Így gondozd az amarilliszt, hogy sokáig gyönyörködhess virágaiban!

Borítókép: Így gondozd az amarilliszt, hogy sokáig gyönyörködhess virágaiban! Forrás: Scott Lechmere / Unsplash
Az amarillisz az egyik legkedveltebb téli dísznövény. Hagymája sok éven át kihajt és virágzik, de csak akkor, ha megfelelően ápolják. Mutatjuk az amarillisz gondozását lépésről lépésre, hogy a következő szezonban újra tündököljön.

Legelőször is tisztázzunk egy kertészeti félreértést. Az amarillisz ugyanis nem az Amaryllis nemzetséghez tartozik, bármennyire is logikusnak tűnne. A köznyelvben amarillisznek ismert hagymás növények latin neve Hippeastrum. Közép- és Dél-Amerikában őshonos, de manapság nagyrészt Hollandiában termesztik. Kapható hagymaként és már kifejlett cserepes növényként is, a gondozása sem különösebben bonyolult, elég néhány szabályt betartani, hogy évről évre megörvendeztessen virágaival.

Forrás: Tu Hanwei / Pexels
A nemesítésnek köszönhetően a piros mellett ma már többek között fehér, rózsaszín, lazac, bordó, barack és cirmos színárnyalatokban is létezik.

Az amarillisz gondozása

Az amarillisz hagyma ültetése és hajtatása

Bár januárban már elárasztják a virágboltokat a bimbós amarilliszek, még akkor sem késtél el, ha csak most találtad meg a tavalyról eltett hagymákat, esetleg nemrég kaptál ajándékba. Az amarillisz virágzása ugyanis időzíthető, az ültetés után 6-8 héttel várható a virágzás. De lássuk, hogyan juthatsz el odáig:

Az amarilliszt laza virágfölbe és a hagymánál legalább kétszer nagyobb átmérőjű cserépbe ültesd el, és előtte áztasd néhány órán át a gyökereit langyos vízbe. Fontos, hogy a hagyma felső harmadát ne fedd be ültetéskor, de körülötte alaposan nyomkodd le a földet, hogy a növény elég stabil maradjon kifejlett méretében. Az amarillisz ültetésének utolsó lépése, hogy belocsolod, de vigyázz, ne legyen túl iszapos! Ezután a bimbók megjelenéséig nincs is szüksége vízre. Csak rakd a cserepet egy meleg (22-25 °C), sötét helyre, vagy takard le. Az amarillisz először a virágszárat növeszti, és mikor az elérte a 4 centis magasságot, ki lehet takarni, sőt innentől kezdve kifejezetten világos helyen érzi jól magát. A bimbózás kezdetétől újra locsold, és a tápoldatozást is meghálálja.

Forrás: Leo Chane / Unsplash
Az amarillisz gondozása kezdő kertészek számára sem megterhelő.

Hogyan kell ápolni az amarilliszt elvirágzás után?

Az amarillisz akár több héten is virágzik, ha esténként hűvösebb helyre rakod. A virágzás alatt fejleszti zöld leveleit, tehát egyre pompásabb lesz a növényed. De mit tegyél, ha már elvirágzott? Nos, sokan itt rontják el, mert visszavágják az egész növényt. Az elvirágzás után valóban vissza kell vágni, de csak az elszáradt virágszárat, a leveleket nem, mert azokra szüksége van a növénynek a fotoszintézishez. A virágzással ugyanis nem ér véget a vegetatív ciklusa, tovább növekszik, erősödik. Bár már nincs akkora díszítő értéke, a jó idő beálltával érdemes kiültetni a kertbe, vagy a cserepét kihelyezni. De mindenképp érdemes megvárni, hogy kint is legalább 20°C legyen, mivel az amarillisz nem fagytűrő.

Nyáron locsolást és tápoldatozást igényel, de ősszel fokozatosan vond meg tőle ezeket. Ekkor elszáradnak a levelei, de még ne vágd vissza, várd meg, hogy a tápanyagok visszahúzódhassanak a hagymájába. Ezután szedd fel a hagymákat, és vidd őket száraz, sötét és hűvös (5-10 °C) helyre.

Forrás: Aleksandra Sapozhnikova / Unsplash
Az amarillisz vágott virágként is kedvel, vázában 1 hétig szép marad.

Ahhoz, hogy az amarillisz újra virágozzon, legalább 2 hónap pihenő időre van szüksége, tehát csak ezután kerülhet ismét földbe. Vagyis ha jövő januárra szeretnéd időzíteni a következő virágözönt, akkor szeptember közepéig fel kell szedned a hagymákat, hogy aztán novemberben elültetesd őket. Az amarillisz gondozásának lényege tehát, hogy követni kell a növény természetes életritmusát.

Ha kedvet kaptál a kertészkedéshez, nem kell várnod tavaszig. Néhány növényt már most elkezdhetsz nevelni: