Sokkal könnyebb a forró autóban hagyni a gyereket, mint gondolnánk

gyerek autóban,gyerek forró autóban,felforrósodott autó Forrás: Getty Images
Évről évre olvasni híreket szörnyű halálesetekről, amikor valamelyik szülő véletlenül bezárja a kisgyerekét (vagy gazda a kutyáját) a forró autóba. Az ilyen tragédiákba belegondolni is iszonyatos, pedig megelőzhetők lennének. Miért történnek egyáltalán ilyen esetek? Ennyire hanyagok lennének a szülők? Képtelenek lennének számításba venni, milyen mértékben felforrósodhat egy bezárt autó a kánikulában? Egyáltalán miért hagyják bárhol egyedül a gyereküket? Biztosan bennetek is felmerültek ilyen kérdések.

Egy nemrég végzett kutatásból az derül ki, hogy a legtöbb szülő meg van győződve róla: felforrósodott autókhoz köthető halálesetek velük soha nem történhetnének meg. A kutatásból azonban, amelyet a Kars4Kids nevű amerikai civilszervezet megrendelésére végeztek, az derül ki, hogy a valóság hátborzongatóan messze áll a válaszadók elképzeléseitől. Valójában sokkal könnyebben elkövethetjük ezt a végzetes hibát, mint gondolnánk, egyszerűen azért, mert így működik az agyunk.

Hogy micsoda?? Máris megmagyarázzuk.

A felmérés során, amelyet 2500 szülő körében végeztek az Egyesült Államokban, a megkérdezettek mindössze 16 százaléka gondolta azt: elvben előfordulhatna vele, hogy a forró autóban felejti a gyerekét. A fennmaradó 84 százalék túlnyomó része úgy gondolta, hogy akik ilyet csinálnak, azok „alkalmatlanok szülőnek”, és börtönbüntetést érdemelnének. Pedig a legtöbb forró autóban történő tragédia véletlen baleset következménye, amelynek olyan egyszerű tényezők állhatnak a hátterében, mint egy apró, váratlan változás a szülő napi rutinjában.

Egy félmásodperces döntés elég ahhoz, hogy kialakuljon egy olyan tragikus helyzet, mint hogy egy kisgyerek a felforrósodott autóban marad bezárva.

gyerek autóban,gyerek forró autóban,balesetmegelőzés,nyár
Forrás: pxhere.com
Szakértők szerint létfontosságú lenne megértetni a szülőkkel és a gyerekekre vigyázó felnőttekkel, hogy amikor egy kisgyerek bezárva marad a forró autóban, az egy baleset, amely mindannyiunkkal előfordulhat – még a legelővigyázatosabbakkal is. Ennek az az oka, hogy az agyunknak egynémely funkciói átmenetileg elfeledtetnek velünk olyan történéseket, amelyek felett kevesebb hatalmunk van, mint gondolnánk.

2017 júniusában egy pszichológusprofesszor, Dr. David Diamond, a University of South Florida tanára azt mondta egy tévéinterjúban, hogy „az agyban jó néhány egymással versengő faktor”, amelyek meghatározzák a tudatalatti működését és néhány látszólag könnyen elkerülhető hiba okozzák azt, hogy egyes szülők a forró autóban felejtik a gyereküket. Valahányszor, teszem azt, egy jól ismert útvonalon vezetünk, az agyunk robotpilóta üzemmódra kapcsol. De ha megváltozik valami a napi rutinban – például ha egy apuka elfelejti beadni reggel a bölcsődébe a gyereket, mert ez nem minden nap az ő feladata, és mondjuk eleve kialvatlan, késésben van és a bébi elalszik a gyerekülésben, akkor könnyen megtörténhet, hogy a garázsban kiszáll az autóból és fogalma sincs róla, hogy a kölök ott alszik a hátsó ülésen.

Azok a szülők tehát, akik a forró autóban felejtették a gyereküket, nem egyszerűen elfelejtették – ők meg voltak győződve róla, hogy a gyerek a bölcsődében van, és teljesen kizárt, hogy bárhol máshol lenne. Ezt írja Dr. Diamond egy korábbi tanulmányában:

Az az általános megfigyelésem, hogy minden érintett szülő agyában létrejött egy hamis emlék, amely szerint ő elvitte a gyereket a bölcsődébe. Ez a tudományos ellentmondás megmagyarázza, miért folytatták ezek a szülők a napi rutinjukat, még mondogatták is a kollégáiknak, hogy időben el kell menniük a munkából, hogy odaérjenek a gyerekért a bölcsibe. Ez a hamis emlék okozta számukra, hogy a gyerek egész nap az autóban maradt.

Vagyis: az a legritkább eset, hogy a szülő azért hagyja a felforrósodó autóban a gyerekét, mert elhanyagolja és nem törődik vele. Sokkal inkább hétköznapi események állnak a háttérben, amelyek végül egy végzetes mentális hibához vezetnek. És ezek a hibák megrázóan gyakoriak: csak 2018-ban 29 gyerek halt meg a forró járműben Amerikában.

A jó hír

Bár ezekről a váratlan hibákról nem tehetünk, léteznek óvintézkedések, amelyekhez folyamodhatunk, hogy megelőzzük a bajt, például azt, hogy az agyunk robotpilótára kapcsoljon. Bevezethetjük azt a szokást, hogy ránézünk a hátsó ülésre, valahányszor kiszállunk az autóból, de az is megoldás lehet, hogy a gyerek valamely fontos tárgyát az anyósülésre helyezzük, amelyet magunkkal kell vinniük, amikor kiszállnak az autóból – például a cipőjüket. Vagy fordítva: mi hagyjuk a telefonunkat, pénztárcánkat a hátsó ülésen, hogy mindenképp hátra kelljen nyúlnunk érte, amikor kiszállunk.

Nézd meg ezt a galériát is: