Ingyentudás a weben

Borítókép: Ingyentudás a weben
A net a legnagyszerűbb eszköz az önképzésre: tálcán kínálja az ismerteket. Csak kattintanunk kell – persze nem mindegy, hová!
Mondják, hogy amióta a Google megvan, törölni kellene szótárunkból a „nem tudom” fordulatot, és jobb lenne úgy fogalmazni, hogy „lusta vagyok utánanézni”. Való igaz, egy kis ügyességgel a világhálón szinte bármilyen információt pillanatok alatt elérhető. Ez a gyorsaság azonban csalóka. Az internet ugyanis nyitott és szabad médium, aminek rengeteg előnye mellett van egy hátránya: bárki bármilyen sületlenséget feltehet rá. És ha valami zöldség egyszer megjelent a neten, semmi se menti meg attól, hogy karriert csináljon, a híroldalak ugyanis a frissítés kényszerétől hajtva javarészt az egymástól átvett hírek felturbózásával töltik meg lapjaikat. Emiatt egy infó megbízhatóságának ellenőrzése gyakran tovább tart, mint maga az adatkeresés.
Ebből persze még nem következik, hogy a net nem alkalmas az ismeretek bővítésére, hiszen sok olyan webhely létezik, melynek anyaga pontos, hiteles és visszakereshető. Lássunk hát néhány oldalt az önképzéshez!

Szabad egy előadásra?
Itt van legelőször is a Mindentudás Egyeteme, melynek előadásait idén már nem előzte meg akkora hírverés, mint régen, színvonala azonban mit sem romlott. Továbbra is az egyes szakterületek legnagyobb koponyáit hívják meg előadónak, és webhelye (www.mindentudas.hu) is remek. Az előadások között szemeszterek és tudományágak szerint válogathatunk. Minden előadáshoz gusztusos bemutató oldal tartozik, az előadó portréjával, linkajánlattal, bibliográfiával – és szöveges, hangos vagy mozgóképes formátumban is be lehet hívni az előadást. Régen a komoly kutatók körében ciki volt tudományt népszerűsíteni, ma hál’ istennek sikk, így az előadók között Nobel-díj-esélyesek is felbukkannak.
A Mindentudás Egyetemének kistestvére a Mindentudás Egyeteme – Szeged nevű ingyenes előadássorozat, amelyet a Szegedi Tudományegyetem tudósai tartanak a legváltozatosabb témákban. Az előadások anyaga mozgóképes, illetve webrádiós formában is elérhető az interneten: akit érdekel a földrengések és a Föld forgásának kapcsolata, a nagy szegedi boszorkányper, vagy hogy a pszichés zavarok miként befolyásolják a művészi alkotóerőt, annak csak be kell pötyögnie a böngészőbe: www.u-szeged.hu/mindentudas.

Számítás, technika
Most lássunk néhány kevésbé magasröptű témát. Aki szeretne konyítani a webszerkesztéshez – ez a munkaerőpiacon manapság elég keresett szaktudásnak számít –, annak sem kell fizetnie a tanfolyamért, mert az interneten számos ingyenes kurzust található. Körülnézhetünk például a KataPorta (kataporta.net/tanf) oldalon, vagy a tferi.hu oldalon a „HTML/CSS könyv” hivatkozásn kattintva: a leckesorok könnyen követhetők, és sok képernyőfotóval, példával segítik a tanulást.
Sokan általában is szeretnék elmélyíteni számítástechnikai szakismereteiket: nekik való az ECDL Tudástár szabadon hozzáférhető online jegyzettára a hu.ecdlweb.org címen. Az ECDL (European Computer Driving Licence) az Európai Unió egységes számítógép-használói bizonyítványa – valami olyasmi, mint a nyelvvizsgáknál az ECL (European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages). Készült hozzá egy kiváló tankönyvsorozat: nos, ez érhető el erről az oldalról. Egyáltalán nem bonyolult, és mindent meg lehet tanulni belőle, amire egy PC-felhasználónak alapfokon szüksége van.

Tipp:
Aki maga is részt vesz valamilyen szervezett oktatásban (vagy éppen nívós olvasnivalót keres), annak ajánljuk a rengeteg tankönyvet, folyóiratot, ábrát, illusztrációt digitális formában kínáló Kempelen Farkas Digitális Tankönyvtárat (www.hik.hu/tankonyvtar). Jegyzetek, segédanyagok másutt is találhatók az interneten, de ennél megbízhatóbb forrás aligha akad.