„Amit csinálunk, az nem egy ábránd, hanem teljesen logikus dolog” – beszélgetés Havasi Zoltánnal, a Budapest Bike Maffia vezetőjével

Borítókép: „Amit csinálunk, az nem egy ábránd, hanem teljesen logikus dolog” – beszélgetés Havasi Zoltánnal, a Budapest Bike Maffia vezetőjével Forrás: Budapest Bike Maffia
Honlapjuk szerint „a Budapest Bike Maffiát a társadalmi apátiából való kimozdulás és a tenni akarás hívta életre 2011-ben.” A főként hajléktalanokat segítő szervezet azóta rengeteget fejlődött, és ez új projekteket hívott életre. Havasi Zoltánnal, a Bike Maffia alapító-vezetőjével beszélgettünk.

– Mesélsz a szervezet kezdeteiről, az alakulástörténetről máig?

A Bike Maffia 2011 december elején alakult. A tervünk az volt, hogy szenteste meglátogatjuk az utcán élő hajléktalan embereket, viszünk nekik ételt, takarót, némi törődést. Az első alkalom olyan flow-élmény volt, hogy utána nem álltunk le. Az elmúlt 13 évben rengeteget tanultunk a hibáinkból is, sok segítő projektet indítottunk, és voltak olyanok, amiket emberi vagy anyagi erőforrás híján kénytelenek voltunk leállítani. Ilyen volt például a Sweet Home, aminek keretében lakásokat újítottunk fel rászorulóknak.

– Idealistának tartod magad?

– Már nem. Úgy gondolom, hogy amit csinálunk, az nem egy ábránd a jóra, hanem teljesen logikus dolog. Ha egy jobb világban vagy társadalomban akarunk élni, egyénileg mindenkinek tennie kell érte. Vagy legalábbis kellene.

Forrás: Budapest Bike Maffia

– Miért pont biciklivel alakultatok meg? Mi a személyes kötődésed a járműhöz?

A bringa nekem a szabadságot jelenti. A kilencvenes évek közepe óta, kisebb kihagyásokkal használom is a mindennapokban. Akkoriban inkább terepen, a természetben bicikliztem, de a 2000-es évek eleje óta városi közlekedésre is használom. A bringa nem csak eszköz, a szabadságélmény miatt kicsit forradalmi is, és erős szubkultúrája van.

– Mi tapasztalsz általában az emberek segítőkészségével kapcsolatban Magyarországon, Budapesten? Összefüggésben van iskolázottsággal, életkorral, vagyoni helyzettel?

– A Bike Maffiát tulajdonképpen pont azért hoztam létre 2011-ben, mert azt éreztem, nagyon kevés, amit másokért, vagy a társadalmunkért képesek vagyunk tenni egyénileg.

Forrás: Budapest Bike Maffia

Az össztársadalmi változás alapvetően egyre inkább negatívba hajlik, de ha megnézem, hogy milyen összefogás alakult ki az orosz-ukrán háború kitörésénél, vagy amikor extrém hideg volt és kértük az embereket, hogy segítsünk a hajléktalanokon, akkor azt kell mondanom, hogy nincs is gond. A probléma szerintem az, hogy az emberek szeretnének hasznosabbak lenni, de nem tudják, hogyan kéne azzá lenniük.

– Mint civil szervezet, zökkenőmentesen tudtok működni a mai zavaros környezetben?

– Nem kérünk és nem kértünk soha a működésünkhöz állami támogatást. Nem fordulunk az önkormányzatokhoz pénzügyi segítségért és mindemellett vastagon kerüljük a nagypolitikát. Közéleti témával nyilván foglalkozunk, és ez persze valahol politika, de ügyelünk arra, hogy soha ne kelljen ide, vagy oda kacsintani.

Forrás: Budapest Bike Maffia

Egyéni és céges adományok mellett vannak szolgáltatásaink, termékeink, amikből igyekszünk a működésünket és a segítségnyújtást folyamatosan fenntarthatóvá tenni.

– Milyen projektjeitek vannak most?

– Számtalan programunk van, ami az oldalunkon megtalálható.
Nem szeretem kiemelni egyiket sem, mert a saját területén mindegyik sokat segít másoknak. A legnépszerűbb a +1 szendvics, talán ezt ismerik a legtöbben. A Vitamin kommandóval az utcán élő hajléktalan embereket segítjük, a „Nekünk a Balaton” programmal a szállón élő embereknek adunk balatoni élményeket. Emellett ételt mentünk, adományokat koordinálunk, vagy épp nőgyógyászati rendelőt hozunk létre rászoruló nőknek. Különböző krízishelyzetekre is azonnal és jól reagálunk, ilyen volt az árvíz, a hideg, vagy épp az orosz-ukrán háború menekültjeinek a segítése.

– Milyen városokban vagytok jelen a fővároson kívül?

J– elenleg Pécsett működik a Bike Maffia, de korábban több városban is elindult, majd időszakosan –lévén, hogy önkéntességalapon működik – leállt.
Ezek a városok: Székesfehérvár, Debrecen, Szeged, illetve egy Kolumbiai város, Pereira.

Forrás: Budapest Bike Maffia

– Mi jellemző az önkénteseitekre? Honnan jönnek, kik ők, mit szeretnének elérni?

– Teljes változó. 12 évestől a 70 évesig mindenki megtalálható nálunk. Amire büszkék vagyunk, hogy sokan nálunk teljesítik az iskolai közösségi szolgálatot és ezek a fiatalok zömmel maradnak is a csapatban a teljesítés után.

– Mit tegyen az, aki szívesen csatlakozna hozzátok valamilyen formában? Mik az első lépések?

– Írjon nekünk Facebookon, Instán, vagy dobjon egy e-mailt. Ha ötlet van bármilyen jó üggyel kapcsolatban, az is jöhet, nyitottak vagyunk az új gondolatokra.

– Van a szervezettel kapcsolatosan „végső célod”? És mikor fejeznéd be? Akár jó, akár rossz lehetőséget is mondhatsz...

– Szeretném, ha továbbra is kedvelhető, hasznos és népszerű szervezet lennénk. A vágyak már nem motiválnak, nem vagyok naiv, de jó lenne, ha 5-10 év múlva is egy jól prosperáló dolog lenne a BBM. És abban az esetben fejezném be, ha átszőné a politika. De amíg én vezetem, ez nem történhet meg.

Galériánkban olyan hírességekről olvashatsz, akik valamikor hajléktalanok voltak!