Repülő társbérlők

Borítókép: Repülő társbérlők
Egyre többször találkozhatunk a denevérekkel városi környezetben, sőt, ha kora ősszel berepülnek lakásunk nyitva hagyott ablakán, még testközelbe is kerülhetünk egymással.

Téli álom a panelban
A zoológusok szerint a denevérek azért bukkannak fel a tornyok, padlások és panelházak réseinek közelében, mert fokozatosan elveszítik eredeti élőhelyüket. A barlangok nyugalmát turisták zavarják meg, a sziklahasadékokat befalazzák, az odvas fákat kivágják, így aztán folyamatosan szűkül a bőregerek természeti környezete. A denevérek minderre úgy reagálnak, hogy emberi településeken keresnek maguknak téli szállást. Az állatok e népes rendje nem csupán abban hasonlít a medvékre, hogy mindannyian az emlősök közé tartoznak, hanem abban is, hogy a mackókhoz hasonlóan ők is átalusszák a telet. Mi is lehetne nyugalmasabb hely egy repülő emlős számára, mint egy csöndes torony vagy egy lakótelepi ház? (Ez utóbbiban a húsz-harminc éve keletkezett réseket kedvelik.)
Bár a denevérek látása gyenge, tájékozódó képességük még apanelrengetegben is kiváló. Nyitott szájüregükön keresztül ugyanis ultrahangot bocsátanak ki, amely azután visszaverődik atárgyakról, s ezt a fülükkel fogják fel. Ezzel a módszerrel pontosan meg tudják határozni saját helyzetüket. Az emlősök között példátlan, hogy a denevérek térdüket nemcsak befelé, hanem kifelé is mozgatják. Ez az akrobatikus elem jól jön a leszállásnál és a fejjel lefelé függésnél.
A világon több mint ezer, Magyarországon harmincegy denevérfaj él, de csupán három kedveli a városi életmódot: a rőt korai, a kései és a törpedenevér. Hazánkban már a múlt század elején védetté nyilvánították e repülő rovarevőket. Napjainkban egyetlen példány eszmei értéke tízezer forinttól negyedmillió forintig terjedhet.

Vendég a háznál
Amilyen passzívak hőseink télen, olyan aktívak nyáron. Az élet igazi élvezete számukra áprilistól október végéig tart. Ilyenkor falják fel a környék összes szúnyogját, s ilyenkor lesznek szerelmesek, vagyis ez a családalapítás időszaka is. Náluk is tavasszal indul be az ingatlanpiac, ez az otthonteremtés ideje. A szülőszállás-keresés a vemhes nőstények feladata. Ha rátalálnak az ideális „lakásra”, beköltöznek, majd világra hozzák utódaikat. A kolónia egészen addig egy helyben marad, amíg a kicsinyek biztonsággal meg nem tanulnak repülni.
A fiatal bőregerek számára a szeptember atanévkezdés ideje, ami egyúttal azt is jelenti, hogy szárnypróbálgatásaik bizony még nem mindig igazán tökéletesek. Előfordul, hogy atájékozódásban sincs még gyakorlatuk, és ameleg családi fészek helyett éppen hozzád repülnek be.
Szeretettel ugyan nem kell fogadnod, ám semmiképpen se kezdd el üldözni. Biztos lehetsz benne, hogy a helyzet mindkettőtök számára nagyon kellemetlen. Ő az első sokk után pihenni szeretne egy kicsit, de a szoba sima falán nem tud megkapaszkodni, és fejjel lefelé függeni. Pihenni te sem tudsz, hiszen lefekvésről ezúttal szó sem lehet. Ám ha megfogadod tanácsainkat, szerencsésen megúszhatod a kalandot (lásd keretes írásunkat).
Ha azok közé tartozol, akikkel mindez megtörténik, akár egy életre szóló élményt szerezhetsz. A denevér látogatása ugyanis bizonyos kultúrkörökben nemhogy pechet, hanem épp ellenkezőleg: szerencsét jelent. A bőregér a reneszánszban a szoptatós anyák szimbóluma volt, míg Kínában e halhatatlannak hitt állat a boldogságot és az örömet jelképezte. A mexikói asszonyok pedig ma is a denevéristenhez imádkoznak, hogy gyermekük épségben és egészségesen szülessen meg.

Szükséglakás
Persze nem mindenki viseli jól a kényszerű együttélést a szürkületben repkedő, apró társbérlőkkel. A panelházak lakói általában arra szavaznak, hogy felújításnál tömjék be adenevérek számára vonzó réseket. Így viszont további élőhelyektől fosztjuk meg abőregereket. Azzal viszont segíthetünk rajtuk, ha az egyre fogyatkozó természetes búvóhelyek és az épületrések pótlására mesterséges odúkat helyezünk el a fiatal erdőkben vagy akár a panelházak oldalán!

Riadt csapkodás helyett

ı A szakemberek azt tanácsolják, hogy először tárd ki az ablakot, mert lehet, hogy a váratlan vendég magától is távozik.
ı Ha mégsem, és elég bátor vagy hozzá, akkor húzz kesztyűt vagy kapj elő egy nagyobb rongyot, amelyek segítségével megfoghatod a tűhegyes fogaival esetleg harapva védekező denevért.
ı Feltétlenül engedd szabadon, de a röptetéssel várd meg az estét, mert a denevér éjszakai állat.
ı Átmenetileg egy lyukakkal levegősített dobozban is várakoztathatod, és ha
besötétedett, tedd ki az ablakpárkányra, ahonnan önként és dalolva távozik majd.


Szöveg: Rojkó Annamária, Fotó: profimedia.hu, Europress

Ez a cikk az
Éva magazin 2009. szeptemberi számában jelent meg. Minden jog fenntartva.