Kidurran az ingatlanlufi? Lakásvásárlás koronavírus idején

ingatlan,ingatlanpiac,koronavírus Forrás: ingatlannet.hu
Nincs egyszerű dolga annak, aki mostanában szeretne lakást venni vagy eladni. A járványhelyzet miatt rengeteg a bizonytalanság. Lassú az ügyintézés és nem egyszerű megszervezni a biztonságos megtekintést, a papírok aláírását, a dokumentumok beszerzését. De vajon változnak az árak? Le kell mondani az értékesítésről, ne is keressünk álomotthon? Próbálunk minden kérdésre válaszolni!

Mit hozhat most a járvány?

Az Ingatlannet.hu szakértői szerint a legnagyobb problémát nem az árak változása, hanem a bizalmatlanság jelenti. A korábbi évek és válságok tapasztalatai azt jelzik, hogy az ingatlanpiac lassabban reagál a gazdasági változásokra, mint a többi gazdasági szegmens. A portál azt jósolja, nem lesz jelentősebb árcsökkenés a piacon.

Jelenleg azok vannak a legnehezebb helyzetben, akik hitelből szeretnének ingatlant vásárolni. Sokan munkanélkülivé váltak, másoknak a fizetése csökkent jelentősen. A hitelbírálat a szokásosnál is tovább tart, így az igénylési idők is meghosszabbodnak.

Meglátszik a koronavírus az ingatlanárakon?

Az árak nem mutatnak jelentős csökkenést, ha a nagyságrendeket nézzük. Most viszont könnyen lehet, hogy 2-3 millió forinttal is olcsóbban juthatunk elsősorban használt lakásokhoz. Ennek az az oka, hogy sokan lefoglalózták a következő ingatlanjukat, annak reményében, hogy az addig használt lakást sikerül eladni. Ez sokaknak a vírus előtt már nem sikerült, most pedig azt remélik, a kedvezmények egy kicsit meggyorsítják az ügymenetet.

A lakható vidéki házak ára egy kis mértékben ugyanakkor még növekedett is. Sokan igyekeztek, igyekeznek kiszabadulni a városból. Mivel terjed az otthoni munka, és van rá remény, hogy a járvány levonulta után is többen teljesíthetnek szolgáltatot otthonról, megnőtt a kereslet a vidéki lakások iránt.

Hogyan újult meg az ingatlanpiac?

A rövid távú lakáskiadásból élők sokan belebuktak a koronavírus miatti visszaesésbe. Közülük jó páran úgy gondolták, hogy inkább nyomottabb áron, de hosszabb távra adják ki a lakásukat. Budapesti albérletet találni így egyszerűbb. Várható, hogy ezeknek a lakásoknak egy része nem is kerül vissza a rövid távú ingatlanok kínálatába. A befektetési lakásvásárlás kevésbé éri majd meg, ez apró csökkenést hozhat az árakban.

Ha a válság elhúzódik, várható, hogy sokan a piacra dobják a befektetésként vásárolt lakásukat. Könnyebb lesz hitellel terhelt vagy “problémás”, felújításra váró ingatlant vásárolni, ezek felújítására ugyanis sokaknak nem lesz már kerete az új helyzetben.

Az új lakások áfaemelkedése természetesen megemeli majd a használt lakások árát is - a vírus azonban valószínűleg gátat fog szabni az árak emelkedésének, ez sokaknak jó hírt jelenthet.

Összességében elmondható: a piac nem állt meg, csak megváltozott. Szerencsére azonban van rá remény, hogy ne omoljon össze a lakáskereskedelem.