Mi fog drágulni 2024-ben? Sokaknak kell még jobban összehúznia a nadrágszíjat
Az autósok komoly emelésekre számíthatnak
Elsősorban a legtöbbeket érintő jelentős drágulás az üzemanyagokat érinti, ugyanis az uniós szabályok szerint ezt kötelező emelni. A NAV oldalán közétett adatok szerint egészen pontosan 41,4 forinttal drágul a benzin és a gázolaj januártól. Az emelés két lépésben történik. Fontos tudni, hogy az üzemanyagár növelése nem csak azokra van kihatással, akik autóval közlekednek, ugyanis a fuvarozás költsége általában beépül a bolti árakba is.
Ezentúl, szintén az autósoknál maradva, több mint kétszáz kilométerrel bővül a fizetős utak listája is. Sőt, két új vármegye is bekerül a fizetősök közé, ez pedig a Jász-Nagykun-Szolnok és a Békés vármegye.
Ezentúl drágulnak az autópálya-matricák is. A 10 napos matrica 900 forinttal lesz drágább, a havi 1460 forinttal, míg az éves matrica 8070 forinttal drágul. A vármegyei matrica 880 forinttal emelkedik. Viszont újítás is várható, ugyanis lesz egynapos matrica is, ami 5150 forintért lesz elérhető.
Az italok és a csokoládé is drágulhat
2024-től a visszaváltási rendszer is elindul, a rendelet a következőképpen fogalmaz: „a tej és tejalapú italtermék kivételével a fogyasztásra kész vagy koncentrátum italtermék fogyasztói, közvetlen, műanyag, fém vagy üveg alapanyagú, palack vagy doboz formájú, nem újrahasználható vagy újrahasználható csomagolása, amely 0,1–3 literig terjedő űrtartalommal bír”. – ezek szerint visszaváltandó lesz a PET-palack, a sörösdoboz, és az italosüvegek egy része is. Az érthetőség érdekében minden terméken fel lesz tüntetve egy erre utaló jelzés is, így pontosan fogjuk tudni, hogy mit kell visszaváltani. Ennek köszönhetően 50 forintos emelésre lehet számítani, mely a palack árát érinti, de a visszaváltást követően ezt az összeget megkapjuk.
Ezentúl a csokoládé is drágulhat, ugyanis egyre nehezebben lehet hozzájutni a jó minőségű kakaóhoz, a rossz termés miatt, így bizony valószínű, hogy kedvenc édességünk is drágulni fog.
Az lakás piacot sem kíméli az árnövekedés
Ezentúl a közös költség emelkedésére is számítani lehet, ugyanis a takarítási, karbantartási és banki szolgáltatások díjai is jelentősen megemelkedtek.
Végezetül pedig az albérletek folyamatosan növekvő árai mellett sem mehetünk el. Ugyanis az elmúlt egy évben, mintegy 19 százalékkal drágultak az albérletárak Budapesten. Ez az emelkedés egészen odáig vezetett, hogy decemberben egy átlagos budapesti lakást 239 ezer forintért lehetett bérelni.
Ezentúl a CSOK és a Falusi CSOK változásai miatt várhatóan sokan fognak megjelenni az ingatlanpiacon, akik eddig halogatták a vásárlást, így vélhetően növekedni fog a vevők száma is. Így a becslések szerint minimális áremelkedés az ingatlanpiacon is várható lesz.