A váratlan ok, amiért az emberek sörrel mossák a párnahuzatukat: a komló 14 jótékony hatása!
A sör segíthet elaludni? De nem úgy, ahogyan gondolnád!
2016-ban az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyta a komlókivonatokat – az úgynevezett strobilokat – az elalvás elősegítésére. A komlóból, pontosabban a komlónövény (Humulus lupulus) virágaiból teákat és kiegészítő porokat készítenek, gyakran orvosi macskagyökérrel és néha golgotavirággal is kombinálva, amely keveréket találóan „Az alvás három nővérének” neveznek.
Bár igaz, hogy a komló tartalmaz elalvást okozó vegyületeket, az teljesen más kérdés, hogy az ágynemű sörben áztatása segít-e könnyebben elaludni.
A legújabb kutatások arra mutatnak rá, hogy a komlóból készült sör – még az alkoholmentes sör – fogyasztása is befolyásolja az álmosságot. Például egy 2012-es, ápolónőkön (egy köztudottan alváshiányos populáción) végzett vizsgálat azt találta, hogy 333 milliliter 0%-os sör elfogyasztása a vacsorával javította az éjszakai alvás minőségét.
Valószínűleg nem nyalogatod a párnahuzatodat álmodban (legalábbis nem tudatosan), de nem is kell, elég, ha csak sörben mosod! Ez egy évszázados múltra visszatekintő ötlet. Az európai mezőgazdasági munkások ugyanolyan munkaterhelés ellenére álmosabbnak tűntek a komló betakarítása, mint más növények esetében. A modern komlótermesztési szakértők, arról számoltak be, hogy letargikusnak érezték magukat, amikor komlót takarítottak be egyik munkájuk során. Mindkét esetben a frissen szedett komló illata miatt lehetett ez? A világ számos területén sokáig elterjedt szokás volt, hogy komlót töltsenek a párnákba, matracokba, hogy gyorsítsák az elalvás. Ma is ajánlott gyakorlat – önmagában vagy más gyógynövényekkel, például levendulával kombinálva. De ma már akár sörfürdőkbe is ellátogathatunk, ha szeretnénk!
Kipróbálnád?
Ha szeretnéd kipróbálni az elméletet, vásárolj egy IPA-t vagy esetleg egy pale ale-t. Arra vonatkozóan nincsen egyértelmű javaslat, hogy mennyi kell belőle. Vannak, akik csak egy kis mennyiséget ajánlanak, de vannak, akik a sör és víz 1:1 arányát említik. Először érdemes egy kevésbé újszerű huzattal próbálkozni, biztos, ami biztos!