Térkép az arcod: erről árulkodnak a ráncaid

arc,nő,száj,ráncok,szem,orr,mosoly Forrás: Getty Images
Életünk jelentős részét azzal töltjük, hogy megelőzzük vagy eltüntessük a ráncokat. Pedig a ráncok az életünk krónikásai. Ideje, hogy ne szépséghibaként tekints rájuk.

Krémarzenál, arcjóga, természetes csodaszerek – bármire képesek vagyunk a bőrünk ránctalanságáért, és bármit teszünk, akkor sem kerülhetjük el az arcunkon a kisebb-nagyobb barázdák kialakulását. De nincs ezzel semmi baj – a ráncok is lehetnek ugyanúgy szépek, mint a kisimult arc. De a szarkalábak vagy a nevetőráncok nemcsak kedvesebbé tehetik az arcot, hanem viselőjéről is sok mindent elmesélnek.

Ezek a ráncok jelenhetnek meg az arcon:

A homlok ráncai: vízszintesen futnak keresztbe a T-zóna tetején

Az aggódás ráncai: a két szemöldök között futó párhuzamos vonalak (11-esnek is nevezik őket)

Nyusziránc: vízszintesen futnak a szemek között az orrnyergen

Szarkalábak: a külső szemzugból ágaznak el

Nevetőráncok: az orr és a szájzugok közötti redők, zárójelet alkotnak a felsőajak körül

Ajakráncok: a szájkontúr körüli függőleges ráncok

Marionett ráncok: függőlegesen keretezik az állat

És ebbe a két kategóriába sorolhatók:

Dinamikus ráncok: Ezek az ismétlődő arcmozgások eredményeképpen alakulnak ki. Az ajakráncokat előidézheti például a gyakori csücsörítés.

Statikus ráncok: Azért jönnek létre, mert csökken a bőr rugalmassága, erőteljesebb lesz viszont a gravitáció hatása. Az áll alatti redő például ilyen.

Idővel a dinamikus ráncok is átalakulhatnak statikussá. Az alig észrevehető nevetőráncokból markáns barázdák lesznek az orr és a szájzug között, ahogy az arcunk veszít teltségéből és megereszkedik.

Beszédes ráncok

Bár nagyjából feltérképezhető, milyen ráncok jelenhetnek meg az arcunkon, egyénileg eltérő, hogy a valóságban kinél milyen redők és milyen sorrendben alakulnak ki. A csak ránk jellemző “térkép” el is árul rólunk ezt-azt a világnak. Úgyhogy mielőtt megpróbálnád eltüntetni őket – vagy legalább finomítani rajtuk –, olvasd le, mit mondanak el rólad.

Az érzelmet, amit a leggyakrabban érzel

Egy friss tanulmány szerint még akkor is adunk fogódzókat az érzéseinkről, amikor az arcunk éppen pihen vagy semleges az arckifejezésünk, mert a ráncaink árulkodnak. Ez különösen igaz a pozitív beállítottságú emberekre. Ha legtöbbször vidám vagy, a rosszabb pillanataidban sem tagadhatod ezt le az ajkad körüli nevetőráncoknak és a szemed körüli szarkalábaknak köszönhetően.

Hogyan pihenteted az arcod

Éppúgy, ahogy bizonyos emberek arca pozitív beállítottságról árulkodik, másoké viszont elégedetlenséget sugallhat – még akkor is, ha ez nem szándékos. Az elmúlt években RBF rövidítéssel vált mémmé ez az arckifejezés (az angol resting b*tch face-ből). De nemcsak az internet népe kapta fel azt a fizimiskát, hanem a kutatók is alaposabban megvizsgálták: olyan technológiát használtak, amelyik több száz pontot olvas le az arcon, hogy meghatározza az arckifejezést. A módszer azt mutatta, hogy bizonyos emberek fotóin nagyobb arányban van jelen a megvetés.

Bizonyos ráncok, például a marionett ráncok hangsúlyosabbá teszik az undok arckifejezést, mert úgy tűnik miattuk, mintha megvetően biggyesztenénk az ajkunkat. Elégedetlenséget sugallhatnak a homlokráncok, a 11-es vonalak és az ajakráncok is. (Itt találsz egy tesztet: egy szoftver elemzi a feltöltött fotódat, és megmondja, jellemző-e rád az undok arckifejezés.) Ha esetleg igen, akkor sem kell aggódnod – senkinek nem kötelessége mások kedvéért mosolyogni. Sok sztárnak éppen ez az acélos tekintet a titkos fegyvere. De ha mégis aggasztana, akkor kissé húzd hátrébb szád sarkát, így semleges lesz az arckifejezésed.

Mennyire vagy őszinte

A szarkalábak miatt egyáltalán nem kell kétségbeesned. Egy friss tanulmány szerint ezek egyszerűen azt jelzik, hogy a viselkedésed nem erőltetett, hanem őszinte és nyílt. A szarkalábak ugyanis együtt járnak a Duchenne-mosollyal: így hívják azt a 19. században élt francia orvost, aki megkülönböztette az igazi, szívből jövő és sok arcizmot megmozgató mosolyt, valamint a kevés arcizmot mozgósító műmosolyt. Mivel a ráncaink arról mesélnek, milyen arcot vágtunk legtöbbször az életünk során, a szarkalábaktól őszintébbnek, eredetibbnek tűnünk. Ugyanez igaz a nyusziráncokra, hiszen gyakran ráncoljuk az orrunkat egy széles mosolynál vagy éppen kínunkban.

Azt, hogy végül milyen ráncok barázdálják majd az arcodat, több tényező, például a génjeid és az életstílusod határozzák meg. A gének és az idő múlása ellen hiábavaló küzdeni, de azért mindent megtehetsz, hogy a bőrödet minél kevesebb káros hatás érje, amelyek erőteljesebb vagy éppen túl korai ráncokhoz vezethetnének.

Forrás: Healthline.com