Ha autót bérelsz, csak ezek mentén érdemes csinálni
Milyen esetben éri meg?
Ha ketten utaztok városlátogatásra, és nem is terveztek városon kívüli programot, akkor nem, hiszen csak gondot okozhat a parkolás, és ilyenkor általában olcsóbb tömegközlekedéssel jönni-menni. Ha viszont többen mentek, és nem csak egy helyen lesztek, hanem nagyobb távolságokat tesztek meg, akkor általában jobban jöttök ki az autóbérléssel, mintha mindenkinek megvennétek a vonat- vagy buszjegyeket. Nem beszélve arról, hogy így sokkal rugalmasabban alakíthatjátok a programot, és olyan helyekre is eljuthattok, ahová tömegközlekedéssel (szinte) lehetetlen. A Rome2rio oldalon meg tudod nézni, hogy melyik megoldással mennyi idő alatt és mennyiért juthatsz el A-ból B-be.
Mikor foglalj?
Ha nem szeretnél már az utazás elején extra izgalmakat, akkor jó előre és online. Leginkább júliusi és augusztusi utazásnál nem érdemes megkockáztatni, hogy hiába sorakozz a reptéri kölcsönzős pultoknál. Ha már megvan a repülőjegy és lefoglaltad a szállást, ne halogasd sokáig az autó intézését sem. Vannak úti célok, ahol egyre lejjebb megy az autóbérlés ára, ahogy közeledik az elutazás napja, de erre csak főszezonon kívül számíts, és akkor sem mindenhol.
Hol érdemes keresni?
Utazásfoglalási weboldalakon. Mostanában az Expedia árai tűnnek a legalacsonyabbnak. Az Orbitz árai éppen csak egy kicsivel (pár száz vagy legfeljebb néhány ezer forinttal) magasabbak, és előnye, hogy nem kell a foglaláskor kifizetned a pénzt, a bérlés kezdete előtt 24 órával pedig még ingyenesen le is mondhatod a foglalást. Az Expedián viszont azonnal ki kell fizetni a teljes összeget, bár 24 órával korábban még itt is lemondható, és vissza is kapod a pénzedet. (Célszerű úgy csinálni, hogy az Orbitzon lefoglalod az autót, két nappal az utazás előtt pedig megnézed az Expedia árait. Ha kedvezőbbek, akkor lemondhatod az Orbitzos foglalást, és intézhetsz helyette másikat itt.) Ha alaposabban körüljárnád az árakat, nézz körül ezeken az oldalakon is: Zest Car Rental, Rental Cars, Holiday Autos, Travel Supermarket, Kayak. Ahol lehet, regisztrálj, mert a foglalásokért pontok járnak, amelyek a következő alkalommal csökkentik az árat.
Milyen szempontok alapján keress?
Kényelmi és időtakarékossági szempontból sem mindegy, hogy az autót a terminálon veheted fel vagy kissé távolabbra kell még ingyenes shuttle busszal zötykölődnöd.
Az is fontos, hogy az üzemanyagra milyen szabályok vonatkoznak: a legjobb opció, ha teli tankkal kapod meg a járművet és úgy is kell visszavinned (ebben az esetben átvételkor kérdezd meg, hogy hol van a reptérhez legközelebbi benzinkút, hogy visszafelé jövet itt teli tudd tankolni az autót).
Az ajánlatok közül érdemes a korlátlan kilométer használatot feltüntetőket fontolóra venni, különösen, ha nagyobb távokat teszel meg a nyaralás, utazás alatt, így nem kell azt számolnod, mennyi van még hátra a kölcsönző által megszabott napi kilométer limitből és mennyit kell még fizetned az ezen felüli kilométerekért.
Melyek a megbízható kölcsönzők?
Csak a nagy, ismert nevű kölcsönzők ajánlatait fontold meg a találati listáról. Egyrészt azért, mert ők nem próbálnak meg eleve átejteni (például a gyanúsan alacsony foglalási árakkal, majd a később felszámolt, előre nem jelzett költségekkel – belefutottunk már olyan kölcsönzőbe is, amelyiknél az volt a feltétel: vagy kitakarítjuk magunk az autót, vagy kifizetjük érte az extra díjat, amiről addig szó sem volt sehol). Másrészt azért, mert ha bármi probléma merülne fel, akkor ők korrektebben rendezik az ügyet (a kisebb, ismeretlen nevű kölcsönzők gyakran nem is reagálnak, ha panaszt teszünk valami miatt).
Az ő nevüket keresd a találatok között: Alamo, Budget, Sixt, Hertz, Enterprise, Europcar, Avis. Egyébként nincs értelme közvetlenül megkeresni őket: a saját ajánlataik általában (jóval) drágábbak, mintha közvetítő oldalon keresztül foglalsz tőlük.
Miért kell felárat fizetned?
A gyerekülés, ülésmagasító vagy a babahordozó, illetve a GPS bérléséért. Ezeknek az ára akár még egyszer annyi is lehet, mint maga a bérlés.
A GPS helyett letöltheted az okostelefonra a Google Maps offline térképét arról a régióról, ahová készültök, vagy használhatod a Maps.me vagy HERE WeGo (szintén offline) alkalmazásokat.
Az alapárban szinte mindig csak egy sofőr szerepel, tehát ha nem vállalja be egyvalaki a családból vagy társaságból végig a vezetést, a plusz sofőrért megint csak napidíjat kell fizetni.
Mi szükséges a foglaláshoz?
Jogosítvány (bizonyos országokban nemzetközi jogosítvány, ezt foglaláskor nézd meg a szabályzatban), valamint a sofőr nevére szóló hitelkártya. A debitkártyát szinte már sehol nem fogadják el.
Fontos tudni azt is, hogy a reptéren a kölcsönző munkatársai a bérlés megkezdésekor a kártyán lefoglalnak egy bizonyos összeget letétnek. Amikor előre lefoglalod az autót, a szabályzatban az is benne van, hogy mekkora lesz a letét összege. Annyi pénz tehát mindenképp legyen a számládon, hogy ezt és a foglalási díjat fedezni tudd. Számolj azzal is, hogy a kölcsönzés vége után akár három hétbe is beletelik, mire az összeg újra felszabadul a számládon.
Milyen biztosítást köss?
Az alap (vagyis a felelősségbiztosítás) mindig benne van a foglalás árában. Ezt kiegészítheted olyan biztosítással, ami nullára csökkenti az önrészt. Ezt háromféleképpen teheted meg: még az online foglaláskor, a reptéren, amikor átveszed az autót, illetve független biztosítótársaságtól szintén online, például az iCarhireinsurance oldalon. Az utóbbi opció a legolcsóbb, és akár egy évre is megkötheted, ha sűrűn utazol. Ám ennél a megoldásnál hosszadalmasabb a kártérítés menete, hiszen nem magával a kölcsönzővel intézed, akiktől az autót bérelted, hanem egy másik céggel.
Hogyan tegyél panaszt, ha szükség van rá?
Udvariasan és higgadtan, de határozottan. Az autókölcsönző adott országbeli központi ügyfélszolgálati email címére írj, a leveledben legyen benne minden fontos adat (a foglalás száma, időpontja, az autó típusa, rendszáma, az ügyintéző neve stb.). A leveledet zárd azzal, hogy ha nem sikerül rendezni az ügyet, akkor az Európai Autókölcsönzési Békéltető Szolgálathoz (ECRCS) és az Európai Fogyasztói Központhoz (ECC-Net) fordulsz.