Csicseriborsó, bab, lencse…

Borítókép: Csicseriborsó, bab, lencse…
… na meg a fekete szemű menyecske, aki elkészíti ezeket a roppant egészséges és különleges étkeket, amelyeket Libanonnak köszönhetünk – a Közel-Kelet legínyencebb, konyhaművészetével az egész világot meghódító országának.

Csicseriborsó joghurttal
Előkészítési idő: 15 perc + egy éjszaka áztatás

Elkészítési idő: 30 perc

Hozzávalók (6 személyre):
- 20 deka száraz csicseriborsó
- csipetnyi szódabikarbóna
- egy lapos libanoni kenyér
- só, bors
- ízlés szerint citromlé
- 5 deka vaj
- fél deci olívaolaj
- 8–10 deka fenyőmag
- 3 deci natúr joghurt
- 2-3 gerezd fokhagyma
- a tálaláshoz őrölt szumák

1. A csicseriborsót előző este áztasd be hideg vízbe egy nagy tálban. Oldd fel a vízben a szódabikarbónát is, mert attól gyorsabban puhul a borsó, de így is kell neki legalább egy éjszaka.
2. Másnap szűrd le, tedd lábosba és önts rá annyi friss vizet, hogy ellepje. Sózd meg, forrald fel, tegyél rá fedőt és közepes lángon főzd 30–35 percig, hogy jó puha legyen. Szűrd le, de a főzőlevéből tegyél félre egy-két decit.
3. Botmixerrel vagy turmixgéppel pürésítsd a borsót a maradék lével együtt, esetleg ízesítsd egy kis borssal, citromlével.
4. Miközben a borsó fő, hajtogasd szét vagy vágd el a kenyeret vízszintesen vékony szeletekre, darabold fel 2-3 centis kockákra, és a serpenyőben felmelegített vaj-olaj keverékben pirítsd 1-2 percig. Egyszerre mindig csak kis adagot tegyél a zsiradékba, hadd piruljanak a kockák aranybarnára és ropogósra. Papírtörlőre szedd ki.
5. A serpenyőt egyszerűen töröld ki, és olvassz fel benne még egy evőkanálnyi vajat. Ebben 1-2 percig pirítsd a fenyőmagot aranyszínűre, aztán papírtörlőn csöpögtesd le.
6. Tálaláskor a pirított kenyérfalatkákat tedd legalulra, kanalazd rá a meleg csicseriborsó-pürét, locsold meg a szétnyomott fokhagymával ízesített joghurttal, végül szórd meg a fenyőmaggal. Ha gondolod, hints rá őrölt szumákot. Frissen kínáld.

Tipp: A szumák egy szömörcefajta, amely nálunk is kedvelt park- és kertdíszítő növény. Keleten érett, szárított bogyótermését porítva használják fűszerezésre. Enyhén savanykás, salátafűszernek is remek, gyakran olívaolajjal együtt hintik az ételre. De óvatosan: aki hajlamos az allergiára, annak bőrkiütést okozhat már a puszta érintése is.

Tipp: A libanoni lapos kenyeret a pita is jól helyettesíti, s ez frissen is, mélyhűtve is kapható.

Zöldbab paradicsommal
Előkészítési idő: 15 perc

Elkészítési idő: 35 perc

Hozzávalók (6 személyre):

- 2 evőkanál olívaolaj
- 1 fej hagyma
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 60 deka mirelit zöldbab
- fél kiló paradicsom (vagy egy negyven dekás paradicsomkonzerv)
- másfél deci, forrásban lévő víz
- 1 kávéskanál barnacukor
- 1 cső csilipaprika

1. Forrósítsd fel az olajat egy lábosban, tedd bele a vékonyra felkarikázott hagymát és addig kevergesd, míg puhára nem párolódik. Akkor add hozzá a meghámozott fokhagymagerezdeket, és még 2-3 percig dinszteld.
2. Közepes lángon keverd a hagymás alaphoz a zöldbabot. Kicsit sózd meg, és fedő alatt főzd úgy 5 percig.
3. Ekkor add hozzá a felkockázott paradicsomot, a cukrot és – ha csípősebbre akarod – az egészben hagyott vagy karikára vágott csilipaprikát. Forrázd le az egészet, és kis lángon, fedő alatt főzögesd még 20 percig, hogy a bab jó puha legyen. Ha a csilit egészben hagytad, most dobd ki. Ha a babnak túl sok leve maradt, hagyd elpárologni – vagyis vedd le róla a fedőt a főzés vége felé, de ha még így is sok, akkor egyszerűen öntsd le róla. Melegen is, hidegen is finom.

Petrezselymes birkanyársak
Előkészítési idő: 15 perc

Elkészítési idő: 10 perc

Hozzávalók (6 személyre):

- 1 kiló darált birka- vagy bárányhús
- 2-3 fej hagyma
- 1-2 csokor petrezselyem
- 1 kávéskanál grill fűszerkeverék (ízlés szerint semlegesebb vagy csípősebb)
- mentalevelek és lilahagyma a tálaláshoz

1. A darált húst kézzel gyúrogasd vagy mixerrel keverd szinte krémszerűen simára. Dolgozd bele a nagyon finomra aprított hagymát, az apróra vágott petrezselymet (legalább egy csokornyit), a fűszerkeveréket, kicsit sózd is meg. Ekkor már ne használj mixert, hadd maradjon a hagyma és a petrezselyem látható.
2. Oszd el a keveréket 10-12 felé, formálj belőlük gombócokat vagy tojásformájú „rögbilabdákat”, szúrd fel őket bambusznyársakra vagy sima hurkapálcikákra. Előzőleg a nyársakat alaposan áztasd be, nehogy meggyulladjanak.
3. Melegítsd elő az elektromos grillsütőt (vagy ha nincs, sima sütőben is elkészítheted). Jó forró legyen! Helyezd el a rácson a nyársakat és süsd őket 6–8 percig. Néha forgasd meg – akkor jó, ha kívül szép barna, de belül sem marad nyers. Ha bárányt sütsz, annak ennyi idő elég, de ha már kicsit öregebb birkahúst vettél, akkor inkább kisebb lángon, de hosszabb ideig sütögesd.
4. Amúgy frissen, forrón forgasd bele a maradék aprított petrezselyembe. Díszítsd mentalevelekkel, kínálj mellé lilahagyma-karikákat.

Rizses lencse salátakehelyben
Előkészítési idő: 10 perc

Elkészítési idő: 45 perc

Hozzávalók (6 személyre):
- 20 deka barna vagy vörös lencse
- 1-2 gerezd fokhagyma
- másfél deci olívaolaj
- 2 fej hagyma
- 20 deka hosszú szemű rizs
- 1 csirkeleveskocka
- 1 fej jó kemény
- zárt jégsaláta
- citrom
- natúr joghurt
- durvára őrölt bors

1. A lencsét tedd fel főni egy liter sós vízben. A lencse színétől függ, hogy előzőleg be kell-e áztatni és hogy mennyi idő alatt puhul meg. A főzővízbe tedd bele a megtisztított fokhagymagerezdeket is. Fedő alatt, közepes lángon főzd puhára.
2. Közben egy serpenyőben forrósíts olajat, és a vékony karikára vágott hagymát pirítsd meg benne aranysárgára.
3. A lencséhez add hozzá a rizst és a pirított hagyma felét. Morzsold bele a leveskockát és öntsd fel még egy kis vízzel. Kóstold meg: lehet, hogy kell bele még egy pici só. Forrald fel és fedő alatt főzd még 20 percig, hogy jó sűrű és krémes legyen. Időről időre kevergesd meg, nehogy az alja odakapjon.
4. Közben a maradék hagymát pirítsd sötétbarnára – ez olyan 5–10 perc. Pár perccel a vége előtt ezt is keverd hozzá a lencséhez.
5. A jégsalátát óvatosan bontsd leveleire. A levélkelyhekbe kanalazd bele a rizses lencsét, spriccelj rá egy kis olívaolajat, hintsd meg durvára őrölt borssal. Azonnal tálald, kínálj mellé joghurtot és citromgerezdeket.

Tipp: A nálunk is közismert lencse nemcsak barna, hanem sárga, narancs, zöld vagy feketés színű is lehet. Az apró szemű narancs- és vörös színű lencse a közel-keleti és az indiai ételek fontos alkotóeleme. Ez utóbbit be sem kell áztatni, és a háromnegyed óráig fővő barna lencsével szemben 10–20 perc főzés is elegendő ahhoz, hogy megpuhuljon. Előszeretettel készítenek belőle lisztet és sütnek kenyeret is.

Búzadaratorta
Előkészítési idő: 15 perc

Elkészítési idő: 30 perc

Hozzávalók (6 személyre):
- 40 deka durumbúzadara (vagy sima gríz)
- 12 deka finomított kristálycukor
- 1 evőkanál sütőpor
- 1 kávéskanál vaníliapor vagy vaníliaaroma (nem vaníliás cukor!)
- 3 deci natúr joghurt
- fél liter tej
- 2 evőkanál héjatlan pisztácia
- tejszínhab vagy vaníliafagyi a tálaláshoz
- vaj és liszt a tepsi kikenéséhez

Az öntethez:
- 45 deka finomított kristálycukor
- 1 deci citromlé
- 1 kávéskanál narancsvirág- vagy rózsavíz


1. Melegítsd elő a sütőt 180 fokra. Vékonyan vajazz ki és lisztezz be egy négyszögletes tepsit.
2. Egy tálba elegyítsd a darát, a cukrot, a sütőport, a vaníliaport és a joghurtot. Apránként keverd hozzá a tejet, hogy sima és homogén legyen.
3. Öntsd a keveréket az előkészített tepsibe, és egy kanál domború felével simítsd el a tetejét. Süsd 25 percig, hogy szépen összeálljon. Vedd ki a sütőből és tedd félre.
4. Közben készítsd el az öntetet. A cukrot kis lángon melegített vízben oldd fel – a víz ne legyen több fél liternél –, folyamatosan kevergetve. Ha a cukor teljesen feloldódott, akkor csavard feljebb a lángot, és forrald fel a szirupot. Öntsd hozzá a citromlevet, és forrald tovább 10–12 percig, amíg szép lassan besűrűsödik. A kevergetést ne hagyd abba! Amikor leveszed a tűzről, löttyints bele az aromás vízből egy kávéskanálnyit.
5. A süteményt vágd rombuszokra, kábé 24 darabot kapsz így. Amíg meleg a tészta, locsold rá az összes szirupot, és dugd vissza a sütőbe még 5 percre, hogy a szirup jól átjárja. Amikor kiveszed a sütőből, még hagyd benne a tepsiben, hogy csak lassacskán hűljön ki.
6. Hintsd meg a felaprított pisztáciával. Tálald tejszínnel vagy vaníliafagyival.

Tipp: A közel-keleti és a mediterrán konyha édességekhez is előszeretettel használja a narancsvirág- és a rózsavizet, ami nem ízt, hanem illatot ad az ételeknek. Ugyanúgy fokozza az étvágyat és serkenti az emésztést, mint egyes ízesítő fűszerek. Keleti, bio- és natúraboltokban nálunk is kapható, látszólag elég drága, de mindig csak icipici kell belőle.