Zserbós szaloncukor házilag - ebből egy szem sem marad az ünnepek végére!

Borítókép: Zserbós szaloncukor házilag - ebből egy szem sem marad az ünnepek végére! Forrás: aprosef
Mind a 10 ujjukat megnyalják majd a családtagok, ha ez a házi szaloncukor kerül a fára!

Most már lassan 10 éve, hogy minden karácsonykor házilag készítem a szaloncukrot. Nagyjából akkor kezdődött nálunk a házi szaloncukor gyártás, amikor találtam egy trüffelkrémes receptet, valamelyik újságban, és "vesztemre" ki is próbáltam, így azóta bőszen kísérletezem a saját kreációimmal, a család nagy örömére. A következő zserbós szaloncukor recept baromi egyszerű, gyorsan kész van, és viszonylag sokáig el is tartható, de ez utóbbival kapcsolatban ne legyenek hiú ábrándjaitok: nálunk nagyjából 2-3 nap alatt elfogy egy nagyobb mennyiség.

Forrás: recept-kereso
Elkészítési idő: 2-3 óra
Kb. 30 db lesz belőle személyre
Zserbós szaloncukor házilag
Hozzávalók
  • Kb. 300 g darált dió (ha valamiért nem kapnál diót, válassz prémium minőségű diópótlót!))
  • 4-5 evőkanál házi baracklekvár (sárgabarackból a legjobb)
  • méz (édesítéshez, csak ha szükséges)
  • Kb. 300 g étcsokoládé (a töltelékhez és a bevonóhoz)
1. lépés
Ha le kell darálnod a diót, előtte alaposan tisztítsd meg a szemeket, hogy ne maradjon benne héj, és dobd ki a kupacból az elfeketedett szemeket! Daráld a lehető legapróbb szemcsésre!
2. lépés
Vegyél elő egy keverő tálat, tedd bele a darált diót és érzéssel kezdd el hozzá adagolni a sárgabarack lekvárt! Kézzel gyúrd össze masszának, érezned kell, hogy mikor formálható már a massza!
3. lépés
Vízgőz felett olvassz meg 100g étsokoládét és adagold a masszához, de csak addig, amíg úgy érzed, formálható! (Úgy, mintha kókuszgolyót készítenél.) ha több a csoki, jó lesz a bevonáshoz!
4. lépés
Ha kellően elegyedett a massza, szedd ki egy sütőpapírra, és formázz belőle hosszú, kígyó formákat! Legyen kb. egy hüvelykujjnyi vastag (ez nagyjából egy szaloncukor magassága)!
5. lépés
Egy éles késsel vágd apró, szaloncukor méretűre a masszát, majd az ujjaiddal kerekítsd a végeiket gömbölyded formára!
6. lépés
Ha kész vannak az apró szaloncukor töltelékek, egy tálcán tedd őket a mélyhűtőbe addig, amíg megdermednek! Ezt figyelni kell, vigyázni, hogy ne fagyjanak azért meg! Hűtőben is kidermesztheted őket, csak úgy valamivel tovább tart!
7. lépés
Egy edényben olvaszd fel a maradék étcsokit vízgőz felett, majd ha lehet, egy hideg (preferáltan márvány) munkalapon temperáld: vagyis vedd le a gőzről, és a munkalapra öntve folyamatos kevergetés mellett hűtsd kb. 31-32 fokig! (Ha tejcsokis masszát készítenél, annál 29-30 fokig.) Segítségedre lehet egy hús hőmérő, ha pontos értéket szeretnél látni. Erre azért van szükség, hogy jó állagú masszába márthasd a tölteléket, és olvadjon azonnal szét a hőtől! Ha nem temperálsz, akkor is igyekezz annyira lehűteni a csoki masszát, hogy még folyós legyen, de ha az ujjddal belenyúlsz, már ne égessen meg!
8. lépés
Egy villa segítségével mártsd csokiba a töltelékeket, majd tedd őket vissza a sütőpapírra megdermedni! Ha ki tudod tenni a szaloncukrokat egy teraszra, vagy vissza a hűtőbe, úgy gyorsabban elkészülhetsz velük!

Az elkészült finomságokat én ezüst, vagy arany selyempapírba szoktam csomagolni, és általában rájuk nyomok egy matricát, vagy körbe tekerem őket egy apró dekortapasszal. Így igazán békebeli hangulatuk lesz!

(a képek csak illusztrációk)