A változékony alma

Borítókép: A változékony alma
Az alma, vagyis a malus domestica rendkívüli változékonyságra képes. Annyiféle alakot ölthet, hogy abból a kereskedelemben kapható néhány fajta alig mutat be valamit.

Ha egy almát keresztben kettévágunk, csillag elrendezésben öt kis tokocskát látunk, mindegyikben egy vagy két fényes, sötétbarna maggal. Az almamag magában hordozza egy új almafa teljes genetikai anyagát. Ha elültetjük, kisarjad. A belőle növekvő fa tulajdonságait pedig nem lehet előre megjósolni – ezért mondjuk, hogy az alma heterozigóta növényfaj.

Az alma héja lehet csíkos, pettyegetett vagy egyszínű sárga, zöld, piros, vagy akár kékes-lilás. Az íze lehet fanyar vagy édes, az állaga lehet kásás vagy hersegő, azon kívül lehet apró szemű vagy nagyméretű… Az ágon nőhet egyenként vagy fürtszerű csoportokban. Lehet korán érő, későn érő. A magról ültetett almafa kiszámíthatatlan: nem tudni, mit merít 
ebből a határtalan genetikai gazdagságból.

Az alma igazi őshazája Kazahsztán: Almati (régi nevén Alma-Ata) környékén csodás genetikai változatosságban vadon nő és egész erdőket alkot a malus sieversii, annak az almának a nem túl távoli elődje, amelyet mi ismerünk és termesztünk. A főváros neve is azt jelenti: „az alma atyja”. Innen terjedt az alma még az ősidőkben Európa irányába.

A 17. században az alma elérte az Újvilágot. Az úttörő telepesek meghonosították és nagy becsben tartották, mert bort és ecetet főztek belőle, ami sokáig elállt. A legendás Johnny Appleseed magról nevelt almafákat a telepesek számára, így akaratlanul is sokat tett az új fajták kialakításáért.

A magonc almafák gyakran aprócska, fanyar gyümölcsöt teremnek, de bármikor megjelenhet köztük olyan is, amelyet értékes tulajdonságai miatt érdemes oltványozással szaporítani. Ez egyfajta klónozási eljárás: az új fa genetikailag tökéletes mása lesz annak, amelyről az oltványt vették. A golden almát például öt kontinensen termesztik, és bármely szupermarketban megtalálható – holott mind egyetlen fától származik, amely az ötvenes évekig West Virginia államban állt egy domboldalon.

A változatosság ellenére a kereskedelemben alig hét-nyolc almafajta terjedt el. A világfajták annak köszönhetik asikerüket, hogy a színük egyenletes, a méretük egyforma, a kinézetük csábító, és van egy sor olyan tulajdonságuk, amely megkönnyíti a termesztésüket: egyszerre érnek be vagy sokáig elállnak. Általában magas cukortartalmúak, kevéssé savasak. A legfőbb kivétel a savanyú granny smith, amely szép zöld héja és jó eltarthatósága miatt lett ennyire kedvelt. Ez a fajta Ausztráliában nőtt magról a 19. század végén, egy bizonyos Mrs. Smith kertjében.

A világfajtákat jellemzően monokultúrásan termesztik, ám ez előnyhöz juttatja az alma kórokozóit. A természetben agyümölcsfa és a kórokozó együtt változik, így egyik sem kerül 
egyértelműen fölénybe. De ha nagy területen csupa egyforma növényt termesztünk, a kártevők néhány generáció alatt éppen azokat a tulajdonságokat fejlesztik ki, amelyek a hatékony támadáshoz szükségesek. A termést csak mind nagyobb mennyiségű vegyszerrel lehet megvédeni, vagy pedig új – illetve újra felfedezett régi – fajták terjesztésével.

Amikor azt halljuk, hogy „csökken a bio-diverzitás”, általában a ritka természeti fajtákat féltjük – holott ez a veszély kultúrnövényeinket is fenyegeti. Az alma erre nagyon jó példa. Ha van saját kerted, segíthetsz megőrizni a sokféleséget azzal, hogy a nálunk honos számos almafajta közül ülteted valamelyiket. Ha nincs kerted, a zöldségesnél vagy a piacon keresd a ritkább, helyi fajtákat. Ezek is lehetnek ízletesek – éppen csak azért nem termesztik őket ipari mennyiségben, mert nem elég bő a hozamuk, vagy mert nem mind egyforma méretűek.

Éva-tipp: Az alma viaszos héját fényesítsd ki egy kendővel, hátha a gyerekek így jobban kedvet kapnak hozzá.

Szöveg: Olchváry Dorottya, fotó: profimedia.hu
Éva, 2009. szeptember. Minden jog fenntartva.