A filteres tea

Borítókép: A filteres tea
A legtöbben fenntartásokkal közelítünk a filteres teához: finnyások vagyunk, azt hisszük, ez amolyan instant megoldás, mint a zacskós leves. Pedig dehogy.

A filteres tea egy New York-i teakereskedőnek köszönhető, aki 1908-ban jegyeztette be találmányát. Az üzletember az éttermekbe papírtasakban szállította a teafüvet. Egy idő után rájött, hogy kevesebb termék is elegendő egy adaghoz, és a levelek nem morzsolódnak szét, amennyiben a papírtasakon keresztül forrázzák a teát.

Ha filteres teát készítesz, tedd a filtert a csészébe, és tölts rá forrásban lévő vizet. Két-három perc múlva vedd ki a filtert. (A legtöbb étteremben képtelenek erre az egyszerű dologra...)

A filteres tea speciális gépeken készül. Másfél-két gramm tea kerül egy papírtasakba. Feldolgozás közben aromaanyagokat permeteznek a teára, vagy teaporra felvitt aromát kevernek hozzá, így a legkülönfélébb gyümölcs- és fűszerízesítést érik el. A tasakokra pamutfonalat tűznek vagy ragasztanak.

Tévhit, hogy a filterekbe a teaporon kívül más egyéb, például szemét is kerül. A tealeveleket szüret után fertőtlenítik. A minőségi szabványoknak a tasakba zárt zúzalék is megfelel.

A filterpapírt kétféle rostból készítik: manilakenderből, illetve a zacskók lezárásához használt, hőre lágyuló műanyag szálakból. Ezt a két rostot egy vizes elegyben egymásra préselik. Amikor a víz elpárolog, a rosthálóból kinyomják a maradék nedvességet. Végül a papír szabálytalan, hálószerű szerkezetet kap, melyen a lyukak eltérő méretűek.

Mivel az Egyesült Államokban a filteres teák többségét „Orange Pekoe” néven forgalmazzák, sokan azt hiszik, hogy ez egy különleges fajta tea, pedig valójában ez csak a levelek méretére és fizikai állapotára vonatkozó minősítés.

A szortírozógép szitálással válogatja a tealeveleket nagyság szerint. Léteznek nagyméretű tealevelek; tört, azaz „broken” levelek (közepes nagyságúak), van rostált, azaz „fanning” méret (kisebb levéldarabok), végül por-, vagyis „dust” változat (a legkisebb darabkák).
A filteres teák elsősorban a fanning és a dust méretű tealevelekből készülnek.

Tény, hogy az elegánsabb, különlegesebb teák esetében a forgalmazók gyakran előnyben részesítik a nem filteres kiszerelést, messzemenő következtetéseket azonban ebből még ne vonjunk le. A filteres tea nagyon hasznos is lehet, például utazás során.

Ma már kapható üres, tölthető teafilter is. Kis papírtasak segítségével előkészítheted kedvenc teádat, és a nap során bárhol megihatod.

A jó minőségű teákat gondosan zárt csomagolásban hozzák forgalomba. Eredetileg a filteres tea papírdobozát is celofán védi. Ezt a védőréteget azonban a felbontás során eltávolítjuk, így a tea gyorsabban veszít élvezeti értékéből. Tartsd a filteres teát jól záródó fém-, kerámia- vagy üvegtartóban, hogy illata, aromája megmaradjon.

Szerző: Rojkó Annamária, Fotó: Europress. Ez a cikk az Éva 2007. májusi számában jelent meg először. Minden jog fenntartva.