Törvényes mákony: a mák öröme

Borítókép: Törvényes mákony: a mák öröme
Tőlünk nyugatra gyanakodva tekintenek a mákra mellékterméke, az ópium miatt. Mi viszont csak mosolygunk ezen, hiszen tudjuk, hogy ízével is képes a bűvölésre. Mellékhatások nélkül.

A mák ősi növény, Közép-Ázsiától Közép-Európáig hatalmas területeken honos. Rossz hírét annak köszönheti, hogy a még éretlen, zöld mákgubó megvágásakor máktej termelődik, ami a levegőn megszilárdul, és így jön létre az ópium. Ez erős narkotikum, elfüstölve kábult – azaz mákonyos – állapotot okoz.

Az ópium egyben roppant fontos gyógyszeralapanyag: morfintartalma miatt az egyik leghatásosabb fájdalomcsillapító. Évezredekig ez volt az egyetlen ismert és hatásos enyhítő szer, már a rómaiak is használták. A tudomány 1805 óta hasznosítja az ópiumból előállított morfint a gyógyászatban.

Európában – különösen az unió tagországaiban – szigorúan szabályozzák a máktermesztést. 2006. január 1-jétől a fehér virágú változat termesztése tilos, csupán a lila-rózsaszínes virágú variációt lehet szabadon ültetni. A mák másik mellékterméke a mákolaj, amelyet sajtolással nyernek, s például salátaöntetnek
is fogyasztható.

A vaníliás karika mintájára készíthetsz mákos karikát is. 35–40 darab süteményhez keverj ki habosra 17 deka vajat 10deka cukorral, egy csomag vaníliás cukorral és egy tojással. 17 deka lisztet szitálj át 8 deka étkezési keményítővel, majd evőkanalanként add hozzá a vajhoz 10 deka darált mákkal együtt. Alaposan keverd össze, a tésztát töltsd habzsákba, és abból nyomj kis karikákat kivajazott tepsibe. 180 fokon mindössze 10 perc alatt megsülnek.

A mákos guba elegánsan, üvegedényben rétegezve is készülhet. Alulra kerüljön a 25 deka darált mákból, 3-4evőkanál mazsolából, 20 deka cukorból, egy mokkáskanál valódi vaníliakivonatból és fél liter forralt tejből álló mákmassza fele. Halmozd rá a 3-4 kifliből készült, és fél liter cukros, forralt tejjel megpuhított szeleteket. Borítsd be amák másik felével és pirított mandulaszeletekkel.

A mákot a saját sütésű kenyér ízesítésére is használhatod – ahogy már Galénosz görög orvos is javasolta a Kr. u. 2. században. A szárazon pirított mákszemekkel salátákat is fűszerezhetsz. Indiában a maszala nevű fűszerkeverék fekete változatának is fontos összetevője a mák – igaz, akrémszínű fajtája.

A sajtos rúdhoz reszelj le 6 deka parmezánt, 6deka ementálit és 2 deka kemény sajtot. 18 deka vajat keverj habosra, adj hozzá 2evőkanál tejszínt, szórd bele a sajtokat és gyúrd össze. Atésztát 30 percre tedd ahűtőbe. Nyomózsákból kivajazott tepsire nyomj hosszú csíkokat. Kend meg tojássárgájával, szórd meg bőven mákszemekkel. 160 fokon 25–30 percig süsd.

Magyarországon a mák sós és főleg édes sütemények, desszertek alkotóelemeként közkedvelt. Mint bejglitöltelék legalább másfél évszázada elismert főszereplője a magyar karácsonyi konyhának. A mákos guba szintén régi karácsonyi édesség, hajdanazt tartották róla: annyi pénzt hoz az új esztendő, ahány mákszem van a gubában…

Éva-tippek: A népi hiedelem szerint ha 4-5 héten át naponta elfogyasztasz egy kiskanál darált mákot, tisztító, csonterősítő és idegnyugtató hatás éri szervezetedet.

Szerző: Marton Levente, FOTÓ: europress, Az adat forrása: www.hir3.hu

Ez a cikk az Éva magazin 2009. decemberi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.