12 évesen lett milliárdos: fehérré akarták nyilvánítani az afroamerikai olajmágnás lányt

Borítókép: 12 évesen lett milliárdos: fehérré akarták nyilvánítani az afroamerikai olajmágnás lányt Forrás: YouTube/Forgotten Lives
Sarah Rector 11 éves volt, amikor 1913-ban olajat fedeztek fel oklahomai földjén. Hirtelen gazdagsága pedig rasszista híradások tárgya lett.

Amikor Sarah Rector 160 hektár földet kapott, ő és családja azt feltételezte, hogy annak csupán csekély értéke van. A talaj terméketlen volt, és a földet nemkívánatosnak tartották. De nem ismerték a gazdagság nagy forrását, amely alatta rejtőzött…

Az 1902-ben született Sarah Rector egy szerény faházban nőtt fel az oklahomai Taft teljesen feketék lakta városának közelében. Rector szülei egy 1866-os szerződés értelmében földkiosztásra voltak jogosultak a rabszolgaság eltörlése után. A szerződés részeként a felszabadítottak gyermekeinek százai kaptak egy-egy földrészletet. De a nekik adott föld jellemzően alacsonyabb rendű volt – sziklás és gazdálkodásra alkalmatlan.

Rector apja nem gondolta, hogy a lánya földjére kivetett évi 30 dolláros ingatlanadót érdemes kifizetni, és megpróbálta eladni azt, amiről nem tudta, hogy a családja hihetetlen vagyonának titkos forrása lesz hamarosan.

Olajbirodalom

A család szerencséjére elutasították a föld eladására vonatkozó petíciót. A költségek fedezésére Rector apja 1911-ben bérbe adta Sarah földjét a Standard Oil Company-nak.

1913-ban fúrták az első kutat, ami naponta 2500 hordó olajat termelt – Rectoréknak pedig körülbelül napi 300 dollárt, ami ma több mint 2 millió forintnak felel meg.

Hamarosan elterjedt a hír a 11 éves Rector lányról és újdonsült gazdagságáról, ami miatt sokan felfigyeltek rá. Az újságok Rectort „a világ leggazdagabb néger lányának” titulálták. 1914-ben a Washington Post egyik cikke durván jellemezte a lányt: „árva, durva, fekete és műveletlen, de többet ér 4 000 000 dollárnál”.

Házassági ajánlatok és gyanús tervek

Rectorhoz gyakran érkeztek kölcsönkérelmek és házassági ajánlatokat is bőven kapott, pedig még kiskorú volt. Az akkori törvények értelmében a jelentős vagyonnal rendelkező indiánok és afroamerikaiak számára fehér gyámokat kellett kijelölni. Tekintettel gazdagságára, 1913-ban az oklahomai törvényhozás erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy Sarah-t fehérré nyilvánítsák, lehetővé téve számára, hogy kiaknázhassa a megemelkedett társadalmi helyzetéből adódó előnyöket, például első osztályon utazhasson a vonatokon. Rector szülei végül T.J. Portert jelölték ki gyámságra, aki évekig a család jótevője volt.

Amikor a gyámság híre elterjedt, néhányan azt gyanították, hogy Porter rosszul kezeli a pénzt. Olyan pletykák keltek szárnyra, hogy Sarah a földön alszik, és csak néhány dollárt kap a bevételéből. A National Association for the Advancement of Colored People és más szervezetek is kivizsgálást indítottak az ügyben. Azt tanácsolták a szülőknek, hogy küldjék Sarah-t bentlakásos iskolába. Végül a lány egyik testvérével elhagyta otthonát a jobb oktatás reményében. Az újságok arról cikkeztek, hogy Sarah egy sátorban él, ami természetesen hazugság volt. A nyomozás végül megalapozatlannak találta a gyanút és az ügy lezárult.

Kényelmes élet

T.J. Porter ugyanis megfontoltan fektette be a bevételt gazdag földterületekbe, üzleti ingatlanokba és jövedelmező jelzálogkölcsönökbe. A befektetéseket és a Sarah-nak történő kifizetéseket Thomas Leahy bíró felügyelte, aki az akkori beszámolók szerint Muskogee megye egyik legbecsületesebb embere volt.

Forrás: Wikipédia: Sarah Rector

A kétszobás faházat, amelyben a Rector család lakott, egy ötszobás ház váltotta fel. Lovat és kocsit vásároltak, hogy megkíméljék a gyerekeket az iskoláig tartó két mérföldes úttól. Joe Rector emellett körülbelül havi 50 dollár kifizetést kezdett kapni – mai árfolyamon körülbelül 540.000 forintot. Később Sarah kapott egy fonográfot, egy zongorát és egy Premier típusú autót. Mivel akkoriban az afroamerikaiak nem vásárolhattak egy boltban a fehérekkel, olykor bezárták az egész boltot, hogy csak Sarah vásárolhasson.

Rector kényelmes életet élt, pazar partikat rendezett, és olyan hírességeket szórakoztatott, mint Duke Ellington és Count Basie. Gyakran kapták gyorshajtáson őt és édesanyját is, amikor pedig a rendőrség félreállította, nem kegyelmezett nekik, és számonkérte őket, hogyhogy nem tudják, ki is ő. Kétszer is megházasodott, született 3 fia, és a tőzsdei hanyatlás sem vitte el minden vagyonát. Testvéreinek és édesanyjának újra munkát kellett vállalnia, de Sarah nem szegényedett el. Ezek után azonban nyugodtabb életet élt. 1967-ben halt meg, 65 évesen.

Wikipédia kép forrása: Sarah Rector

Forrás 1., forrás 2.

Galériánkban 10 rendkívüli, tudós nőt mutatunk be a történelemből egészen napjainkig!