A te vágódeszkád biztonságos? 200-szor több székletbaktérium lehet rajta, mint egy átlagos WC-ülőkén

Borítókép: A te vágódeszkád biztonságos? 200-szor több székletbaktérium lehet rajta, mint egy átlagos WC-ülőkén Forrás: Pexels/Ela Haney
A vágódeszka, legyen az műanyag, fa vagy üveg, minden konyha kötelező kelléke. Ennek ellenére, ha nem vigyáznak rájuk megfelelően, gyorsan sokkal problémásabbá válhatnak, mivel olyan bosszantó baktériumfajokat rejtenek magukban, amelyek ételmérgezést okozhatnak.

Tehát mennyi baktérium található egy átlagos vágódeszkán? Meglehetősen sok, amint azt dr. Charles Gerba, az Arizonai Egyetem mikrobiológusa mondta a BBC News-nak.

„Általában körülbelül 200-szor több székletbaktérium található egy átlagos vágódeszkán, mint egy WC-ülőkén” – mondta Gerba. Ez nem jelenti azt, hogy valaki széklettel szennyezné be; a baktériumok általában nyers húskészítményekből származnak.

Bár általánosan úgy gondolják, hogy az egyik vágódeszka biztonságosabb, mint a másik (nem az), a baktériumok attól függetlenül megtapadhatnak rajtuk, hogy fából vagy műanyagból készültek.

Keresztszennyeződés

A keresztszennyeződésről akkor beszélünk, amikor a baktériumok egy élelmiszerből vagy felületről átterjednek más élelmiszerekre. Ebben az esetben akkor fordulhat elő, ha egyetlen vágódeszkát használunk mindenféle étel elkészítéséhez, például nyers hús feldarabolásához, zöldségaprításhoz vagy kenyérszeléshez.

Ha azt hiszed, elegendő az, hogy elmosod, tévedsz! Az Egyesült Királyság Élelmiszer-szabványügyi Ügynöksége 70 háztartásban végzett tanulmánya megállapította, hogy az emberek 25 alkalommal használtak vágódeszkát hús, hal vagy baromfi elkészítéséhez, és nem tisztították meg, mielőtt újabb élelmiszercsoportot készítettek volna elő rajta.

A keresztszennyeződés veszélye nem csak az ugyanazon a deszkán való ételkészítésben rejlik – a tanulmány azt is kimutatta, hogy az emberek több alkalommal a koszos vágódeszkára teszik a tányérjukat, a serpenyőjüket és az edényeiket.

Forrás: Pexels/Karolina Grabowska
A vágódeszka kétszázszor koszosabb is lehet, mint a WC-deszka.

A vágódeszkák által okozott keresztszennyeződés elkerülése érdekében (különösen, ha nincs időd lemosni őket útközben), az Egyesült Államok Élelmiszerbiztonsági és Ellenőrző Szolgálata két külön deszka használatát javasolja: az egyiket kizárólag a nyers hús elkészítésére, a másikat pedig kizárólag friss termékekhez és kenyérhez.

Vágódeszka tisztítása

Ha nem tisztítják megfelelően, a vágódeszkák felületén káros baktériumok telepedhetnek meg, függetlenül attól, hogy milyen anyagból készültek. Tehát pontosan hogyan kell tisztítani őket?

A sima víz nem fogja megmenteni a problémát, és meglepő, de sokan csak így öblítik át a konyhai eszközt. Egy tanulmány megállapította, hogy abból a 140 alkalomból, amikor az emberek húst vagy halat készítettek elő vágódeszkán, az esetek 20 százalékában csak gyorsan leöblítették azt vízzel, ami növelte a keresztszennyeződés kockázatát.

Ehelyett azt javasolják, hogy minden vágódeszkát forró, szappanos vízzel minden használatkor el kell mosni, majd tiszta vízzel le kell öblíteni, ezután levegőn szárítani vagy tiszta papírtörlővel áttörölni. Ezt követően ecettel is fertőtleníthetjük, és néhány percig állni hagyhatjuk, és szárítjuk.

Szintén fontos figyelni a vágódeszkák repedéseit, barázdáit vagy kopott területeit. Ezek végül olyan mélyek lehetnek, hogy megtartják a baktériumokat, akármilyen gondosan is tisztítod, ezért mindenképp dobd ki a deszkát, ha elérte ezt az állapotot!

Forrás

Galériánkban 10 tippet mutatunk a hatékony és higiénikus konyháért!