Fahéj: 8 értékes recept és tipp

Borítókép: Fahéj: 8 értékes recept és tipp
A fahéj egyik kedvenc téli fűszerünk. Cikkünkben édes és sós receptötleteket, dekorációs tippeket találtok.

A fahéjat kimondottan téli fűszernek tartjuk, harmonikus keleti illata nélkül nem is igazi a karácsony, az ünnepi mézeskalács, a tea, forró csokoládé. a forralt bor... De igazából egész évben ellazít, felvidít és fokozza a szerelmi kedvet. :) Nézzük, mi mindent tudhatunk róla, és mi mindent készíthetünk a fahéjból.


Fotó: Europress

1. A fahéj illatos, vörösesbarna kérge legrégebbi, legalább ötezer éve ismert fűszereink közé tartozik. Egyik legelterjedtebb fajtája a mai Srí Lankából, a másik Kínából származik. Nálunk általában az erősebb, karakteresebb ízű kínai fahéj kapható. A szárított kéregdarabokat rúd alakban vagy őrölve árusítják. A rudacskák hideg, sötét és száraz helyen egy évig is elállnak, az őrlemény viszont csak hat hónapig. Minél frissebb a por, annál intenzívebb aromájú. Ha már nem édeskés az illata, jobb, ha lecseréled. Érdemes rúd formájában megvenni, befőttesüvegben tárolni, és időnként őrölni belőle valamennyit.

2. A keleti konyhaművészet előszeretettel él vele pikáns húsételek, levesek, rizsételek készítésekor. Az indiaiak a fahéjrudat forró olajba dobják, és addig sütik, míg a tekercs kinyílik, ezután adják hozzá a joghurtot vagy paradicsomot. Máshol őrölve teszik a már kész ételhez, nehogy főzés közben megkeseredjen.

3. Európában régen bátrabban használták, ma már inkább csak édességeket, desszerteket, italokat ízesítenek vele, pedig érdemes kipróbálni például vadhúsok ízesítésére, pácolására. A fahéj az egyik összetevője az Európában is népszerű indiai currynek és garam masalának, a kínai ötfűszer-, illetve a francia négyfűszer-keveréknek.


Ceyloni és indonéz fahéj. Forrás: wikipedia

4.Koreában hagyományos ital a datolyaszilvás fahéjpuncs, amelyet fenyőmaggal ízesítenek és lehűtve fogyasztanak. Nálunk a hideg estéken jobban esik teaként:dobj pár kéregrudat a kannába, mielőtt leforrázod a teafüvet. Ha már nem forró, ízesítsd citrom- és narancskarikákkal, gesztenyemézzel, esetleg kevés vörösborral.

5. Szórj az ünnepi asztalra, esetleg különböző alakú gyertyák közé fahéjrudakat. Mindezt tálcán is elrendezheted. Az adventi koszorún és a fán is jól mutatnak a kéregtekercsek, főleg, ha vékony arany vagy piros szalaggal díszíted őket.

6. Készíts meglepetés-kosárkákat: rejts el mutatós tálacskákba fahéjrudak és szegfűszeg közé csokoládét, bonbont, pralinét, és tedd egy-egy eldugottabb zugba: polcra, párkányra, telefonos és dohányzóasztalkára.

7. Egyszerű és különleges téli recept: Fokhagymás sóval bedörzsölt csirke mellé tégy a sütőbe vastagon szeletelt krumplit, hagymakarikákat, sok félbevágott, fahéjjal bőven megszórt almát és körtét, hintsd meg egy citrom levével, és süsd pirosra.

8. Az Éva ötlete: készíts a gyerekekkel illatos díszeket! Keverjetek össze egyenlő arányban almaszószt (kevés vízben főtt almából készült sűrű pürét) és fahéjport. Gyúrjatok belőle tésztát, nyújtsátok ki, és formákkal szaggassátok a kívánt alakzatokra. Szúrjatok bele egy lyukat, hogy fel tudjátok fűzni szalagra. Szárítsátok ki a sütőben, vagy hagyjátok magától kiszikkadni. Dekoráljátok ki festékkel, csillámragasztóval. Díszítheti a fát és a csomagokat is.

Szöveg: Bay Ágota