Szépít, gyógyít és teljesen természetes: a virágolaj

Borítókép: Szépít, gyógyít és teljesen természetes: a virágolaj Forrás: GettyImages/Anna Efetova
A virágolajok hatékonysága nem csupán városi legenda, hanem már az orvostudomány által is igazolt tény. Bemutatunk két olyan univerzális virágolajat, amelyek már nem csak a szépségápolásban, de a gyógyításban is bizonyítottak. Ha elolvasod, mi mindenre képesek, azonnal ki akarod majd próbálni őket!

A levendula olaj

A levendula egy egyszerű, a környezetünkben is könnyedén termeszthető, kellemes illatú növény, virágát, olaját generációk óta használják. A levendula olaj számos alkalmazási lehetősége ma már tudományos kutatások által is alaposan alátámasztott tény és bátran kijelenthetjük, hogy a levendula olaj annyira sokoldalú, hogy nyugodtan nevezhetjük akár csodaszernek is. Lássuk csak, mire is jó ez a sokoldalúan felhasználható, mégis természetes szer!

Alvászavarok enyhítése

Kutatások eredményei szerint az álmatlanságban szenvedőknek könnyebben sikerült álomba merülni a levendula olaj segítségével, így a levendula olaj elalvás-könnyítő hatású. A levendula olaj egyszerű belélegzése elegendő lehet elalvás előtt ahhoz, hogyan könnyebben álomba merüljünk, tovább és jobban alhassunk . A levendula olaj belélegzése helyetti alternatíva lehet még a levendula olaj esti fürdővízbe csepegtetése is.

Szorongás oldása

Több kutatás is kimutatta, hogy a levendula olaj alkalmas a szorongás oldására, a félelemérzet csökkentésére. Egy tanulmányban generalizált szorongási zavarokkal küszködő felnőtteket vizsgáltak, akik levendula olajat tartalmazó kapszulát vettek be, ami majdnem ugyanolyan hatékony szorongásoldó és antidepresszáns készítménynek bizonyult, mint a lorazepam tartalmú gyógyszer. Más kutatómunkák szerint a levendulaolaj belélegzése bizonyos speciális szituációkban is csökkenti a szorongást: ilyen helyzetek lehetnek például a várakozás egy fogorvosi váróteremben vagy a vizsgadrukk.

Bakteriális és gombás fertőzések megállítása

Sok esszenciális olaj rendelkezik antibakteriális tulajdonsággal, nincs ez másképpen a levendula olaj esetében sem. A tanulmányok úgy találták, hogy a levendula olaj aktív több antibiotikummal szemben is rezisztens baktériumtörzs ellen, a levendulából izolált vegyületek pedig gomba – például a Candida- ellen is hatásosak.

Segíti a sebgyógyulást, hatékony gyulladáscsökkentő

Az aromaterápiát állítólag a híres francia kémikus, Gattefossé úgy találta fel, hogy megsértette a kezét, majd pedig véletlenül levendula olajba mártotta azt, így jött rá a levendula olaj sebgyógyító hatására. A keze ugyanis gyorsan, hegképződés nélkül meggyógyult. Nos, ez lehet, hogy városi legenda, egy azonban bizonyos: az orvostudomány később kutyákon tesztelte ezt a jelenséget. A kutyák sokkal gyorsabban gyógyultak fel a különböző bőrsérülésekből a levendula olaj helyi alkalmazásának köszönhetően.

Csökkenti a menopauza tüneteit és a menstruációs görcsöket

Iránban a közelmúltban számos tanulmány vizsgálta: segíthet-e az aromaterápia a menopauza tüneteinek enyhítésében. Az egyik tanulmány szerint a levendula olaj módszeres belélegzése 50%-kal csökkentette a hőhullámok előfordulását. Egy másik tanulmány megállapította, hogy az aromaterápiás masszázs, levendula, geránium, rózsa és rozmaringolaj keverékével, jelentősen csökkentette a menopauza kellemetlen lelki tüneteit, mint például a depresszió, ingerlékenység, szorongás és mentális kimerültség.

Ápolja, táplálja a bőrt

A levendula olajat a szépségápolásban is használják évszázadok (ha nem évezredek) óta. Szinte minden bőrtípusra – még az ekcémára hajlamos bőrre is- használható, mert nem irritál, viszont gyulladáscsökkentő, mélyrehatóan táplálja a bőrt, regenerál és hidratál.

Forrás: GettyImages/Andre Distel Photography

A rózsaolaj

Azt tartják, a rózsaolaj, amely az egyik legdrágább illóolaj, kívül-belül, testnek és léleknek egyaránt elixír. Előállítására mindössze két faj alkalmas: a Rosa Centifolica (Százlevelű rózsa) és a Rosa Damascena (Damaszkuszi rózsa). A frissen kinyílt virágokat a mai napig kézzel szedik a kora reggeli órákban, mert a nap folyamán a növekvő napsugárzás hatására az illóolaj aránya akár 70% -kal is csökkenhet.

A rózsaolaj készítéséhez sok sziromra van szükség: 1 liter rózsaolajhoz nagyjából 5 tonnára. Ezen kívül a betakarítási idő is rendkívül rövid, mindössze egy hónapig, május közepétől június közepéig tart. Nem csoda, hogy a rózsaolajat folyékony aranynak is nevezik. Ám ennek az illóolajnak a különlegessége nem csak előállítása körülményeiben, de sokoldalúságában is rejlik.

A rózsaolaj pozitív hatást gyakorol a pszichére

Az emberi szaglás az egyik legérzékenyebb érzékelő eszközünk, a belélegzett szagok és illatok emlékeket idézhetnek elő és pozitív vagy negatív hatást gyakorolhatnak a hangulatunkra és a lelkiállapotunkra. A rózsaolaj az illatán keresztül gyakorol harmonizáló hatást az agy limbikus rendszerére, ugyanakkor erős antidepresszáns is. A rózsa aromájának köszönhetően csökken a belső feszültség, a rosszkedv, éppen ezért olaja akut vagy tartós alvási rendellenességek kezelésére is bevethető.

Vírusölő

A népi gyógyászatban már régóta használják görcsök enyhítésére, sebgyógyításra, antiszeptikus és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt. A rózsa illóolaj arra is felhasználható, hogy megvédjen a vírusos betegségektől és megerősítse az immunrendszert. Pajzsként védi a szervezetet és tanulmányok kimutatták, hogy számos különböző vírusos fertőzést tart távol a szervezettől pozitív hatásainak köszönhetően.

Afrodiziákum

A rózsa illata fokozza a libidót, előcsalogatja a romantikus érzelmeket, ezek a „kellékek” pedig elengedhetetlenek a kielégítő szerelmi élethez. A rózsaolaj segíthet a szexuális aktivitás megőrzésében, fenntartásában is.

Kiváló gyulladáscsökkentő

A rózsaolajat gyakran használják gyulladások természetes módon való csökkentésére: nem csak a bőrgyulladás, de a kötőhártya-gyulladás és a sebek is sikeresen gyógyíthatók vele. Gyulladáscsökkentő tulajdonsága nem csak külsőleg, hanem belsőleg is alkalmazható, a testben mindenféle gyulladás enyhítésére alkalmas.

Emésztésserkentő

A rózsaolaj megfelelő koncentrációban emésztési problémákra is hatásos gyógyír. Az olaj belégzése stimulálja a gyomor nyálkahártyáját, serkenti a gyomornedv termelődését, ezáltal javítja az anyagcserét, ezen túl megvédi a szervezetet a gyomorfertőzéstől, de csökkenti a gyulladás és a székrekedés tüneteit is.

Hashajtó

A rózsa illóolajról kevesen tudják, de hashajtó hatású. Amellett, hogy rendkívül finom az illata és az aromája, ellazítja az izmokat és megtisztítja a beleket. Ezen kívül segít megszabadulni a súlyfeleslegtől és meggátolja, hogy a méreganyagok lerakódjanak a szervezetben.

Forrás: GettyImages/Daniel Balakov

Fog- és fejfájás ellen is hatékony

A rózsaolajnak fájdalomcsillapító hatása van, nemcsak fejfájásra, hanem fogfájásra és ínygyulladás ellen is alkalmazható. Adjunk rózsaolajat a szájvizünkhöz és öblögessünk vele naponta többször! Ez segít a természetes szájhigiénia fenntartásában, emellett gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatása is van.

A bőr legjobb barátja

A rózsaolaj a bőrre is rendkívül jó hatással van. Ha a bőrünk pattanásos, akár azonnal elkezdhetjük használni. Egyszerűen csak cseppentsünk néhány csepp olajat a bőrünkre vagy keverjük a hidratálónkba, majd masszírozzuk be vele az érintett területeket, hogy megszabaduljunk a pattanásoktól és a mitesszerektől. A rózsaolaj táplálja, hidratálja a bőrt és még az irritált és érzékeny bőrtípusúak is nyugodtan használhatják, mert a leggyengédebb illóolaj. Enyhülést nyújt a viszketés és a kiszáradás ellen, a bőrt regenerálja és újjáépíti természetes védelmét. A gyulladt bőr, pl. ekcéma vagy pikkelysömör esetén a rózsaolaj kívülről gyógyít, nyugtat, miközben fertőtlenít és véd a kórokozók ellen.

Stresszoldó, relaxálást segítő hatású

Számos masszázsolaj tartalmaz rózsaolajat nem csak bőrhidratáló hatása miatt, de azért is, mert segíti a feszültség levezetését, a relaxálást, ezen kívül az izomgörcsök oldásában is rendkívül hatékony.