6 ok, amiért a séta felpörgeti a gondolkodást
A séta egészséges. A régi görög filozófusok is sétálva gondolkodtak. Mi magunk is gyakran felállunk és járkálunk, amikor épp törjük a fejünket valamin. Persze ma már számos kutatás támasztja alá a séta és a kreatív gondolkodás közti összefüggéseket. Ezekről remek összefoglalást ad a The New Yorker magazin cikke, amelynek állításait a következő 6 fontos pontban lehetne összefoglalni:
fotó: freeimages.com
1. Amikor sétálni megyünk, gyorsabban ver a szívünk, felpörög a vérkeringésünk és több oxigén jut el az izmainkba és más szerveinkbe (így az agyunkba is), mint ha csak egy helyben ülnénk.
2. Rengeteg kutatás kimutatta – az egyiket például a Stanford Egyetemen végezték nemrég –, hogy testmozgás után vagy alatt (még az enyhe erőkifejtéssel járó mozgásfajták esetében is) jobb teljesítményre vagyunk képesek a koncentráció és a memória tekintetében.
3. A rendszeres séta jobb kapcsolatot biztosít az agysejtek között, csökkenti az agyszövet sorvadásának mértékét, amely általában a korral jár, növeli a memóriáért felelős hippokampuszt és az idegsejtek szaporodása is meggyorsul tőle.
4. Amikor a saját tempónkban gyaloglunk, akkor autentikus visszajelzést kapunk a testünk ritmusát és a szellemi állapotunkat tekintve, amit nehezebben tudunk lemérni kocogás, autóvezetés, kerékpározás vagy más mozgással járó tevékenység által. Séta közben a járásunk tempója természetesen igazodik a lelkiállapotunkhoz és a belső gondolatmenetünk tempójához.
5. Egyes felmérések szerint a természetben való sétálás kedvezőbben hat a memóriánkra, mint amikor a város utcáin bolyongunk,
Járókelők a pécsi Király utcában, 1972. Fotó: Fortepan
6. ...de a városi séta is csodákat művelhet: ingerek egész sokasága ér és inspirál minket ilyenkor.