Egy kezdő böjtös naplója

Borítókép: Egy kezdő böjtös naplója
Nem változtatta meg gyökerestül az életemet. Csak segített, hogy úgy éljem az életet, ahogy egy ideje egyébként is szerettem volna.

Barátnőm évek óta noszogat, hogy próbáljam ki. Sziklaszilárdan ellenálltam, annyira idegennek éreztem az efféle hókusz-pókuszokat. Aztán valahogy rábólintottam. Egy hetet töltöttünk a fürdővárosban, ebből 5 nap volt a böjt. Vagyis 5 napon át gyógyteát, híg, ízetlen zöldséglevest, frissen préselt almalevet, agyonfőzött rizs- vagy zabnyákot vettünk magunkhoz. A három étkezés közti időt torna, masszázs, jóga, biciklizés, úszás, pihenés, este szaunázás töltötte ki. Tizennyolc mindenre elszánt embert irányított egy doktornő két szakavatott munkatárssal. Néhányan az első nap már ismerősként üdvözölték egymást, nem először voltak jelen a tizenkét éve indított tavaszi-őszi böjtkúrán, akadt olyan is, aki már hét éve tagja a csapatnak (és még él, sőt, jó bőrben van), A legfiatalabb 22, a legidősebb 70 éves volt. És mindenki végigcsinálta. Pedig voltak krízisnapok – igaz, erre a doktornő előre figyelmeztetett. De a csoportszellem meg a tudatosság átsegített a bajokon. Ha valaki letargiába esett vagy iszonyatos fejfájás gyötörte, nem zuhant maga alá (még jobban), mert ez előre borítékolva volt. És mindenre volt megoldás, fejfájásra gyógyszer vagy masszázs, depire beszélgetés, meditáció…

Az első nap az ismerkedésé. Orvosi vizsgálat, mázsálás, ismerkedés az újaknak a környezettel, a régieknek az újakkal. Délben szerény egyfogásos ebéd, a vacsora már a böjt előszele.
Ráhangolódásképpen vacsoránál mindenki mond valamit magáról. A régiek az elmúlt böjtök dicséretét zengik (pl. „Ez a hét többet ér egy görög tengerparti nyaralásnál.”) Biztató az újdondászoknak.
A második nap már élesben megy a műsor. Reggelire gyógytea (kis adag mézzel, egy gerezd citrommal). Slussz. Teából lehet nyakló nélkül fogyasztani, egész nap ott melegszik egy óriási tartályban. A gyógytea és víz egyébként erősen ajánlott. Alkohol 0, kávé 0, tej 0.
A harmadik nap kinek a feje fáj, ki rettentően aluszékony, de van olyan is, akinek meg se kottyan az egész. Reggeli előtt fut, biciklizik, s mire én leimádkozom magam a reggeli tornára, ő már túl van egy adag edzésen. Este a változatosság gyönyörködtet címszóval tánctanulásra lehet benevezni: salsa a tananyag. Kicsit kevés a fiú, más baj nincs.
A negyedik nap, a kúra félidején úabb erőpróba következik. Mert nemcsak a bevitelt szükséges csökkenti, de a kibocsátást is maximalizálni kell. A szervezet teljes méregtelenítése, a belek kiürítése a cél. Mindez súlyosbítva a máj és az epeutak kitisztításával. A reggeli beöntés olyan megszokottá válik, mint a fogmosás. A májtisztításról a régiek mint valami mumusról beszélnek. Nagy ügy: este megiszol 3 deci langyos olajat (utána fél deci citromlé + fél deci Unicum), majd nyugovóra térsz, s várod a hatást. Nem marad el. (Finomabb megoldás: olaj helyett vízben oldott szorbit.)
Ötödik nap a legcsekélyebb szégyenérzet nélkül adja elő mindenki kis magánélményeit, hamarosan mindannyian tisztában vagyunk egymás emésztési képességeivel. A déli levesnél egyre több fűszer kerül elő, már nemcsak csilit, de borsot is tekernek az asztaltársak, hátha ehetőbb lesz a répaleves. Az esti rizsnyák fahéjjal szinte már tejberizs minőség…
A hatodik napot már fél lábon is kibírom. Főleg, hogy nem vagyok éhes, hiába röpködnek az asztalnál az ételreceptek. Délután nincs „hivatalos” program, strandolunk, ázunk a meleg vízben. Megérdemeljük. Megérkeznek a kúra elején elküldött laborvizsgálat eredményei, szemezgetünk a sok latin adat között, mindenre megnyugtató a válasz. Este megint tánctanulás: ezúttal tangó.
A hetedik nap vége a dalnak. A reggeli még a szokásos, de már mindenki a böjttörésre készül. Átszellemülten emlegetik a régiek. 11 órakor nem edzőruhában, hanem kiöltözve jelenik meg a társaság az ünnepi asztalnál. Minden tányéron egy-egy fényes alma. Ezzel törjük a böjtöt. No meg előtte egy közös meditációval. Az érzékenyebbeknél eltörik a mécses, én alig várom, hogy megízlelhessem a tiltott gyümölcsöt. Lassan, komótosan fogunk hozzá (pardon, a huszonkét éves leányzó harsogva harapja, hiába, fiatalság mohóság!), én negyedbe vágom, meghámozom, s a felét meg se eszem. Ebédre, nehogy üres gyomorral térjünk haza, pazar lakomát csapunk: párolt vegyes zöldség kapormártással. Mennyei!
Újra itthon
A család együttérző távolságtartással figyeli, mit (nem) eszem. Előre fölírtam a következő három nap teljes menüsorát. A piacon bevásároltam zöldségből, gyümölcsből. A böjt után egy-két napig még ajánlott kerülni a fehérjét és lehetőleg a mennyiséggel se döngessünk rekordot. Na, én itt hibázhattam: túlságosan ízlett a párolt brokkoli. Úgy bedagadt mindkét térdem (tipikus tünet a rosszul levezetett böjt után: ödéma), hogy kínkeserves volt minden lépés. De már túl vagyok rajta, normalizáltam a táplálkozásomat, próbálom tartani a mínusz 2 kilómat (és további 1-2-ben reménykedem). Most, néhány nap távlatából semmiségnek tűnik az egész. Az őszi megtisztulást sem fogom kihagyni. Akinek kedve van, tartson velem!

Szerző: Betlen Katalin, fotó:folio-ID.com. Ez a cikk az Éva 2007. áprilisi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.