Téli immunerősítő praktikák

Borítókép: Téli immunerősítő praktikák
Íme 10 hasznos tipp a betegségek megelőzésére!

Az alábbi tippeket, tanácsokat szakemberektől – orvosoktól, dietetikusoktól – szereztük: mi be fogjuk tartani őket. Hát ti?


Szegény maci! Mi nem szeretnénk így végezni! :)

Mit együnk, igyunk?
"Télen hajlamosabbak vagyunk zsírosabb, vitaminokban szegényebb ételeket fogyasztani. Ráadásul kevesebb napfény ér minket, ezért fokozottabban oda kell figyelnünk a létfontosságú vitaminok és nyomelemek pótlására, hogy immunrendszerünk elég erős legyen a betegségek elkerüléséhez, legyőzéséhez” – figyelmeztet Tarnai Irén, a Budai Egészségközpont dietetikai tanácsadója.

1. Teázzunk!
Fogyasszunk bőséggel a következő immunerősítő teákból:
Csipkebogyó: rendkívül fontos, hogy a csipkebogyó húsát ne forrázzuk le, mert úgy elveszti értékes C-vitamin tartalmának nagy részét. Este áztassuk be hideg vízbe, reggelig hagyjuk állni, leszűrés után fogyasszuk – akár éhgyomorra is! Kellemes savanykás íze miatt különösebb ízesítést nem igényel.
Gyömbér: az ázsiai csodanövény gyógyhatásairól ódákat lehetne zengeni. Mi nem csak a sushink mellé, de tea formájában is imádjuk. Egy hüvelykujjnyi gyömbérgyökeret hámozzunk meg, vágjuk fel vékony szeletekre és főzzük egy liter vízben 20 perc-fél óráig. Főzés közben kóstolgassuk, nehogy túlzottan erősre sikerüljön. Kellemes illata és enyhén csípős íze van (a chilihez hasonlóan utólag csíp:) – ízesíthetjük citrommal és mézzel. Ha lehetséges, kerüljük a fémkanál használatát ízesítéskor, mert a fém semlegesíti egyes anyagok gyógyhatását. A citromot és a mézet csak akkor tegyük bele, ha a tea kicsit már kihűlt, 40 fok felett ugyanis a méz fontos enzimjei és a citrom C-vitamin tartalma lebomlik.
Hagyma: Képzeljétek, kipróbáltuk, és a hagymatea nem is olyan rossz, mint ahogy azt gondoltuk. A legfinomabb változathoz karamelizáljunk egy kanál barnacukrot, öntsük fel vízzel, forraljuk fel, majd dobáljuk bele két-három hagyma megtisztított külső héját. Pár másodperc után vegyük le a tűzről és hagyjuk állni húsz percet.

--pagebreak--

2. Együnk sok gyümölcsöt! (De tényleg!)


Fotó: photl.com


Állítólag a napjainkban termő gyümölcsöknek, zöldségeknek már sokkal kevesebb a vitamin- és ásványianyagtartalmuk, mint húsz évvel ezelőtt. Ezért még többet kell fogyasztanunk belőlük! Együnk almát és citrusféléket – érdemes beruházni egy citrusfacsaróba is! Négy közepes nagyságú, lédús narancsból kijön 2x3 deciliter narancslé. Jelenleg 1000 forintért árulják a különböző szuper- és hipermarketek a vödrös narancsot: egy vödör narancsból – tapasztalatunk szerint – tíz napig ihatunk naponta 2x3 deci frissen facsart narancslevet. Ez 50 forint/fő/nap. Ugye, hogy megéri?

3. Ha nincs friss, válasszuk a savanyítottat!
Bizonyára ti is éreztétek már azt a gyötrő érzést, amikor csak a savanyú uborkára, káposztára, stb. tudtok gondolni, és nincs nyugtotok, amíg nem ehettek valami savanyút? Vitaminpótlásként válogassunk bátran a savanyúságok közül: közismert például a savanyú káposzta magas C-vitamin tartalma, de naponta 10-15 dkg-nál többet nem ajánlott nyersen elfogyasztani a magas konyhasó tartalma miatt.

4. Vessük be a nagyágyúkat!


Fotó: photl.com


Hogy melyek ezek? Szerintünk a cékla és a répa. Mindkettőt érdemes kifacsarni – a répa még facsarás után is fogyasztható, vagy reszeljük le őket nyersen salátának. A céklából isteni, testet-lelket melengető levest és – sütőtökkel párosítva – kiadós köretet is készíthetsz.

5. Ha mindez nem elég...
...forduljunk bátran a táplálékkiegészítőkhöz. Szedjünk multivitamint, ha gyengének érezzük magunkat, emeljük meg napi a C-vitamin adagunkat. Remek immunerősítő még a Béres Csepp, az echinacea kivonat és a grapefruitmag kivonat. Nekünk nőknek nem szabad elfeledkeznünk a rendszeres magnézium utánpótlásról sem, keressük a magnézium és a B6-vitamin kombinációját, ma már számtalan ilyen készítmény létezik. Ne feledjük azonban, hogy ezek a készítmények önmagukban nem váltják ki a kiegyensúlyozott táplálkozást!

--pagebreak--

Mit tegyünk?

6. Ki a szabadba!


Fotó: Poulsen Photo; FreeDigitalPhotos.net


Télen az emberek többsége (sajnos mi is), hajlamos bekuckózni, és csak akkor megy ki a jó meleg lakásból, ha nagyon muszáj. Holott ilyenkor is szükségünk van a szabad levegőre - iktassunk be legalább három félórás sétát a heti programunkba! Ilyenkor igyekezzünk a városon kívül vagy parkban sétálni, hiszen a ködös, szmogos városi levegő inkább csak árt, mint használ.

7. Mossunk gyakran kezet!
Napközben rengeteg mindenhez hozzáérünk, megfogjuk a kilincset, kapaszkodót, pénzjegyeket vagy mobiltelefonunkat. Egy tanulmány, amely az influenzavírus különböző felületeken való túlélését vizsgálja, kimutatta, hogy ez a vírus a felületekre kerülve még 12-24 óra elteltével is okozhat fertőzéses megbetegedést. Ezért fontos, hogy akár a szokásosnál is gyakrabban mossunk kezet, és használjunk antibakteriális szappanokat vagy kézfertőtlenítőt.

8. Oltassuk be magunkat!
Az influenzaoltást évente ismételni kell, mivel a vírus gyorsan mutálódik. Az oltást kérhetjük a háziorvosunktól vagy az erre a célra kijelölt oltópontokon. Minél gyorsabban beoltatjuk magunkat, annál jobb, mivel az immunitás kialakulásához idő kell.

9. Mozogjunk, tornázzunk rendszeresen!


Fotó: photostock; FreeDigitalPhotos.net


Tudjuk, ez még jó időben is nehéz, nemhogy ilyenkor, amikor öt órakor már gyakorlatilag este van. Mégis, vegyünk erőt magunkon, és válasszunk valami olyan edzésformát, ami nem csak a testünknek, de a lelkünknek is jót tesz. Menjünk zumbázni, hogy jó kedvünk legyen, jógázni, hogy levezessük a stresszt! Higgyétek el, létezik az a sport, ami képes a nektek is örömet szerezni, csak épp meg kell találni!

10. Győzzük le a fényhiányt!
Télen sokan szenvednek a fényhiánytól, amin sajnos még a rendszeres séta sem segít, hisz előfordul, hogy hetekig nem látjuk a napot. Ilyenkor érdemes – szigorúan csak néhány percre – beállni a szoláriumba. Nem a barnulás a lényeg, hanem a fény: bár a szoli fénycsövei közel sincsenek olyan jótékony hatással ránk, mint a nap (D-vitamint nem szerzünk általuk), ám a hangulatunkkal csodát művelhetnek.