Ha kellene egy bicikli...

Borítókép: Ha kellene egy bicikli...
Ha a kerékpár neked már csak gyerekkori emlék, de régóta fontolgatod és nem akadályozza semmi, hogy újra nyeregbe szállj, akkor elkél egy kis segítség, hogy eligazodj a kínálatban.

Alapkérdések
Vásárlás előtt gondold végig a következőket: Fogsz-e terepen biciklizni? Ha nem, fölösleges hegyikerékpárt venned: afel-építése miatt derékból erősen előre kell dőlni, ami nem kényelmes. Ám ha gyakran jársz kirándulni, ideális megoldás.
Gyorsan és bátran kerékpározol forgalmas úton is, és nem zavar, ha nagyon előrehajolva kell tekerni? Akkor érdemes megfontolni a többi biciklihez képest pillekönnyű országúti gépeket. Két hátrányuk lehet: gyermekülés és kosár nem szerelhető rájuk. Ha fontos szempont számodra a kényelem, a te járműved az úgynevezett városi kerékpár, amelyen nem kell görnyedni, sőt, még kismamák is tekerhetnek rajta, feltéve hogy várandósságuk előtt is rendszeresen kerékpároztak. Városi kerekezésre, de túrázásra is remek választás. Naponta néhány kilométerre kell csak a bringa, és szeretnéd tömegközlekedési eszközzel szállítani, így kombinálva akét utazási formát? Akkor érdemes megismerkedned az összecsukható kerékpárral (eredeti nevén folding bike). Ez a mini kerekű drótszamár pillanatok alatt olyan kicsire összecsukható, hogy még a BKV-ra is felviheted.


Ezt még a metrón,
buszon is szállíthatod!
Vásárlás előtt próba
Ha kiválasztottad a típust, további döntések elé kerülsz: mennyibe kerüljön, mekkora legyen, melyik kereskedőt válaszd. Szerencsére biciklit lehet kölcsönkérni kipróbálásra – mondjuk a veled nagyjából azonos magasságú barátnődtől. Akkor még az is kiderülhet, hogy hiába működik tökéletesen a váltó, ha neked meggyűlik a bajod a használatával. Így célirányosan keresgélhetsz a kerékpárok automata váltós verziói, az agyváltóval felszerelt modellek között.

Mekkora legyen?
Ritka kivételektől eltekintve akkor jársz a legjobban, ha alumíniumvázas kerékpárt veszel, mert az a legkönnyebb. A kényelemhez három tényező elengedhetetlen: az ideális rugózás (érdemes teleszkópos villát szereltetni rá), asúlyodnak, kerékpározási stílusodnak és testtartásodnak megfelelő nyereg és – ez a legfontosabb! – a helyes vázméret. Az utóbbi elsősorban a magasságodhoz igazodjon. A pontos vázméretet segít megtalálni a különböző kerékpár-típusokra megállapított mérettáblázat (www.bike-shop.hu/kerekpar-vaz-meret). A pontos beállításról (a nyereg-kormány távolságról és a magasságról) tájékoztatnak az eladók, a lényeg: a térdedet mindig kellően, de soha ne maximálisan nyújthasd ki, és a kormányt is kényelmesen elérd.

Hátfájósoknak jobb az ilyen tipusú bringa Fotó: www.bikefun.hu

Kerékpárt a kerékpárboltból
Az ár nemcsak a márkától, hanem a felszereltségtől is függ, és éppúgy arányos a minőséggel, mint az autóknál. Érdemes kerékpárszakboltban vásárolni, mert itt készséggel és hozzáértéssel segítenek a választásban. Az alkatrészek jelentős része (lánc, első-hátsó váltó, fékek stb.) a japán Shimano gyártmánya, ezeket különböző kategóriákba sorolják az Acerától az XTR-ig, de nem szükséges mindent ugyanabból a kategóriából megrendelni. Amennyiben sportáruházban vagy ne adj’ isten! barkácsáruházban vásárolsz kész drótszamarat, nincs lehetőséged apróbb cserére, de a kisebb boltokban általában van. Sőt, ha egyszerre több dolgot veszel, például bukósisakot, biztonsági lakatot, láncot vagy lámpát, jelentős kedvezményt is adnak.

Ahová érdemes benézni:
www.bikediscount.hu (webáruház)
www.pedaloman.hu (vasárnap is nyitva)
www.mali.hu (Kereskedők menüpont)
www.bikefun.hu (Kereskedőink menüpont)
www.hajtaspajtas.hu/szerviz (kerékpárépítés, szervizelés)