosson, hogy végül valaki egy nem túlságosan eltérő valós eseménynek tulajdonítsa. Ezek az úgynevezett „utódikciók", mivel nem lehetett kitalálni, hogy mit jósolt az esemény előtt, de az esemény után találhatsz egy részt, amelyből úgy tűnik, mintha végig tudta volna – és még akkor is nem olyan pontosak.
Hitler
Például van egy olyan szövegrész, amely Hitler felemelkedését jósolja, de semmiképpen sem figyelmeztet konkrétan magára Hitlerre:
„Európa nyugatának mélyéről Szegény emberektől kisgyermek születik, Aki nyelvével nagy csapatot csábít; Hírneve a keleti birodalom felé nőni fog.”
Ha ezt 100 évvel ezelőtt olvastuk volna, akkor arra következtethettünk volna, hogy azt akarta mondani, hogy valaki híres fog születni Nyugat-Európában, de nagyjából ennyi. Miután Hitler hatalomra jutott, az emberek úgy döntöttek, hogy biztosan Hitlerre utalt, és Nostradamust ismét egy hihetetlen varázslónak nyilvánították, ami csupán egy igen homályos szövegrészen alapul.
II. Henrik halála
Egyesek szerint II. Henrik francia király kegyetlen halálát is megjósolta. A valóságban Henrik vesztét egy torna során egy fiatal katona törött lándzsája okozta, ami roncsolta szemét és koponyáját is. Lassú és fájdalmas vérmérgezéses halál következett, és sokan úgy vélik, hogy Nostradamus ezt megjövendölte. A szóban forgó négy sor azt mondja nekünk, hogy „a fiatal oroszlán legyőzi az idősebbet”, „aranykalitkán szúrja ki a szemét”, és „két seb” biztosítja a „kegyetlen halált”. Rejtélyes? Talán. Bár a kritikusok rámutattak, a négyes azt is mondja, hogy a gyilkosság „a harc mezején, egyetlen csatában történik”, Henriket pedig véletlenül ölték meg egy lovagi torna során, amit csak merő sportból vívott meg.
A nagy londoni tűzvész
Sokak szerint Nostradamus az 1666-os londoni tűzvészt is megjósolta, amikor is az egyik királyi pékségben tűz ütött ki, amit napokig nem tudtak eloltani és szinte az egész várost porig égette. Jóslatában utal a 66-os számra, említi Londont, a tüzet és azt is, hogy emberek halnak meg miatta.
Atombombák
„Két városban – írta Nostradamus – lesznek olyan csapások, amelyekhez hasonlót soha nem láttak”. Ez a leírás minden bizonnyal vonatkozik arra, ami a japán Hirosimában és Nagaszakiban történt, amelyeket a második világháború végén atombombák pusztítottak el.
A jóslat egyre borúsabb képet fest, előrevetítve az „éhínséget a pestisben” (potenciálisan a sugárfertőzésre és a háború tartós megszakítására utalva) és az „acél által kioltott embereket”, amelyek a bombákat ledobó repülőgépekre utalhatnak. Persze lehet, hogy Nostradamus szó szerint egy pestisjárványról beszélt, amely minden lehetséges várost érint, tekintettel arra, hogy maga a férfi is első kézből szerzett tapasztalatot a pestisbetegek kezelésében. De megint csak attól függ, miben akarunk hinni.
A Kennedy-gyilkosság
John F. Kennedy amerikai elnök meggyilkolása a 20. század egyik sarkalatos pillanata volt, így nem meglepő, hogy sokan átkutatták Nostradamus műveit, hogy találjanak valami jóslatot. A gyakran idézett részlet így szól: „A magasból a gonosz a nagy emberre fog esni” – talán utalás arra a tényre, hogy egy mesterlövész távolról lőtte le. Sokatmondóan a jóslat a következővel folytatódik: „Egy halott ártatlant megvádolnak a tettével” – ez Lee Harvey Oswald lehet, a feltételezett bérgyilkos, akit nem sokkal később lelőttek, de egyesek szerint ártatlan volt.
Egyéb jóslatai közé tartozott még Napóleon színrelépése, II. Erzsébet királynő halála, valamint 911 is.